REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Gminne kolędowanie po raz dwudziesty

Miasto

Już po raz dwudziesty 15 stycznia odbył się Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Wyszkowie. W przeglądzie udział wzięło siedemdziesięciu czterech wykonawców. W tym roku gminę Wyszków w przeglądzie powiatowym 22 stycznia reprezentować będą: Gabriela Gołębiewska z SP nr 2 w Wyszkowie, Amelia Andrzejewska, Karolina Zyśk, Weronika Zaleska, Gabriela Ciecióra z SP nr 1 w Wyszkowie, Aleksandra Sieńkowska, Weronika Undziakiewicz, Maja Dąbrowska, Wiktoria Szczerba, Zuzanna Perzyna z SP nr 5 w Wyszkowie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Przegląd otworzyła Hanna Dziubiel - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie.

- Bardzo serdecznie witam na dwudziestym już gminnym przeglądzie kolęd i pastorałek. Jak to szybko czas mija... - zauważyła.

Historię przeglądu kolęd i pastorałek przybliżyły uczennice SP nr 1 w Wyszkowie - Izabela Paluch oraz Aleksandra Czupryniak - prowadzące przegląd.

- Słowo kolęda pochodzi z łaciny. W starożytnym Rzymie słowo "calenda" oznaczało pierwszy dzień miesiąca. Z tej okazji składano sobie życzenia i śpiewano okolicznościowe pieśni. Nie miały one oczywiście nic wspólnego z późniejszymi kolędami, ale nazwa została w średniowieczu zapożyczona z tej rzymskiej tradycji. Kolędy, czyli pieśni tematyce Bożonarodzeniowej zaczęły powstawać prawdopodobnie dopiero w XIII wieku. Wtedy pojawiły się znane nam dzisiaj tradycje świątecznej szopki, jasełek czy właśnie śpiewania kolęd. Najstarsze kolędy przypisuje się św. Franciszkowi, niestety nie dotrwały do naszych czasów. Większość kolęd to utwory bardzo stare, liczą sobie 200 albo 300 a nawet 500 lat. Są wciąż żywe, chętnie je śpiewamy. Moda na nie nigdy nie przemija.

Jury obradowało w składzie: Franciszek Józef Bieganowski - kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Wyszkowie - przewodniczący, Joanna Skurzewska - nauczyciel muzyki w SOSW w Wyszkowie, Magdalena Kamińska - ASA "Tomitofa", Danuta Deptuła - prowadząca Zespół Pieśni i Tańca "Oberek", Krzysztof Zacharski - organista z parafii św. Wojciecha. Po wysłuchaniu wszystkich utworów zadecydowało, że najbardziej podobały im się wykonania następujących uczniów:

Kategoria „A” klasy 0 – III

I miejsce - Gabriela Gołębiewska z SP nr 2 Wyszkowie - wykonała utwór pt. "Od serca do ucha", opiekunem była Hanna Ambroziak

II miejsce - Maja Sobczyk, Zofia Matwiejczyk, Oliwia Ługowska, Małgorzata Rogacewicz, Malwina Gronkiewicz z SP nr 1 w Wyszkowie - zaprezentowały pastorałkę pt. "Gloria, gloryja", opiekunem byla Marzena Rojek

III miejsce ex aequo - Anna Szulc, Oliwia Jakubczak, Michalina Biernacka, Kacper Stanczewski, Maciej Popowicz z SP w Rybnie - wykonały utwór pt. "Największy gazda", opiekunem była Beata Jakubczak. Alicja Kłos, Zofia Puławska z SP nr 5 w Wyszkowie - wykonały pastorałkę pt. "Biały anioł", opiekunem była Marta Kwaśny.

Kategoria „B” klasy IV – VI

I miejsce - Amelia Andrzejewska, Karolina Zyśk, Weronika Zaleska, Gabriela Ciecióra z SP nr 1 w Wyszkowie - wykonały pastorałkę pt. "Oto o północy", opiekunem była Anna Grześkiewicz.

II miesjce ex aequo - Aleksandra Hilak, Wiktoria Hilak z SP nr 5 w Wyszkowie - zaprezentowały utwór pt. "Mario czy już wiesz", opiekunem była Anna Ropelewska-Gerek oraz Alicja Głowacka, Łukasz Milczarczyk z SP w Rybnie - zaprezentowali pastorałkę pt. "A wczora z wieczora", opiekunem była Marianna Wołyniec.

III miejsce ex aequo - Weronika Gołdys z SP w Olszance - wykonała pastorałkę pt. "Kołysanka dla Jezusa", opiekunem była Marta Kwaśny oraz Lena Gałązka, Amir Zając, Amelia Gąsiewska z SP w Leszczydole-Nowinach - zaprezentowali pastorałkę pt. "Skrzypi wóz", opiekunem była Elżbieta Choromańska.

Kategoria „C” klasy VII – VIII i gimnazjum

I miejsce - Aleksandra Sieńkowska, Weronika Undziakiewicz, Maja Dąbrowska, Wiktoria Szczerba, Zuzanna Perzyna z SP nr 5 w Wyszkowie - zaprezentowały kolędę pt. "Gdy się Chrystus rodzi", opiekunem była Elżbieta Choromańska.

II miejsce ex aequo - Zuzanna Sitek z SP nr 2 w Wyszkowie,  saksofon altowy Weronika Kołaczek, saksofon tenorowy Nikola Wyszyńska, klarnet Maja Wyszyńska - zaprezentowały pastorałkę pt. "Lulaj Go Matko, lulaj", opiekunem była Elżbieta Choromańska oraz Weronka Wojtkowska, Bartek Jachacy, Klaudia Skoczeń, Ewa Głowacka, Ola Bieńkowska z SP w Rybnie - zaprezentowały utwór. pt. "Kochaj nas panie", opiekunem była Marianna Wołyniec.

III miejsce - Anna Zaleska z SP nr 1 w Wyszkowie - wykonała utwór pt. "Kołysanka dla Jezusa", opiekunem była Anna Grześkiewicz.

Laureatom wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe (pluszaki, książki edukacyjne, pendrive, power banki) ufundowane przez gminę Wyszków. W wydarzeniu udział wzięli księża m.in. proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Wyszkowie ks. Roman Karaś, ks. Grzegorz Dębek, rodzice, opiekunowie, dziadkowie, nauczyciele placówek biorących udział w przeglądzie

Pozostali uczestnicy przeglądu:

Kategoria "A" klasy 0 - III

Maria Tchórzewska z SP w Leszczydole Starym zaprezentowała pastorałkę pt. "Najpiękniejszy aniołek" opiekunem była Mariola Dworecka.

Jana Jastrząb Kalina Jastrząb z SP w Lucynowie wykonała pastorałkę pt."Uciekali uciekali", opiekunem była Monika Dryja.

Alicja Oleksiak z SP w Leszczydole-Nowinach zaprezentowała kolędę pt. "Lulejże Jezuniu" opiekunem była Elżbieta Szymańska

Natalia Gołdys, Aleksandra Domańska, Alicja Krajewska, Jakub Sieńkowski z SP w Olszance zaprezentowały pastorałkę pt. "Bóg jest dzisiaj dzieckiem małym" opiekunem była Renata Kulus.

Kategoria "B" klasy IV - VI

Nadia Godłoza, Aleksandra Beresińska, Marika Racka, Katarzyna Archacka z SP nr 4 w Wyszkowie wykonały kolędę pt. "Lulajże Jezuniu" opiekunem był Łukasz Karpiński

Diana Sakowicz, Zuzanna Zyśk, Dagmara Depta, Michalina Salwin, Klaudia Skoczylas z SP nr 2 w Wyszkowie zaprezentowała pastorałkę pt. "Bosy pastuszek" opiekunem była Renata Fydrych.

Maja Murza z SP w Leszczydole Starym wykonała utwór pt. "Maleńka miłość" opiekunem była Izabela Chryc

Kategoria "C" klasy VII - VIII i gimnazjum

Patrycja Bloch, Joanna Gołębiewska, Julita Sarnacka, Gabriela Ciach, Karolina Augustynik z SP w Leszczydole Starym wykonały utwór pt. "Kolęda dla nieobecnych" opiekunem była Izabela Chryc.

Maja Janiszewska, Maksymilian Panas, Kajetan Michalik, Sebastian Mróz z SP nr 3 w Wyszkowie oraz gościnnie Izabela Michalik z I LO in. C.K. Norwida wykonali pastorałkę pt. "Noel Boże Narodzenie" opiekunem była Aneta Palesa.

Julia Kozman, Weronika Urbanowska z SP w Lucynowie wykonały kolędę pt. "Oj maluśki, maluśki" opiekunem był Mirosław Niemczyk.

Zuzanna Gąsiewska, Klaudia Balińska, Maciej Wiśniewski z SP w Leszczydole-Nowinach wykonali utwór pt. "Mario czy ty wiesz" opiekunem była Elżbieta Choromańska

Magdalena Czyż, Natalia Rogulska, Agnieszka Gołdys z SP w Olszance wykonała utwór pt. "Kolędna dla nieobecnych" opiekunem była Renata Kulus.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówPrzegląd Kolęd i PastorałekWOK "Hutnik"

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Środa
Luty 2019
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Anety, Lehca, Leona

REKLAMA

Pracuj.pl