REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Jak prawidłowo karmić konie? Poradnik

Kącik Prasowy

Szukasz sprawdzonych informacji na temat karmienia koni? Sprawdź nasz poradnik.

REKLAMA

Jedzenie ma zasadniczy wpływ na aktywność użytkową i kondycję koni. Ilość przygotowanej paszy dla konia oraz jej rodzaj muszą być dostosowane do wymagań rasy, wielkości osobnika, jego stanu fizjologicznego i rodzaju wykonywanej pracy. W związku ze specyficzną budową układu pokarmowego, konie muszą mieć dostęp do dobrej jakości pasz objętościowych, natomiast pasze treściwe otrzymywać w kilku odpasach, w niewielkich ilościach. Niezbędne jest przestrzeganie stałych godzin karmienia i powtarzalnego schematu dnia.

Jak dobrać właściwą paszę?

Jak już wspomniano we wstępie, paszę należy dostosować do potrzeb zwierzęcia. Poniżej przedstawiono, czym powinien charakteryzować się pokarm dla koni, w zależności od ich stanu fizycznego oraz zadań, jakie się im powierza:

  • Pasza dla klaczy karmiących i klaczy źrebnych

Klacze te powinny odżywiać się paszą, która zawiera odpowiednio dobraną ilość białka i dostarcza wystarczająco dużo energii, a także posiada wszystkie niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu składniki. Ważne są również pierwiastki, które wspierają laktację.

  • Pasza dla koni otyłych

W przypadku tego rodzaju koni podawana powinna być mieszanka paszowa złożona ze zbilansowanych pasz o niższej zawartości skrobi i cukrów oraz wysokiej jakości białka sojowego. Powinna być stosowana ponadto lizawka solna i dodatki witaminowe oraz mineralne.

  • Pasza dla koni kaszlących

Najlepsze wyniki uzyskuje się przy stosowaniu mieszanek, które mogą być podawane na mokro. Pasza dla koni kaszlących powinna dostarczać umiarkowane ilości energii, zawdzięczane stosunkowo niskiej zawartości białka. Do diety koni z problemami oddechowymi warto dodać zioła, które działają wykrztuśnie, łagodząco i przeciwzapalnie.

  • Pasza dla koni skokowych i pasza dla koni ujeżdżeniowych

W odżywieniu koni ujeżdżeniowych podstawę stanowi wysokiej jakości białko, dieta włóknista oraz zbilansowana dieta złożona ze skrobi i cukrów. Pasza dla koni skokowych powinna charakteryzować się podwyższoną zawartością antyoksydantów i przeciwutleniaczy. Jeśli nasz koń potrzebuje dodatkowej energii warto urozmaicić jego dietę o olej lniany lub makuch.

  • Pasza dla koni westernowych i pasza dla koni wyczynowych

Docenianą przez hodowców paszą dla tego typu zwierząt jest specjalne musli dla koni. Jego walorem jest zredukowane białko. Musli dla koni składa się z przetworzonego jęczmienia i kukurydzy z dodatkiem witamin i minerałów. Konie wyczynowe powinny odżywiać się mieszanką bogatą w składniki witaminowo-mineralne.

  • Pasza dla koni zaprzęgowych

W przypadku koni zaprzęgowych najlepiej sprawdzają się podstawowe pasze bazujące na włóknie pokarmowym. W zależności od rasy i sposobu użytkowania koni zaprzęgowych, warto uzupełnić ich dietę w lucernę oraz olej lub makuch lniany.

  • Pasza dla koni wrzodowych i pasza dla koni z problemami

Podstawą odżywiania konia z wrzodami jest dieta włóknista. Najlepiej sprawdza się dodawanie do posiłku konia sieczki z lucerny. Należy wyeliminować lub w dużym stopniu ograniczyć owies. Dobre rezultaty osiąga się poprzez podawanie oleju lnianego. W przypadku koni z problemami, np. oddechowymi, należy podawać pasze bezpyłowe w postaci granulatu np. trawokulki, które można podawać na sucho lub mokro. Stanowią one doskonałą alternatywę dla pylącego siana.

Poszukując paszy naturalnej lub komponentów niezbędnych do samodzielnego stworzenia mieszanki dla koni, warto zainteresować się ofertą sklepu prowadzonego przez Gospodarstwo Bogusławie. Witryna firmy zawiera informacje odnośnie produktów oraz szczegółową ofertę, którą z pewnością warto poznać.

Art. promocyjny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Niedziela
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Aliny, Anety, Benona

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org