REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji zostanie zlikwidowany

Powiat

Radni powiatowi podjęli decyzję o likwidacji Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu.

REKLAMA

- Przyczyną likwidacji Powiatowego Ośrodka Kultury i Sportu w Wyszkowie jest wprowadzenie zmian w sposobie zarządzania kulturą i sportem na terenie powiatu oraz racjonalizowanie funkcjonowania samorządowych struktur powiatu wyszkowskiego - uzasadniał  wicestarosta Leszek Marszał.

Według statutu POKiS miał za zadanie między innymi organizować różnorodne formy edukacji kulturalnej i wychowania przez sztukę, organizować spektakle, koncerty, wystawy, koordynować imprezy na terenie powiatu, prowadzić kursy języków obcych, współpracować z gminnymi ośrodkami kultury, prowadzić bibliotekę instruktażowo-montażową oraz prowadzić działalność wydawniczą i promocyjną. Ponadto Ośrodek mógł pozyskiwać własne dochody, między innymi poprzez wypożyczanie sprzętu, prowadzenie warsztatów, kursów i pracowni specjalistycznych, wynajmu pomieszczeń oraz sprzedaży biletów na imprezy własne. Po zapoznaniu się ze sprawozdaniami Ośrodka okazuje się, że większość z tych zadań nigdy nie była realizowana.

- POKiS w Wyszkowie nie został organizacyjnie przystosowany do niektórych z tych zadań statutowych, chociażby z uwagi na brak przypisania odpowiedniego majątku w postaci pomieszczeń - dodał wicestarosta. - W momencie likwidacji Ośrodka, jego zadania zostaną przeniesione do komórki organizacyjnej działającej wewnątrz Starostwa, do Wydziału Promocji i Rozwoju - zaznaczył.

Zastrzeżenia do uzasadnienia uchwały o likwidacji POKiS-u zgłaszał radny Bogdan Pągowski.

- Nie zamierzam bronić POKiS-u, ale też nie mogę się zgodzić z takim uzasadnieniem, które jest nam tutaj przedstawione. Z tym, że POKiS powinien sprzedawać bilety, wynajmować pomieszczenia i tak dalej. Wiem doskonale, że POKiS realizował pewne działania, które były mu co roku zlecane. Był kalendarz imprez i na ten kalendarz imprez dyrektor otrzymywała środki budżetowe, a dodatkowo POKiS realizował olimpiady szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Trudno się zgodzić z tym, aby POKiS zajmujący dwa niewielkie pomieszczenia mógł pozyskiwać dochód z wynajmu pomieszczeń albo ze sprzedaży biletów na imprezy własne. Miał sprzedawać bilety na dożynki, czy na „Hubala”? - skomentował. - To radosna twórczość, która mija się z prawdą. Nie będę głosował za. Głosowałbym za, gdyby ta treść była zgodna z prawdą. Myślę, że trochę przesadziliście z tym uzasadnieniem - podsumował.

Leszek Marszał wytknął natomiast brak aktualizacji od 2009 roku statutu POKiS-u.

- Tak jak powiedziałem, był kalendarz imprez i na ten kalendarz dyrektor otrzymywała środki z budżetu powiatu. Rzeczywiście, ani warunki lokalowe, ani inne warunki nie pozwalały na to, żeby można było prowadzić np. zajęcia sportowe, konkursy fotograficzne, kursy językowe itd. Przecież można by było tutaj wypisać jeszcze więcej rzeczy, którymi Ośrodek mógłby się zajmować, ale myślę, że nie o to w tym chodzi - odparł radny Pągowski. - Macie Państwo prawo do tego, aby organizować sobie promocję i wszystkie wydarzenia kulturalne, natomiast nie można pisać tego typu rzeczy, które są niezgodne z prawdą.

- Ten regulamin niestety od 2009 roku pozostawał bez zmian, a ja odwoływałem się właśnie do tych zapisów statutowych, które nie zostały zaktualizowane. Było bardzo dużo czasu, żeby to zaktualizować - podsumował wicestarosta Marszał.

Do dyskusji włączył się także przewodniczący Rady Powiatu Waldemar Sobczak.

- Przez ostatnie dwie kadencje byliśmy opozycją. Corocznie na sesji absolutoryjnej kwestionowaliśmy istnienie POKiS-u i uważam, że to działanie obecnego Zarządu jest jak najbardziej słuszne - podkreślił. - Jeśli zadania POKiS-u będzie wykonywał pracownik wydziału Promocji i Rozwoju. to pozostanie więcej środków finansowych na organizację imprez. Myślę, że nie mamy co bronić POKiS-u.

Powiatowy Ośrodek Kultury i Sportu ma zostać wygaszony w sierpniu tego roku, a jego zadania przejmie nowy wydział Starostwa Powiatowego - Wydział Promocji i Rozwoju, którego naczelnikiem została Agnieszka Londzin.

- Do końca sierpnia będzie działał Wydział Promocji i Rozwoju oraz POKiS. To będzie dublowanie zadań. Koszty zamiast spadać to będą wzrastać - skomentował decyzję radny Bogdan Pągowski. - Pracownicy w Wydziale Promocji nie będą pracować i wykonywać zadań za darmo. Te wynagrodzenia będą porównywalne. Nie mówmy więc o oszczędnościach. Nie będę bronił POKiS-u, bo rzeczywiście ta jednostka nie była doposażona w odpowiednim czasie. Mam tylko uwagi do uzasadnienia, które jest niezgodne z prawdą - zakończył.

- Do Wydziału Promocji i Rozwoju zostały skierowane osoby, które dotychczas pracowały w Starostwie. Będzie jeszcze do tego dołożony jeden etat, ale poczekamy z tym do momentu, aż POKiS będzie zlikwidowany. Będziemy się starali, aby to wszystko odbywało się płynnie i bez żadnej starty dla organizacji zawodów szkolnych oraz imprez - zaznaczył wicestarosta Leszek Marszał.

Za likwidacją POKiS-u zagłosowało 13 radnych, Ośrodek zostanie więc zlikwidowany z dniem 31 sierpnia 2019 roku.

REKLAMA
Aleksandra Szulc

Udostępnij:


POKiSPowiatowy Ośrodek Sportu i RekracjiRada PowiatuWyszkówLeszek MarszałBogdan Pągowski

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Duże zainteresowanie projektowaniem kładki na Bugu
A kto z idiotami będzie współpracował :) ? Można było podtrzymać tradycję i konserwować Flisaka ale nie lepiej niech wszystko gnije na polu gdzieś w krzakach. Było tyle wspomnień i radochy dla wszystkich
Tomasz
Sprawy w urzędzie znów bezpośrednio
Chętnie bym przeczyta również, które szkoły i przedszkoka pracują, jak wygląda nauka, ile dzieci zgłosiło się do szkół.
Ania

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Amandy, Jana, Juliana

REKLAMA

pl.jooble.org