REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wyjątkowy kalendarz charytatywny z udziałem wyszkowian. To cegiełka na budowę Centrum Rehabilitacji Dzieci w Wyszkowie

Miasto

Fundacja "Lepszy Los" z udziałem wielu wyszkowian przygotowała charytatywny kalendarz “Najlepsi – kochaj, szanuj, pożądaj”. Jego sprzedaż ruszy w listopadzie a zebrane pieniądze pomogą w utworzeniu na terenie szpitala w Wyszkowie Bezpłatnego Centrum Rehabilitacji Dzieci oraz pomoc podopiecznym Fundacji.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Sam pomysł oraz wykonanie kalendarza “Najlepsi – kochaj, szanuj, pożądaj” narodziło się w głowie jednej z wolontariuszek współpracujących z Fundacją "Lepszy Los" - Katarzyny Popowicz podczas rozmów o konieczności utworzenia Centrum Rehabilitacji Dzieci w Wyszkowie oraz niesienia pomocy potrzebującym na większą niż dotychczas skalę. Projekt miał opierać się na czymś innym niż spotykane do tej pory formy zbiórek a jednocześnie ukazywać to, o czym często się nie mówi, zapomina.. Ukazywać bohaterki dnia codziennego – kobiety walczące z chorobami i niepełnosprawnością własnymi lub tymi, którymi dotknięte są ich dzieci, zawsze stawiające dumnie swoje czoło rzucanym przez los problemom, którym niejeden z nas nie dałby rady, ale również kobiety zawsze niosące pomoc potrzebującym, bez chwili zawahania, poświęcające swój czas, życie rodzinne na rzecz słabszych. Do pracy przy stworzeniu kalendarza zaangażowano m.in. Andrzeja Grajczyka, Piotra Trześniewskiego, Pawła Delugę, Małgorzatę Wernio, Marcina “Różal” Różalskiego i Katarzynę Zyśk, Artura Witkowskiego, Katarzynę Batarowską, Piotra Kacprzyńskiego, Sonię Szydłowską, zawodników Rhinos Wyszków i zawodniczki UKS Loczki. Sprzedaż kalendarza rozpocznie się w drugiej połowie listopada poprzez serwis allegro.pl. Pieniądze zebrane ze sprzedaży kalendarza charytatywnego zostaną przeznaczone m.in. na pomoc w utworzeniu Bezpłatnego Centrum Rehabilitacji Dzieci w Wyszkowie (na terenie szpitala w Wyszkowie).

O samym pomyśle utworzenia w Wyszkowie Bezpłatnego Centrum Rehabilitacji Dzieci pisaliśmy już w lutym. Wówczas Fundacja była na etapie poszukiwania odpowiedniego lokalu. Okazało się to dość trrudne.

- Na początku roku postanowiliśmy o utworzeniu Bezpłatnego Centrum Rehabilitacji Dzieci w Wyszkowie - mówi prezes Fundacji Wojciech Bielecki. - Podjęliśmy wszelkie działania, które miały pozwolić na jego uruchomienie, niestety bariery jakie napotkaliśmy na naszej drodze okazały się zbyt wielkie, aby można było wcielić nasz pomysł w życie i przynieść pomoc potrzebującym rodzinom dotkniętym niepełnosprawnością. Gmina nie miała żadnych lokali, nie mówiąc już o takich, które spełniałyby podstawowe wymogi do wykonywania tego typu usług, ceny najmu na rynku komercyjnym w Wyszkowie są tak wysokie, że przy działalności nieodpłatnej nie było najmniejszych szans na to, aby utrzymać taką działalność dłużej niż kilka miesięcy, nie mówiąc o środkach na wyporządzenie, zakup podstawowych sprzętów, zatrudnienie rehabilitantów, etc… Mimo to w naszych głowach była jedna myśl – dzieci do 6. roku życia, jako “pacjenci niewspółpracujący” i ich rodziny, nie mogą korzystać z darmowej – finansowanej przez NFZ rehabilitacji w Szpitalu Powiatowym w Wyszkowie, zmuszeni są do korzystania z zabiegów w prywatnych gabinetach rehabilitacyjnych lub wyjazdów do okolicznych miast (najczęściej Warszawy), co łącznie przekłada się na koszt minimum 140 zł za godzinę (koszt zabiegu i dojazdu samochodem), a miesięcznie daje to koszt nawet 2.000 zł. Nie poddawaliśmy się, szukaliśmy wyjścia z patowej sytuacji, które pozwoli na pomoc potrzebującym rodzinom dotkniętym niepełnosprawnością dzieci.

Fundacja przystąpiła do rozmów z dyrekcją wyszkowskiego szpitala i pracownikami oddziału rehabilitacji. Ukazały się rzeczywiste powody, dla których SPZZOZ nie prowadzi rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych. To brak wymaganych kwalifikacji personelu (odpowiednich kursów – Bobath, Vojty), które są niezbędne do wykonywania tego typu zabiegów i brak funduszy pozwalających na ich finansowanie. Koszt jednego kursu dla jednego pracownika oscyluje w granicach 16.000 - 19.000 zł. Poza tym miejsce, w którym znajduje się oddział rehabilitacji, nie daje możliwości na utworzenie (wydzielenie) przestrzeni przyjaznej dzieciom, przygotowanej w odpowiedni sposób do zabiegów, które często przynoszą również ból i zmęczenie niezrozumiałe dla zdrowych rówieśników. 

- Widzieliśmy jednak wielką chęć do niesienia pomocy potrzebującym zarówno ze strony dyrekcji szpitala jak i personelu oddziału rehabilitacyjnego mimo barier, których sami nie pokonają. Przede wszystkim jednak widzieliśmy konieczność pomocy niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzinom w tym trudnym dla nich czasie, kiedy bardzo często to właśnie czas a dokładnie termin rozpoczęcia rehabilitacji decyduje o dalszym stanie zdrowia dzieci przez resztę ich życia. Dlatego postanowiliśmy o wsparciu szpitala w tym zakresie i zaproponowaliśmy dyrekcji współpracę przy utworzeniu Bezpłatnego Centrum Rehabilitacji w Wyszkowie właśnie na terenie Szpitala Powiatowego - mówi prezes Fundacji.

Fundacja chce zapewnić wsparcie w finansowaniu niezbędnych szkoleń dla personelu oddziału rehabilitacji, wsparcie w budowie i przystosowaniu niedużego budynku na terenie Szpitala Powiatowego przeznaczonego do utworzenia oddziału rehabilitacji oraz wsparcie w finansowaniu zakupu niezbędnego sprzętu do wykonywania zabiegów rehabilitacyjnych. Trwają właśnie ostatnie rozmowy dotyczące umowy współpracy między Fundacją a SPZZOZ w Wyszkowie. Jej podpisanie nastąpi w listopadzie.

REKLAMA

Admin Admin

Udostępnij:


Fundacja lepszy Loskalendarz charyattywnyWyszkówszpital w WyszkowiepomocBezpłatne Centrum Rehabilitacji DzieciNajlepsi – kochaj, szanuj, pożądaj

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

OSTATNIE KOMENTARZE

Na lodowisko nas nie stać
Po co nam lodowisko? Przecież mamy rondowisko.
Z Kącika Malkontenta
Aby dostęp do rzeki był czysty i swobodny
W tą akcję włączyć trzeba wydział ochrony środowiska. Oni wiedzą co nadaje się do wycięcia A co do pielęgnacji
Paweł
Ogromny wzrost liczby zakażeń. Administracja przejdzie w tryb zdalny
Kolejny Naczelnik w Urzędzie zatrudniony po przejrzystym konkursie. W ciągu swojej krótkiej pracy nic nie wiemy o jego wynikach. Dobry uczeń po Technikum Ochrony Środowiska z ZSZ 1 posiada dużą większa wiedzę niż obecny Naczelnik. Jeżeli nie mam racji - to mnie poprawcie.
środowisko Wyszkowa
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Czwartek
Styczeń 2022
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Fabioli, Miły, Sebastiana

REKLAMA

pl.jooble.org