REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wycieczki autokarowe - trzy propozycje na weekend

Turystyka

Praga, Wiedeń czy Budapeszt. Czy w ciągu 2 - 3 dni można dokładnie zwiedzić miasto? Poczuć jego atmosferę i zasmakować kuchni? Oczywiście, że tak! Podpowiadamy, jak w pełni wykorzystać krótki wyjazd, by był udany i niezapomniany.

REKLAMA

Wśród najchętniej odwiedzanych stolic Europy są: Praga, Budapeszt oraz Wiedeń. Miasta te przyciągają ciekawą architekturą, historią, a także smaczną kuchnią.

Praga

Stolica Czeskiej Republiki leży w centralnej części kraju nad rzeką Wełtawą. Jest ona ważnym ośrodkiem kulturowym, liczącym się na arenie międzynarodowej. Praga przyciąga turystów klimatem oraz zabytkami, z różnych okresów historycznych. Jest niewątpliwie jedną z piękniejszych stolic środkowoeuropejskich. Miasto ma swój specyficzny klimat. W ciasnych uliczkach, ukryte są romantyczne kafejki. Przez wieki na skrzyżowaniu kultur, gdzie kolejne pokolenia wzbogacały miasto tradycją i zabytkami. Wybierając się na weekend w to miejsce bezdyskusyjnie należy obejrzeć Rynek Starego Miasta wpisany na listę UNESCO. Ozdobą rynku jest Ratusz Staromiejski ze słynnym praskim zegarem Orłojem.

Kolejne miejsce to Hradczany, które są kompleksem zabytków, w ich skład wchodzą (m.in. Zamek Królewski, Katedra św. Wita, Bazylika św. Jerzego oraz słynna Złota Uliczka). Do najcenniejszych budowli Hradczan należy Zamek Królewski i Katedra św. Wita. Pragę symbolizuje Złota Uliczka, w jednej z kamieniczek, które przylegają do Złotej Uliczki często przebywał i pracował znany pisarz Franz Kafka. Obecnie w większości kamieniczek sprzedawane są pamiątki. Najbardziej rozpoznawalnym zakątkiem jest Most Karola, który łączy dzielnice Mała Strana i Stare Miasto. Dzielnica Mała Strana do XVIII w. stanowiła samodzielne miasto. Praskie Muzea obok niezliczonej ilości zabytków, to znak rozpoznawczy Pragi. Miłośnicy muzeów powinni odwiedzić Muzeum Narodowe, Muzeum Tortur, Muzeum Figur Woskowych, a także Galerię Narodową. Praga to także smaczna kuchnia i niezapomniane knedliki.

Budapeszt

Stolica Węgier to idealne miejsce na weekend. W mieście znajduje się wiele ciekawych zakątków do zwiedzenia oraz zobaczenia. Do najpopularniejszych należą: Wzgórze Zamkowe (rozciąga się z niego piękny widok na miasto), Zamek Królewski (w jego wnętrzach mieści się muzeum historyczne), Baszta Rybacka, Parlament (zachwyca architekturą. Jest to monumentalny gmach w stylu neogotyckim podobny do londyńskiego House of Parlament), bazylika św. Stefana (na uwagę zasługuje antresola kopuły, można na nią wejść po schodach bądź wjechać windą), dzielnica żydowska z synagogą.

Warto także obejrzeć Wyspę Małgorzaty (oaza zieleni oraz miejsce wypoczynku) i termy. Będąc w Budapeszcie należy także zadbać o rozkosze podniebienia i spróbować gulaszu przygotowanego na czerwonym winie oraz langosza (drożdżowy placek smażony na głębokim tłuszczu).

Wiedeń

Jest stolicą oraz największym miastem Austrii. Leżące nad Dunajem miasto przyciąga turystów bogactwem architektury i pięknych zakątków. Najpopularniejszym miejscem w Wiedniu jest letnia cesarska rezydencja - pałac Schönbrunn. Budowla nazywana jest „wiedeńskim Wersalem”, zachwyca reprezentacyjnym gmachem, inspirowanym posiadłością Ludwika XIV. Niegdyś służył członkom rodziny Habsburgów, obecnie udostępniony jest zwiedzającym. Pałac został wpisany na listę UNESCO.

Na uwagę zasługuje Katedra św. Szczepana, która wypełniona jest dziełami sztuki, oprócz tego można zwiedzić katakumby i wspiąć się po schodach na południową wieżę i podziwiać widok na miasto, bądź wjechać windą na wieżę północną i z bliska zobaczyć Pummerin - największy dzwon w Austrii oraz trzeci co do wielkości bijący dzwon w Europie. Na uwagę zasługuje Pałac Belweder zbudowany przez księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, który był letnią rezydencją i miejscem na uroczyste bankiety. Obecnie pełni funkcję muzeum. Otoczony jest wspaniałym ogrodem w stylu francuskim, ozdobionym licznymi posągami.

Nie można pominąć wiedeńskiego ratusza, który należy do najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie, neogotycka budowla powstała pod koniec XIX w. Hofbrug to słynna rezydencja austriackich władców.  Historia tej budowli sięga XIII w., na przestrzeni stuleci była wielokrotnie rozbudowywana. Najatrakcyjniejszy jest skarbiec, w tutejszych zbiorach znajduje się m.in. cesarska korona Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Będąc w Wiedniu warto także zakosztować kuchni, która jest bardzo różnorodna. Przepyszny jest sznycel, gulasz, omlet cesarski.

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Niedziela
Listopad 2019
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Grzegorza, Salomei, Walerii

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org