REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Fototerapia w łuszczycy

Kącik Prasowy

Choroby skóry – do takich należy między innymi łuszczyca – występują wyjątkowo często. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Może przyjmować bardzo różne postaci, dla osób chorych jest często także problemem estetycznym.

REKLAMA

Wygląd zmian łuszczycowych

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną; o tego typu chorobach lekarz mówią, gdy układ immunologiczny reaguje w sposób nieprawidłowy i atakuje komórki własnego organizmu. Powodów pojawienia się na skórze charakterystycznych zmian lekarzom nie udało się do dzisiaj jednoznacznie ustalić. Zmiany łuszczycowe mogą pojawić się na przykład na skutek mechanicznego uszkodzenia skóry. Do rozwoju choroby prawdopodobnie przyczyniają się również uwarunkowania genetyczne: jeśli chorowali dziadkowie i rodzice jest wielce prawdopodobne, że choroba wystąpi u dzieci i wnuków. Łuszczyca może mieć łagodną postać. Wtedy na skórze pojawiają się grudki w czerwonym kolorze oraz blaszki pokryte srebrzystą łuską. Gdy choroba przybiera ciężką postać zmiany pojawiają się na dużych obszarach ciała. Zmiany łuszczycowe spowodowane tym, że w skórze właściwej rozwija się stan zapalny. Do zaostrzenia się objawów choroby bardzo często dochodzi pod wpływem stresu.

Leczenie łuszczycy

W leczeniu łuszczycy stosowane są między innymi kremy zawierające sterydy. Są to leki, których długotrwale nie stosuje się. Powinna zostać zmieniona zarówno dawka jak i rodzaj sterydu. Łuszczyca jest specyficzną chorobą, w efekcie różni chorzy mogą lepiej lub gorzej reagować na pewne leki. Niektórym pomagają stosowane w leczeniu atopowego zapalenia skóry inhibitory kalcenuryny, innym pomaga stosowanie maści z retinoidami. Często chorym zapisywane są maści zawierające witaminę D. Skutecznie działają również preparaty zawierające dziegieć. Od pewnego czasu dostępne są także nowoczesne leki biologiczne, niestety są one jeszcze bardzo drogie. Leczenie farmakologiczne można wspomóc domowymi sposobami. Podrażnienia i świąd łagodzą kąpiele w wodzie z dodatkiem soli z Morza Martwego. W przypadku łuszczycy owłosionej skóry głowy pomaga wcieranie octu winnego lub naparu z zielonej herbaty. Do codziennej pielęgnacji przy niewielkich zmianach można stosować kosmetyki zawierające mocznik; w przypadku dużych zmian lepiej sprawdzą się specjalistyczne preparaty z dodatkiem ichtiolu.

Światło w leczeniu łuszczycy

Od pewnego czasu w leczeniu łuszczycy stosowane jest światło. Fototerapia w łuszczycy przynosi bardzo dobre efekty. Najczęściej do leczenia łuszczycy stosowane są lampy, które emitują promienie UVA lub UVB albo też oba rodzaje promieniowania. Lampy stosuje się u osób u których zmiany łuszczycowe objęły znaczne powierzchnie ciała. U osób z niewielkimi zmianami w leczeniu światłem stosowany jest laser. Jeszcze inna forma leczenia przy pomocy światła zmian wywołanych przez łuszczycę to specjalne łóżka, w których wykorzystane zostały lampy ledowe. Emitowane przez lampy ledowe światło działa tak jak promienie UV. Łagodzi świąd oraz przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka.

Więcej o fototerapii na febumed.pl

 

 

Art. promocyjny

 

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Duże zainteresowanie projektowaniem kładki na Bugu
A kto z idiotami będzie współpracował :) ? Można było podtrzymać tradycję i konserwować Flisaka ale nie lepiej niech wszystko gnije na polu gdzieś w krzakach. Było tyle wspomnień i radochy dla wszystkich
Tomasz
Sprawy w urzędzie znów bezpośrednio
Chętnie bym przeczyta również, które szkoły i przedszkoka pracują, jak wygląda nauka, ile dzieci zgłosiło się do szkół.
Ania

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Środa
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Amandy, Jana, Juliana

REKLAMA

pl.jooble.org