REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Na pewno miejsc nie zabraknie"

Nauka

Około 1500 miejsc w 61 klasach czekać będzie od września na absolwentów wygaszanych gimnazjów i reaktywowanych klas VIII w szkołach średnich powiatu wyszkowskiego. Władze powiatu zapewniają, że miejsc wystarczy dla wszystkich.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Do szkół średnich trafi od września "zdublowany" rocznik ansolwentów. W tym samym czasie naukę rozpoczna absolwenci wygaszanych gimnazjów oraz reaktywowanych ósmych klas szkoły podstawowej. W powiecie wyszkowskim będzie to około 1600 uczniów (753 ósmoklasistów i 824 gimnazjalistów). W wyniku reformy systemu edukacji będą się oni uczyć w tym samym czasie w dwóch różnych trybach: gimnazjaliści będą kończyć - tak jak do tej pory - trzyletnie licea i czteroletnie technika, zaś ósmoklasiści - już zreformowane czteroletnie licea i pięcioletnie technika. W każdej szkole średniej powstaną dla nich oddzielne klasy.

- Zakładany jest podwójny nabór do klas pierwszych. Dla absolwentów obydwu typów szkół przygotowujemy po tyle samo miejsc. Prosimy się nie martwić, na pewno miejsc nie zabraknie. Dołożymy wszelkich starań, by każdy z absolwentów mógł kontynuować naukę - zapewnił 17 stycznia na konferencji prasowej wicestarosta Leszek Marszał.

I Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida

W roku szkolnym 2019/2020 ma powstać dziesięć oddziałów klas pierwszych, co oznacza łącznie trzysta miejsc dla absolwentów gimnazjów i klas ósmych. Wówczas w szkole będzie 21 oddziałów i minimum 600 uczniów, co nadal gwarantuje pracę szkoły na jedną zmianę. 

- Profile klas będą zbliżone do tych, które mamy obecnie – powstaną klasy z rozszerzonymi przedmiotami humanistycznymi, społecznymi i matematyczno-przyrodniczymi. Będą pewne drobne zmiany w siatkach godzin, np. planujemy w jednej z klas dodać rozszerzenie z języka angielskiego (w klasie biologiczno-chemicznej). Zmodyfikowany plan w klasie matematyczno-geograficznej. Profile dostosowane są do oczekiwań absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Jeśli będzie dużo więcej chętnych niż miejsc w danej klasie, jako szkoła jesteśmy otwarci i gotowi otworzyć jeszcze jeden oddział, bo nawet przy 22 oddziałach wygospodarujemy pomieszczenie dla dodatkowej klasy. Mamy pracownię komputerową w MECEO, pomieszczenia w internacie szkolnym, żeby jakoś ten rok przetrwać - mówiła Dorota Piotrowicz, dyrektor I LO, które ze wszystkich szkół jest w najlepszej sytuacji lokalowej. W I LO jest 21 sal lekcyjnych i pracowni.

Zespół Szkół nr 1

Ten z kolei ma najtrudniejszą sytuację z bazą lokalową. Szkoła planuje przyjąć 420 nowych uczniów do 14 oddziałów. W ZS nr 1 jest 25 sal i pracowni a planowana liczba oddziałów to 37. Szkoła będzie pracowała na dwie (być może 1,5 zmiany).

- Mieścimy się we współczynniku zmianowości jaki był do tej pory – mówi dyrektor Marian Popławski. - Nie mamy żadnych rezerw jeśli chodzi o pomieszczenia dydaktyczne. Pracujemy nad tym problemem od początku roku. Nasza oferta jest dobrze przemyślana.

W ZS nr 1 ma powstać: cztery oddziały liceum - o profilu prawno-administracyjnym i lingwistyczno-europejskim; osiem oddziałów technikum - budownictwa, cyfrowych procesów graficznych cyfrowej, żywienia i usług gastronomicznych oraz obsługi turystycznej a także dwa oddziały szkół wielobranżowych.

CEZiU "Kopernik"

CEZiU także planuje przyjąć 420.

- Planujemy czternaście klas – po pięć technikum dla gimnazjalistów i ósmoklasistów (technik pojazdów samochodowych, technik elektryk, technik logistyk, technik spedytor, technik handlowiec), po jednym LO (profil: bezpieczeństwo publiczne) i po jednym oddziale klasy wielozawodowej. W CEZiU jest 53 sal i pracowni, a oddziałów będzie 35. Jednak trzeba pamiętać, że sporo naszych sal to są sale kształcenia zawodowego i nie mogą być wykorzystane do kształcenia w innych zawodach niż do tego przystosowane. Zajęcia chcemy kończyć około godz. 16.00, może czasem dłużej. Zrezygnowałam z technikum informatycznego ze względu na brak nauczyciela – bardzo potrzebujemy nauczycieli tej specjalności - mówiła dyrektor Grażyna Kalinowska.

Zespół Szkół nr 3

To szkoła prowadzona przez marszałka województwa mazowieckiego. ZS nr 3 planuje podwójny nabór do 12 oddziałów, łącznie 360 uczniów. 

- Identyczne kierunki są planowane jak w tym roku: po cztery klasy licealne i dwie techniczne. Mamy pewne braki jeśli chodzi o sale, ale toczymy rozmowy z urzędem gminy i samorządem województwa mazowieckiego i wykorzystamy wolne sale w Szkole Podstawowej nr 2 - mówiła dyrektor ZS nr 3 Elżbieta Michalik.

Zabraknie autobusów?

Powiat nie obawia się o tegoroczny nabór.

- Nabór powinien być dokonany w oparciu o bazę szkół powiatowych, bez potrzeby wynajmu dodatkowych pomieszczeń - uważa wicestarosta Leszek Marszał.

Problem może być natomiast z kadrą, której z pewnością w niektórych szkołach będzie brakować. 

- Mamy obecnie 324 etaty nauczycielskie. Na pewno będzie potrzeba uzupełnienia etatów, ale będzie to uzależnione od naboru - mówi wicestarosta. Nabór i jego harmonogram zostanie ogłoszony na podstawie rozporządzenia kuratora oświaty, które jeszcze nie zostało wydane. 

- Mamy sporą ilość nadgodzin – zmieni się struktura nadgodzin na rzecz pełnych etatów. Będziemy nauczycieli poszukiwać. Nie mamy kłopotów z nauczycielami poszczególnych specjalności, z wyłączeniem informatyków. Sytuacja tego spiętrzenia nie będzie trwała wiele, wiele lat, będzie ulegała zmianie i być może dyrektorzy będą zawierali umowy na czas określony - dodaje Krzysztof Arbaszewski, naczelnik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego.

Problemem może być tez kwestia zapewnienia wszystkim uczniom dojazdu komunikacją publiczną.

- Jest potrzeba zmiany godzin kursowania autobusów i poszerzenia taboru dla dzieci dojeżdżających - uważa Krzysztof Arbaszewski.

Nie martwi się natomiast o bazę noclegową w powiatowych bursach szkolnych.

- Jesteśmy gotowi zapewnić noclegi dla 80-90 osób w internacie I LO (mogą tam mieszkać uczniowie także innych szkół). Nadmiernego zainteresowania nie będzie. W dzisiejszych czasach są samochody, uczniowie przyjeżdżają. Internet ma rezerwy, 20 miejsc jest w stanie wygospodarować. Jest też schronisko „Jowisz” przy CEZiU, otwarte dla chętnych - mówi naczelnik. 

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


powiat wyszkowskireforma edukacjiabsolwencinabórgimnazjum

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Środa
Luty 2019
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Anety, Lehca, Leona

REKLAMA

Pracuj.pl