REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

I Zimowe Ptakoliczenie odbędzie się w Wyszkowie

Turystyka

Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem. 27 stycznia I ZImowe Ptakoliczenie odbędzie się w Wyszkowie. Inicjatorami akcji w naszym mieście są Marek Twardowski i Rafał Wyszyński - Wycieczki ornitologiczne.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Zapraszamy na obserwacje i liczenie ptaków zimujących w Wyszkowie. Jest to coroczna akcja Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, polegająca na przeprowadzeniu wycieczki, podczas której liczymy ptaki zimujące w parkach i ogrodach. Odbywa się w ostatni weekend stycznia. W Wyszkowie zostanie przeprowadzona po raz pierwszy.

- I Zimowe Ptakoliczenie w Wyszkowie odbędzie się 27 stycznia. Zaczynamy o godz. 9.00 w parku (wejście od strony Urzędu Skarbowego), potem idziemy wzdłuż rzeki Bug na wschód do granic miasta. Trasa będzie łatwa, czas ok. 2 godzin. Zabrać należy ze sobą termos z ciepłą herbatą, czapki i rękawiczki. Będziemy mieć kilka lornetek do wypożyczenia dla osób nieposiadających własnego sprzętu. Do zobaczenia! - zachęcają organizatorzy akcji w Wyszkowie, Marek Twardowski i Rafał Wyszyński - Wycieczki ornitologiczne.

W ramach Zimowego Ptakoliczenia uczestnicy skupiają się na tych gatunkach, które zimą można spotkać najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy powstają zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Np. w 2007 roku kwiczoł znalazł się na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczebność, a rok wcześniej zajmował pozycję 15. Dzięki ponad dwóm tysiącom wolontariuszy wiemy, że miał wówczas miejsce bardzo silny przelot kwiczołów (w niektórych miejscach widywano stada liczące kilkaset, a nawet powyżej tysiąca osobników).

Jak wziąć udział w akcji?

Indywidualnie

W sobotę lub niedzielę należy poświęcić na liczenie przynajmniej godzinę. W przypadku notowania ptaków odwiedzających karmnik na specjalnie przygotowaną Elektroniczną Kartę Obserwacji (karta zostanie udostępniona od 23 stycznia) należy nanieść maksymalną liczbę osobników widzianych w jednym momencie, co pozwoli uniknąć kilkakrotnego rejestrowania tej samej bogatki czy tego samego dzwońca. Karty wypełniamy do 3 lutego.

Na wycieczce z przewodnikiem OTOP

Zajrzyj na stronę z listą wycieczek Zimowego Ptakoliczenia 2019 i wybierz wydarzenie, które odbywa się najbliżej Ciebie. Zapoznaj się z warunkami udziału (opis trasy, stopień jej trudności, wyposażenie do zabrania ze sobą, potwierdzenie obecności u przewodnika) i ruszaj obserwować i liczyć ptaki! Wyszkowianom polecamy oczywiście I Zimowe Ptakoliczenie w Wyszkowie organizowane przez Wycieczki ornitologiczne.

Wyślij dziecko na ptasią wyprawę

Wielu współpracujących z OTOP nauczycieli organizuje spacery dla grup szkolnych i przedszkolnych w piątek, 25 stycznia. Dowiedz się w szkole / przedszkolu Twojego dziecka, czy planowany jest spacer z okazji Zimowego Ptakoliczenia. Jeśli nie – namów nauczycieli na zorganizowanie ptasiej wyprawy!

UWAGA! Wszystkie wydarzenia Zimowego Ptakoliczenia są bezpłatne (wyjątkiem są bilety wstępu np. do zabytkowych parków).

Więcej informacji o całej inicjatywie można znaleźć na stronie internetowej Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz na stronie wyszkowskiego wydarzenia

REKLAMA

Elwira Czechowska

Udostępnij:


I Zimowe Ptakoliczenie w WyszkowieWyszkówptakiornitolog

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Wtorek
Marzec 2019
Marzec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
25262728
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Dory, Olgi, Teodora

REKLAMA

Pracuj.pl