REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Gimnazjum w Zabrodziu świętowało setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Powiat

9 listopada o godz. 11:11 szkoła wzięła udział w biciu "Rekordu dla Niepodległej”. Tak jak ponad 24 tysiące innych szkół w Polsce gimnazjaliści odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. 11 listopada udali się ze sztandarem do kościoła w Niegowie, gdzie została odprawiona msza w intencji ojczyzny.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Dyrektor Elżbieta Oleksiak odczytała na cmentarzu Apel Pamięci i wspólnie z Samorządem Uczniowskim zapaliła znicz na grobie Nieznanego Żołnierza. Zebrani, z księdzem dziekanem Andrzejem Rybickim, modlili się w intencji poległych bohaterów. 13 listopada w sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia, której mottem były słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem”. Klasa III b pod kierunkiem pana Grzegorza Czajkowskiego zaprezentowała program artystyczny z recytacjami, tańcem, śpiewem i bogatą scenografią. Celem akademii było ukazanie ducha narodu polskiego, który stale wychodził z inicjatywą walki o ojczyznę. Była to lekcja patriotyzmu i historii. Spotkanie uświetniła mieszkanka gminy Zabrodzie pani Hanna Fornal, która pięknie zaśpiewała dwie pieśni patriotyczne: „Siwy mundur” i  „Tu jest moje miejsce”.

W imieniu senatora Mamątowa, który objął uroczystość patronatem, głos zabrał Jan Fornal. Podziękował za zaproszenie i opowiedział o trudnych losach Polski. Swoimi wspomnieniami podzielił się też ks. dziekan Andrzej Rybicki i ks. Dariusz Jankiewicz, którego pradziadek został rozstrzelany tylko dlatego, że publicznie oznajmił: „Polska była, jest i będzie”. Za zaproszenie podziękowała też radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Joanna Bala. Dyrektor Elżbieta Oleksiak w swoim przemówieniu przypomniała działania szkoły podejmowane z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przytoczyła słowa patrona szkoły Kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Jedna jest Polska- wspólna Matka. Jej ramiona dla wszystkich dzieci. Jedno ma serce i wszyscy znajdą w nim miejsce”. Następnie podziękowała zebranym za wspólne świętowanie i życzyła, byśmy wszyscy mogli cieszyć się wolnością i byśmy następnym pokoleniom przekazali wolną, potężną, niepodległą ojczyznę.

Publiczne Gimnazjum im. Kard. Stef. Wyszyńskiego w Zabrodziu

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


powiat wyszkowskiZabrodzieGimnazjum w ZabrodziuElżbieta Oleksiak100 - lecie odzyskania niepodległości"Bicie rekordu dla niepodległej"

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

10
Poniedziałek
Grudzień 2018
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Danieli, Bohdana, Julii

REKLAMA

Pracuj.pl