REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Jeden z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych w "Bajce"

Nauka

Magiczny wieczór kolęd i pastorałek w Przedszkolu nr 9 "Bajka" w Wyszkowie jest już tradycją. 9 stycznia odbyło się XIV takie spotkanie. Zaprezentowały się przedszkolaki ze wszystkich grup wraz z rodzeństwem oraz absolwenci, a nawet przyszłe przedszkolaki

Galeria zdjęć


REKLAMA

"Czas spokoju, czas radości, czas nadziei i miłości... Czas, "dziwny", inny niż pozostałe dni w roku - czas Bożego Narodzenia. Za oknami biało, cicho, niebo rozświetlone gwiazdami,a tu u nas błyszczą kolorowe światełka, stoi symboliczna choinka, żłobek i płonie lampka z Betlejemskim ogniem, który mam nam przynieść ciepło i rozgrzać nasze serca. Zbliża się "Cicha noc, święta noc", a wokół rozbrzmiewają kolędy..." - tym akcentem, wprowadzono w magiczny, świąteczny nastrój. 

- Za nami Boże Narodzenie - święta dla polskich rodzin bardzo wyjątkowe i jakże ważne. Wtedy to cieszymy się, że jesteśmy razem, bardziej sobie bliscy i drodzy niż w zwykłe dni. Roziskrzona choinka, włożone pod nią prezenty, ciche melodie kolęd przenoszą dorosłych w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacają w przeżycia, do których zawsze będą chętnie wracać we wspomnieniach. Dzielenie się opłatkiem oraz śpiewnie kolęd przy wigilijnym stole to symbole wzajemnej jedności, miłości i pokoju. Pewnie dlatego z ochotą podejmujemy wszelki trud, aby w tym podniosłym dniu znaleźć się w gronie najbliższych - mówiła na powitanie Małgorzata Sulewska - nauczycielka z grupy "Jagódki".

Genezę prastarej tradycji śpiewania kolęd i pastorałek przybliżyła nauczycielka Dorota Galuba.

- Jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych jest śpiewanie kolęd. Chyba żaden z narodów nie może się pochwalić takim bogactwem tych pieśni, jak naród polski. Większość z nich to przekazywane przez tradycję utwory, których autorów na próżno szukać wśród znanych poetów. W kolędach z pewnością odnaleźć można czystą poezję, najpiękniejsze pomysły muzyczne, ale również wiele śladów dwnych polskich obyczajów. Kolędy są częścią naszej historii narodowej. jest ich wiele, od najdawniejszych, staropolskich, do tych współczesnych, od liturgicznych do pastorałek - mówiła.

Wyjątkowy wieczór rozpoczęto od wspólnego odśpiewania cudownej kolędy pt."Cicha noc", następnie swoje umiejętności zaprezentowały mali wykonawcy. Można było podziwiać solistów oraz duety, wspaniale przygotowane dzieci z wielkim przejęciem i zaangażowaniem wyśpiewały wszystkim znane kolędy i pastorałki. Najstarsza grupa "Tygryski" wykonała kolędy pt. "Lulajże Jezuniu", "Cicha noc", "Pójdźmy wszyscy do stajenki", sześciolatki z grupy "Żabki"  zaprezentowały kolędę w języku niemieckim pt. "Kling, Kling" oraz pastorałkę pt. "Zaprowadź mnie", grupa czterolatków "Misie" wykonała kolędę pt. "Dzisiaj w Betlejem", grupa "Smerfy" zaprezentowała pastorałkę pt. "Był pastuszek bosy", wraz z najmłodszą grupą trzylatków - "Jagódki" wykonała kolędę pt. "Dzisiaj w Betlejem", dziewczynki z grupy "Biedronki" wykonały kolędę "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Dzieci do występów zostały przygotowane przez rodziców.  Wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki przygotowane przez Aniołka. Na widowni zasiedli rodzice, dziadkowie oraz grono pedagogiczne z "Bajki". Spotkanie poprowadziły Dorota Galuba wraz z Małgorzatą Sulewską.

Podsumowania wieczoru dokonała dyrektor Przedszkola Ewa Karpińska.

- Przepięknie śpiewaliście kolędy, przecudownie, w żadnym przedszkolu tak dzieci nie śpiewają cudownie kolęd jak w naszym przedszkolu. Dziękuję również rodzicom, że kultywują tę piękną tradycję śpiewania kolęd w domach, bo gdyby w domach nie były śpiewne kolędy, to dzieci tak pięknie by się nam nie zaprezentowały - mówiła.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


Wyszkówwieczór kolęd i pastorałekPrzedszkole nr 9 "Bajka" w WyszkowieprzedszkolakiEwa Karpińska

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Czwartek
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Cypriana, Emanueli, Władysława

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org