REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Gimnazjum w Zabrodziu świętowało setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Powiat

9 listopada o godz. 11:11 szkoła wzięła udział w biciu "Rekordu dla Niepodległej”. Tak jak ponad 24 tysiące innych szkół w Polsce gimnazjaliści odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. 11 listopada udali się ze sztandarem do kościoła w Niegowie, gdzie została odprawiona msza w intencji ojczyzny.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Dyrektor Elżbieta Oleksiak odczytała na cmentarzu Apel Pamięci i wspólnie z Samorządem Uczniowskim zapaliła znicz na grobie Nieznanego Żołnierza. Zebrani, z księdzem dziekanem Andrzejem Rybickim, modlili się w intencji poległych bohaterów. 13 listopada w sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia, której mottem były słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć, przestaje być narodem”. Klasa III b pod kierunkiem pana Grzegorza Czajkowskiego zaprezentowała program artystyczny z recytacjami, tańcem, śpiewem i bogatą scenografią. Celem akademii było ukazanie ducha narodu polskiego, który stale wychodził z inicjatywą walki o ojczyznę. Była to lekcja patriotyzmu i historii. Spotkanie uświetniła mieszkanka gminy Zabrodzie pani Hanna Fornal, która pięknie zaśpiewała dwie pieśni patriotyczne: „Siwy mundur” i  „Tu jest moje miejsce”.

W imieniu senatora Mamątowa, który objął uroczystość patronatem, głos zabrał Jan Fornal. Podziękował za zaproszenie i opowiedział o trudnych losach Polski. Swoimi wspomnieniami podzielił się też ks. dziekan Andrzej Rybicki i ks. Dariusz Jankiewicz, którego pradziadek został rozstrzelany tylko dlatego, że publicznie oznajmił: „Polska była, jest i będzie”. Za zaproszenie podziękowała też radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Joanna Bala. Dyrektor Elżbieta Oleksiak w swoim przemówieniu przypomniała działania szkoły podejmowane z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przytoczyła słowa patrona szkoły Kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Jedna jest Polska- wspólna Matka. Jej ramiona dla wszystkich dzieci. Jedno ma serce i wszyscy znajdą w nim miejsce”. Następnie podziękowała zebranym za wspólne świętowanie i życzyła, byśmy wszyscy mogli cieszyć się wolnością i byśmy następnym pokoleniom przekazali wolną, potężną, niepodległą ojczyznę.

Publiczne Gimnazjum im. Kard. Stef. Wyszyńskiego w Zabrodziu

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


powiat wyszkowskiZabrodzieGimnazjum w ZabrodziuElżbieta Oleksiak100 - lecie odzyskania niepodległości"Bicie rekordu dla niepodległej"

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Sobota
Luty 2019
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Damiana, Romana, Romany

REKLAMA

Pracuj.pl