REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Radość składana w drodze do nowo narodzonego...

Miasto

Już po raz piąty ulicami Wyszkowa 6 stycznia przeszedł tradycyjny barwny i radosny Orszak Trzech Króli, towarzyszący uroczystości Objawienia Pańskiego. Udział w orszaku wzięło wielu wyszkowian.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Podczas święta Objawienia Pańskiego w kościołach odczytywana jest Ewangelia św. Mateusza, opowiadająca o trzech Mędrcach przybyłych ze Wschodu - Kacprze, Melchiorze i Baltazarze, którzy za czasów króla Heroda przybyli do Betlejem, aby złożyć hołd narodzonemu Dzieciątku Jezus. Wyszkowskie obchody święta rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Wojciecha. Mszę św. celebrowali ks. kan. Roman Karaś, ks. kan. dr Zdzisław Golan, ks. Kazimierz Kozicki wraz z ks. Grzegorzem Dębkiem. Po mszy świętej tłumy wiernych, mimo mroźnej aury, zgromadziły się na placu przed kościołem, aby podążać za Gwiazdą Betlejemską (znak prowadzący do narodzonego Dzieciątka Jezus), którą niósł Rafał Karczewski. Zgromadzeni radośnie śpiewający kolędy, przemaszerowali ulicami Sowińskiego, Pułtuską oraz Daszyńskiego, po czym przybyli do szopki znajdującej się na skwerze Jana Pawła II przed Sanktuarium św. Idziego. Tam Trzej Królowie, w rolę których wcielili się: Kacper - Michał Szewczyk, Melchior - Edward Odojewski, Baltazar - Wojciech Karczewski złożyli dary Jezusowi: złoto - symbol godności królewskiej, kadzidło - symbol godności kapłańskiej oraz mirrę - symbol wypełnienia proroctw mesjańskich. Witaliu Jezusa w obecności Maryi, w której postać wcieliła się Aneta Frąckiewicz oraz Józefa, w którego wcielił się Grzegorz Frąckiewicz. Orszak został również ubogacony przez jeźdźców konnych z Tumanka, na czele z Jarosławem Żmudą i Kamilem Powierżą oraz jeźdźcem z Gulczewa Sławomirem Wróblem. W przepięknych strojach ozdobę korowodu stanowili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Wyszkowie. Pochód umiliła swoją grą Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie pod batutą kapelmistrza Franciszka Józefa Bieganowskiego. Uczestnikom ozdawane były korony ufundowane przez Urząd Miejski w Wyszkowie. Przygotowana była również szopka z żywymi zwierzętami - chętni mogli karmić oraz głaskać osiołka, owieczki i kozy.

- Nasz orszak maszeruje już piąty raz, bardzo się rozwija, z pewnością w przyszłości będziemy mieli jeszcze wiele atrakcji związanych z radością składaną w drodze do nowo narodzonego, któremu się tu, u stóp Sanktuarium św. Idziego, kłaniamy, w tej szopce Betlejemskiej. Mam również nadzieję, panie burmistrzu, że może doczekamy się również żywego wielbłąda w przyszłych latach i być może pan burmistrz jako jeden z królów w przyszłości... - zażartował proboszcz ks. dr Zdzisław Golan.

Do zgromadzonych zwrócił się burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski, który przy okazji złożył życzenia noworoczne.

- To nasze społeczne pierwsze spotkanie w Nowym Roku, więc przyjmijcie życzenia, abyśmy dalej tworzyli tutaj naszą lokalną wspólnotę wyszkowską, żeby podobnie jak przed wiekami, ci Trzej Mędrcowie prawdopodobnie królowie, potrafili pogodzić własne ambicje, zamierzenia plany i wspólnie, zgodnie podróżować, aby spotkać nowo narodzonego Chrystusa. Osiągnęli w końcu cel, dotarli do Jezusa i tak jak oni powinniśmy budować lokalną wspólnotę, porzucić pojedyncze egoizmy dla naszego wspólnego dobra. I wtedy kiedy dostrzeżemy drugiego człowieka, kiedy zrozumiemy, że on też ma potrzeby, kiedy jesteśmy w stanie ustąpić, pogodzić porozmawiać, wtedy tak naprawdę tworzymy wspólnotę na wzór naszych lokalnych najmniejszych wspólnot rodzinnych. Więc tej zgody, zrozumienia, współpracy dla dobra naszego wspólnego w tym nowym 2019 roku wszystkim życzę - mówił.

Głos zabrała również Elżbieta Piórkowska - przewodnicząca Rady Miejskiej.

- Szliśmy w tym przepięknym korowodzie Trzech Króli, żeby pokłonić się narodzonemu Jezusowi. Szliśmy myślę z takim przekonaniem, że jest w nas wiara, nadzieja i miłość. I szliśmy nie tylko 6 stycznia i nie tylko dlatego, że to są  święta zimowe, ale właśnie dlatego, że mamy w sobie tę wiarę, przecudną silną wiarę, nadzieję na każdy kolejny dzień i miłość, bo te wszystkie przepiękne słowa to właśnie są w tym nowo narodzonym Jezusie. Życzę, żebyście każdego dnia kierowali się swoim życiu właśnie wiarą, nadzieją i miłością - mówiła.

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówOrszak Trzech KróliGrzegorz Nowosielskiks. Zdzisław Golanks. Roman Karaśświęto Objawienia Pańskiegoparafia św. Wojciecha w WyszkowieSanktuarium św. Idziego w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Czwartek
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Cypriana, Emanueli, Władysława

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org