REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

XX wielkie powiatowe kolędowanie

Kultura

Sześćdziesięciu uczniów, którzy we wcześniejszych gminnych etapach okazali się najlepsi, spotkało się 22 stycznia na jubileuszowym XX Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. 

Galeria zdjęć


REKLAMA

Swoje umiejętności zaprezentowały uzdolnione zespoły i soliści z sześciu gmin powiatu wyszkowskiego. Przegląd powiatowy odbywa się nieprzerwanie od 1999 roku, w tym roku obchodził swój jubileusz. Tegoroczny otworzył starosta Jerzy Żukowski.

- Mam ogromną przyjemność powitać wszystkich na XX już przeglądzie kolęd i pastorałek powiatu wyszkowskiego. Kolędy i pastorałki to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia, utwory mówiące o narodzinach Jezusa o radości i nadziei mają tak niezwykłą moc i tworzą tak niepowtarzalną atmosferę, że wszyscy nawet po świętach chętnie spotykają się i kolędują. Chyba żaden z narodów nie może się pochwalić takim bogactwem tych pieśni jak naród polski. Większość z nich to przekazywane przez tradycję utwory, których autorów na próżno szukać wśród znanych poetów. W kolędach z pewnością odnaleźć można czystą poezję, najpiękniejsze pomysły muzyczne, ale również wiele śladów dawnych polskich obyczajów, kolędy są częścią naszej historii. Według badań psychologicznych śpiewanie kolęd i pastorałek daje nam poczucie wspólnoty z naszymi przodkami i rodakami, kolędowanie sprawia, że ludzi łączy ich wspólny los - mówił.

Głos zabrał także proboszcz parafii św. Idziego ks. kan dr Zdzisław Golan.

 - Bardzo się cieszymy z tego, że różne środowiska przeprowadzają takie wspólne kolędowanie w różnych miejscach czy to w kościele czy w różnych salach na różnych spotkaniach, jest to ciągłe nawiązywanie do tej wielkiej tajemnicy, że słowo stało się ciałem i zamieszkało pośród nas, że Bóg chciał być jednym z nas i zaczął być pośród nas jako dziecię i zawsze nad dziecięciem pochylamy się z wielką miłością, czułością i radością. Niech to dzisiejsze dwudzieste już kolędowanie będzie też takim oddaniem czci nowo narodzonemu, bo nie byłoby tego naszego spotkania i wspólnego kolędowania, gdyby nie było Bożego Narodzenia – powiedział.   

Jury w składzie: Franciszek Józef Bieganowski - przewodniczący, Katarzyna Jermacz, Anna Gołębiewska, Danuta Deptuła, ks. Dariusz Jankiewicz po wysłuchaniu wszystkich wykonawców wybrało najlepsze wykonania:

Kategoria „A” klasy 0 – III

I miejsce - Maja Pajorek z ZSP w Zabrodziu - wykonała utwór pt. "Okno w chmurze" opiekunem była Anastazja Chernysheva.

II miejsce - Maria Łada, Zuzanna Prus, Tobiasz Baranowski, Natasza Turek, Kacper Kopka z SP w Rząśniku wykonali pastorałkę pt. "Jadą, jadą kolędnicy"  opiekunem była Anna Gerek, Kamila Słomczyńska, Beata Wójcik.

III miejsce - Gabiela Gołębiewska z SP nr 2 w Wyszkowie wykonała pastorałkę pt. "Od serca do ucha" opiekunem była Hanna Ambroziak.

Kategoria „B” klasy IV – VIII

I miejsce ex aequo - Martyna Redlicka z ZSP w Zabrodziu zaprezentowała utwór pt. "Sianko na stół" opiekunem była Barbara Redlicka. Michalina Kuchta, Anna Skura, Alicja Świercz, Jan Kalinowski z SP w Jackowie Górnym wykonałą utwór pt. "Cudowna nocy" opiekunem była Aleksandra Kalinowska. 

III miejsce - Amelia Andrzejewska, Karolina Zyśk, Weronika Zaleska z SP nr 1 w Wyszkowie wykonała utwór pt. "Oto o północy: opiekunem była Anna Grześkiewicz.

W tym roku w kategorii B jury nie przyznało II miejsca.

Kategoria „C” klasy gimnazjalne

I miejsce - Aleksandra Sieńkowska, Weronika Undziakiewicz, Maja Dąbrowska, Wiktoria Szczerba, Zuzanna Perzyna z Gimnazjum nr 1 przy SP nr 5 w Wyszkowie wykonały utwór pt. "Gdy się Chrystus rodzi" opiekunem była Elżbieta Choromańska.

II miejsce - Kajetan Karłowicz z SP w Porządziu wykonał pastorałkę pt. "Kołysanka Józefa" opiekunem była Marzena Zwolińska, Barbara Włodarczyk.

III miejsce - Katarzyna Majewska, Joanna Oniszk, Inga Pawłowska, Gabriela Szabłowska z Gimnazjum w Somiance wykonała pastorałkę pt. "Jak w Betlejem" opiekunem była Teresa Nowosielska.

Wyróżnienie przyznano: Mai Balickiej, Zuzannie Ginko, Dominikowi Laskowskiemu, Roksanie Sówce z Gimnazjum w Brańszczyku wykonali utwór pt. "Pierwsza gwiazda" opiekunem był Michał Sitek.

Kategoria „D” szkoły ponadgimnazjalne.

I miejsce - Anita Wyczykowska, Kamil Rosłoniec z I LO im. C.K.Norwida w Wyszkowie wykonali utwór pt. "Mario czy Ty wiesz" opiekunem był Wojciech Chaciński.

II miejsce - Julia Iwańska, Klaudia Owsianko, Aleksandra Zawadzka, Piotr Kuchta, Piotr Nowak z ZS nr 3 w Wyszkowie wykonali utwór pt. "Noel” opiekunem była Grażyna Witkowska.

III miejsce - Kamila Soliwoda z CEZiU "Kopernik" w Wyszkowie wykonała utwór pt. "Sianko na stół" opiekunem był Wojciech Karpiński.

Wyróżnienie przyznano: Ewie Antoniak, Kubie Księżakowi z ZS nr 1 w Wyszkowie zaprezentowali utwór pt. "Kiedy nam do siebie bliżej" opiekunem był Piotr Wyszyński.

Nagrody dla uczestników ufundowało Starostwo Powiatowe, wszystkim wręczono dyplomy, drobne upominki oraz nagrody rzeczowe. Podziękowania i dyplomy otrzymali także nauczyciele, którzy przygotowali wykonawców do przeglądu. Przegląd poprowadzili Sandra Grzegorczyk oraz Dawid Powierza - uczniowie ZS nr 3 w Wyszkowie pod czujnym okiem Grażyny Witkowskiej. Na widowni poza rodzicami zasiedli także, nauczyciele, księża, siostry zakonne oraz samorządowcy z powiatu wyszkowskiego.

Pozostali uczestnicy konkursu:

Kategoria "A" klasy 0 - III

Wojciech Stoszewski z SP w Turzynie wykonał utwór pt. "Kołysanka dla dzieciątka" opiekunem była Katarzyna Krucińska.

Zofia Brejnak, Gabriela Gołębiewska, Zuzanna Kustra, Lena Nasiadko, Laura Sadecka z SP w Długosiodle zaprezentowała utwór pt. "Gore gwiazda" opiekunem była Grażyna Dziel.

Julia Wykowska z SP w Somiance wykonała utwór pt. "Tylko jedna jest taka noc" opiekunem była Marzena Jędrzejczak.

Kategoria "B" klasy IV - VIII

Anna Marchewka z SP w Brańszczyku zaprezentowała utwór pt. "Pastorałka od serca do ucha" opiekunem był Michał Sitek.

Julia Wróbel z SP w Starym Lubielu zaprezentowała utwór pt. "Kołysanka" opiekunem była Dorota Nawrocka.

Maciej Długołęcki, Aleksandra Icińska, Paulina Karpińska, Karolina Karpińska, Dominika Kobiałka z SP w Długosiodle wykonały utwór pt. "My też pastuszkowie" opiekunem była Julita Gąsiewska.

Kategoria "C" klasy gimnazjalne 

Ewa Świerzak, Oliwia Pękul z Gimnazjum w Zabrodziu wykonały utwór pt. "Kołysanka dla Jezusa" opiekunem była Wiesława Paź.

Dobrosława Kwiatkowska, Julia Ignatowicz, Zuzanna Mróz, Maja Błaszczyk, Julia Puścian z SP w Blochach wykonały utwór pt. "Kto wie czy za rogiem" opiekunem był Arkadiusz Skalik.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówPowiatowy Przegląd Kolęd i PastorałekkolędyXX powiatowy Przegląd kolęd i pastorałek w Wyszkowiepowiat wyszkowski

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Środa
Listopad 2019
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Arkadii, Krystyna, Stanisławy

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org