REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wyszkowskie apteki będą dyżurować w nocy

Powiat

Radni powiatowi podczas ostatniej sesji uchwalili harmonogram pracy aptek na 2019 rok, uwzględniając w nim godziny nocne oraz święta. Nocne dyżury wrócą po miesięcznej przerwie od 1 lutego.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Z początkiem 2019 roku w Wyszkowie wstrzymane zostały nocne dyżury aptek. Jedyna apteka, która je dotychczas pełniła, nie była w stanie samodzielnie kontynuować tego obowiązku z uwagi na duże obciążenie finansowe i braki kadrowe. W celu ustalenia godzin pracy aptek w porze nocnej zorganizowane zostały cztery spotkania władz powiatu z kierownikami i właścicielami aptek. Spotkania te odbywały się od listopada 2018 roku, a ostanie z nich odbyło się 14 stycznia. Przedstawiciele Apteki przy ul. Centralnej oraz Apteki „Społecznej” przy ul. Pułtuskiej nie wyrazili zgody na pracę w godzinach nocnych, natomiast właściciel „Apteki dla Ciebie” przy ul. Prostej zgodził się pełnić jeden dyżur nocny w miesiącu. Pozostali właściciele aptek podczas spotkania ustalili, że zgadzają się na rotacyjne pełnienie dyżurów nocnych, pod warunkiem, że wszystkie apteki znajdujące się na terenie Wyszkowa będą je pełnić.

Władze powiatu wyszkowskiego znalazły się w kłopocie, gdyż ciąży na nich obowiązek ustalenia harmonogramu pracy aptek na cały rok z uwzględnieniem dyżurów nocnych i świątecznych. Ze względu na brak porozumienia dyżury nocne rozdzielono proporcjonalnie pomiędzy 14 aptek mających siedzibę na terenie Wyszkowa. Projekt tego harmonogramu poddano konsultacjom społecznym, podczas których nie wniesiono żadnych uwag. Projekt został także przedstawiony burmistrzowi Wyszkowa Grzegorzowi Nowosielskiemu oraz Okręgowej Radzie Aptekarskiej, która odniosła się do niego negatywnie. Okręgowa Rada uzasadniła swoją decyzję brakiem możliwości zapewnienia wykwalifikowanego personelu w trakcie dyżurów nocnych zaproponowanych w projekcie uchwały. Mimo to 30 stycznia radni Rady Powiatu Wyszkowskiego uchwalili harmonogram pracy aptek na rok 2019. W harmonogramie zostały ujęte także dwie apteki, które nie wyraziły zgody na pracę w godzinach nocnych.

- Był to warunek konieczny, aby pozostałe apteki przystąpiły do tego pomysłu - skomentował zaistniałą sytuację starosta Jerzy Żukowski.

- Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewnić dostępność świadczeń również w porze nocnej oraz w dni wolne - podkreśliła - powołując się na ustawę o prawie farmaceutycznym - naczelnik wydziału Promocji i Rozwoju Agnieszka Londzin.

- „Sąd wskazał, że rentowność prowadzenia działalności w porze nocnej i w święta może być wątpliwa, niemniej jednak przedsiębiorca prowadzący aptekę jest zobowiązany do spełnienia wielu wymogów prawnych związanych z tą działalnością i tym samym poniesienia kosztów jej prowadzenia. Pełnienie dyżurów nocnych i w dni wolne od pracy wchodzi w zakres ustawowych działań aptek ogólnodostępnych, a do osoby odpowiedzialnej za prowadzenie apteki należy takie zorganizowanie pracy, aby placówka ten obowiązek mogła realizować” - przedstawił fragment wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z listopada 2018 r. w sprawie skargi jednego z właścicieli aptek odnośnie dyżurów nocnych wicestarosta Leszek Marszał. Podkreślił także, że niedopuszczalne jest, aby radnym Rady Powiatu nie udało się zapewnić mieszkańcom możliwości korzystania z usług świadczonych przez apteki w godzinach nocnych oraz w dni wolne od pracy.

Nowy harmonogram pracy aptek, uchwalony jednogłośnie przez radnych, wejdzie w życie 1 lutego. Jako pierwsza dyżur nocny pełnić będzie Apteka przy ul. Gen. J. Sowińskiego 63. Dokładny harmonogram pracy aptek do końca bieżącego roku prezentujemy w załączniku poniżej.

ZałącznikiREKLAMA

Aleksandra Szulc

Udostępnij:


aptekaWyszkównocne dyżury aptekpowiat wyszkowskiharmonogram pracy aptek

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Środa
Luty 2019
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Anety, Lehca, Leona

REKLAMA

Pracuj.pl