REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Kto wymyślił hazard?

Kącik Prasowy

Hazard to jedna z popularniejszych rozrywek współczesnego człowieka. Gry hazardowe nie są jednak nowym wynalazkiem: według archeologów, hazard znali już starożytni. Przez setki, a nawet tysiące lat zmieniał się świat i zmieniali się sami ludzie, jednak gry losowe pozostawały praktycznie takie same, choć stale się rozwijały. Kto je wymyślił? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiemy natomiast na pewno, że był to człowiek, ponieważ mało co dostarczało mu jednocześnie tak dużej dawki adrenaliny i emocji, jak rozmaite przejawy hazardu.

REKLAMA

Jeszcze w starożytności część społeczeństw uważała, że to, komu sprzyja los, spoczywa w rękach bogów. Poszczególne gry były więc wydarzeniem szczególnym, niekiedy wręcz mistycznym. W niektórych kulturach wykonywano wróżby, o których przecież też przesądzał przypadek. Musiało upłynąć trochę czasu, by ludzie zaczęli postrzegać gry jako niezobowiązującą rozrywkę. 

Formą gry hazardowej są też zakłady, również znane ludzkości od wieków: zakładano się m.in. o zwycięzcę wyścigów rydwanów, co zapoczątkowało dzisiejsze zakłady bukmacherskie. Dzisiaj, po wiekach rozwoju tej rozrywki, zakłady można zawierać nie tylko o sport, który zawsze stał na pierwszym miejscu, ale i o wydarzenia kulturalne, społeczne czy kwestie zupełnie prozaiczne (na przykład o sytuację prywatną któregoś z celebrytów czy sportowców). 

Wszyscy wiemy, jak wygląda hazard teraz, ale ilu z nas ma świadomość, jak wyglądał kiedyś? 

Jak prezentuje się historia hazardu? 

Niektórzy badacze utrzymują, że już praczłowiek z paleolitu rzucał kośćmi. Rzadko które społeczności nie miały do czynienia z hazardem. Zaliczyć można do nich na przykład rdzenną ludność wysp Pacyfiku czy Australii. Kiedy starożytni zajmowali się wróżeniem, z nim też wiązali hazard. Obecnie gry hazardowe muszą nieść ze sobą chęć wygranej – wróżby są natomiast wynikową boskiego wyroku. Wróżono z bardzo różnych elementów – najczęściej z patyków, kości czy kamieni. To właśnie od takich praktyk wzięła się gra w kości. Dopiero dużo później pojawiły się karty, tak popularne w dzisiejszych kasynach. Pierwszy raz można je było spotkać w XIV-wiecznej Korei. Z kolei pierwsze legalne kasyno powstało dopiero w 1638 roku, w Wenecji. Trzeba było jednak mieć odpowiedni ubiór, a stawki pozwalały na grę wyłącznie elicie. Najprężniej hazard rozwijał się natomiast we Francji, zwłaszcza podczas panowania Ludwika XIV. To właśnie społeczeństwa włoskie i francuskie pozwoliły na rozpowszechnienie się gier hazardowych, szczególnie w Europie. 

Jak ewoluowały zakłady wzajemne? 

Zakłady również praktykowano już wiele lat temu. Jakieś 4 000 lat przed naszą erą typowano zwycięstwa w wyścigach konnych, a później grano chociażby o niewolników. Zakłady sportowe miały także miejsce podczas igrzysk greckich i odgrywały sporą rolę w społeczności starożytnych Rzymian. Jeśli chodzi natomiast o nieco późniejsze czasy i Europę, pierwsze zakłady pojawiały się we Włoszech i Niemczech. Na uwagę zasługują też zakłady, w których obstawiało się zwycięzcę w rozgrywkach „skulball”, sporcie, który dał początek piłce nożnej oraz rugby. 

Kiedy nastał Renesans, świetnym momentem na obstawianie zakładów były obchody karnawałowe. Dopiero w XIX wieku gry tego rodzaju zaczęły uwzględniać przede wszystkim wydarzenia z udziałem zawodowych drużyn sportowych. W roku 1922 brytyjska firma Littlewood Pools of Liverpool dała możliwość typowania meczów piłki nożnej. Polegało ono na wybraniu zestawów par, a tę pulę, którą zebrano, w całości przeznaczano na wypłaty nagród. W latach 50. XX wieku zakłady bukmacherskie były już obecne na terenie całej Europy. W naszym kraju po raz pierwszy pojawiły się 18 marca 1956 roku. 

Jednak prawdziwy przełom w zakładach wzajemnych (nie tylko sportowych) przyniosły lata 90. XX wieku. To właśnie wtedy rozwój nowych technologii, w tym Internetu, pozwolił na przeniesienie bukmacherki do Sieci (np. powstały m.in. internetowe kody bonusowe do zakładów sportowych). 

Z takiej możliwości skorzystało wiele firm bukmacherskich. To mocno wpłynęło na rozpowszechnienie zakładów wzajemnych. Dzięki temu dzisiaj każdy może sam zadecydować, czy wytypuje wygraną na tablecie, domowym komputerze lub laptopie, czy wybierze się do stacjonarnego punktu licencjonowanego bukmachera. 

 

 

 

 

 

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

witek
Hazard hazardowi nierówny. Z najstarszych form to chyba zakłady, a wydaje mi sie że salony z automatami jak teraz totalizator otwiera to stosunkowo nowa opcja.

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Wtorek
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha

REKLAMA

Pracuj.pl