REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Dopiero strach nas mobilizuje". Ważny głos w sprawie obowiązkowych szczepień

Powiat

Ostatnie przypadki zachorowań na odrę w województwie mazowieckim wzmogły zainteresowanie szczepieniami przeciwko tej groźnej chorobie zakaźnej. Także w powiecie wyszkowskim. - Szkoda, że nie ma zdrowego rozsądku, a mobilizuje nas dopiero strach - komentuje Beata Kiliańczyk-Szawłowska, dyrektor wyszkowskiego Sanepidu.

REKLAMA

W ostatnich dniach na Mazowszu odnotowano 18 przypadków podejrzenia zachorowania na odrę: 18 w powiecie pruszkowskim i jeden w warszawskim. Nowe zgłoszenie nadeszło w poniedziałek, 5 listopada, z Lubelszczyzny. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, wynika, że od początku roku do końca października w Polsce zanotowano 144 przypadki odry. Rok wcześniej w tym samym okresie było 59 zachorowań. W powiecie wyszkowskim nie odnotowano dotychczas przypadku odry.

- Ale jest blisko... - przyznaje Beata Kiliańczyk-Szawłowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wyszkowie. 

Potwierdza, że w ostatnich dniach wzrosło zainteresowanie szczepieniami.

- Lekarze zgłaszają nam zwiększone zapotrzebowanie na szczepionkę, ośrodki zdrowia intensywnie w tej sprawie wydzwaniają. Ostatnie takie zainteresowanie szczepionkami pamiętam w 2015 roku, gdy stwierdzono dwa ogniska odry przy granicy z Niemcami. Szkoda, że nie ma zdrowego rozsądku, a dopiero strach nas mobilizuje do szczepień. Na szczęście w naszym powiecie wyszczepialność jest na dość wysokim poziomie, aczkolwiek przypominam i apeluję, jak nierozważne może być uchylanie się od obowiązku szczepienia dzieci - mówi dyrektor Sanepidu. 

Szczepienie przeciwko odrze znajduje się w kalendarzu szczepień obowiązkowych, którym poddawane są dzieci w pierwszych miesiącach po urodzeniu (szczepionka 3w1 - odra, świnka, różyczka). Jest to szczepienie bezpłatne. Co innego w przypadku osób dorosłych. Nie wszyscy byliśmy w dzieciństwie szczepieni przeciwko odrze.

- Z moich ustaleń wynika, że obowiązek szczepienia przeciw odrze wszedł w życie w 1975 roku, a zatem osoby urodzone przed ta datą mogły nie być szczepione. Warto zbadać poziom przeciwciał i skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym a w razie potrzeby przyjąć szczepionkę - mówi Beata Kiliańczyk-Szawłowska.

REKLAMA
Elwira Czechowska

Udostępnij:


odrachorobaszczepieniepowiat wyszkowskimazowszeWyszkówSanepidBeata Kiliańczyk-Szawłowska

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Wtorek
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha

REKLAMA

Pracuj.pl