REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wyszkowska "Piątka" "EkoSzkołą"

Nauka

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wyszkowie zostali laureatami konkursu plastyczno - fotograficznego organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Sama szkoła zasłużyła sobie na miano "EkoSzkoły" i otrzymała „Ekobony” na 10 tys. zł za działalność na rzecz ochrony środowiska i kształtowania postaw proekologicznych. Za zdobytą nagrodę na terenie szkoły zostanie stworzony „mini las”.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów z województwa mazowieckiego. Jego celem było upowszechnianie i popularyzacja działań związanych z edukacją ekologiczną i ochroną środowiska oraz kreowanie właściwych postaw dzieci i młodzieży w zakresie ochrony środowiska na terenie województwa mazowieckiego. Konkurs został przeprowadzony we wrześniu. Do konkursu zgłoszono 82 prace plastyczne oraz 64 prace fotograficzne z 11 szkół Mazowsza. Znakomite wyniki w konkursie uzyskali uczniowie wyszkowskiej Szkoły Podstawowej nr 5.

Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu oraz przekazanie "EkoBonów" dla SP nr 5 za działalność na rzecz ochrony środowiska i kształtowania postaw proekologicznych odbyło się w Warszawie podczas obchodów 25-lecia Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Laureatami konkursu "EkoSzkoła" w kategorii "Prace plastyczne uczniów ze szkół podstawowych z klas I – III” zostali:

- I miejsce - Zuzanna Piotrowicz klasa III a,

- II miejsce - Gabriela Depta klasa III a,

- III miejsce - Aleksandra Pawełko klasa III a

W kategorii "Fotografie dla uczniów szkół podstawowych klas IV - VIII oraz gimnazjów":

- I miejsce - Paweł Gorczyński klasa III c,

- II miejsce Julia Salwin z klasy VI d

- III miejsce - Antoni Depta z klasy gimnazjalnej III c. 

Natomiast podczas uroczystego spotkania, które odbyło się w Szkole Podstawowej nr 5 30 października, wręczono nagrody rzeczowe pozostałym uczestnikom konkursu. Nagrodziła ich Kamila Mokrzycka - wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Uczniowie klas VI b i VI c przygotowali „ekologiczny program artystyczny”. Do uczestników konkursu  i nauczycieli zwróciła się także Anna Król, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

- Bardzo dużo pracy wkładacie nie tylko w ochronę środowiska. Szkoła jest rozśpiewana, roztańczona, szkoła jest usportowiona, bardzo dużo czasu i uwagi poświęcacie patriotyzmowi. Edukacja dzieci w każdym obszarze jest bardzo mocno dopracowywana. Gratuluję i cieszę  się, że szkoła uczestniczy oprócz uroczystości patriotycznych również w uroczystościach edukacyjnych  związanych z ochroną przyrody i edukacją ekologiczną. Tak naprawdę edukacja ekologiczna jest jedną z bardzo ważnych dziedzin ochrony środowiska. Dzisiaj bardzo musimy dbać o czyste powietrze, dbać także o recykling czyli dbamy o to, aby odpady były selekcjonowane. Wy świetnie zbieracie  i baterie, i nakrętki. Uczestnictwo w konkursach rysunkowych jest bardzo ważne, wtedy pogłębiamy te nasze informacje i wizje tak jak ma wyglądać również nasza przyroda. My musimy o nią dbać ponieważ żyjemy w pięknym miejscu jakim jest miasto Wyszków i jego okolice, mamy piękny Bug i bardzo ładny krajobraz. Bardzo bym chciała, żebyście uczestniczyli w innych edukacyjnych przedsięwzięciach, które będą jeszcze realizowane. Postaram się również, abyście wzięli czynny udział w programie dziesięcioletnim ochrony powietrza, zmniejszenia smogu - mówiła.

Dyrektor SP nr 5 Zbigniew Szczerba podkreślał, że jednym z elementów programu wychowawczego szkoły jest ekologia.

- Wiecie, że w naszej szkole od wielu lat podejmujemy szereg działań ekologicznych - mówił. - Kilka tygodni temu podjęliśmy decyzję, że wystartujemy w konkursie, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie z okazji 25-lecia istnienia tej instytucji. Złożyliśmy specjalne aplikacje, opisaliśmy to, co szkoła przez ostanie kilkanaście czy kilkadziesiąt lat zrobiła na rzecz ekologii. Uczniowie z naszej szkoły pięknie narysowali rysunki z klas I - III, a uczniowie z klas IV - VI zrobili piękne zdjęcia. I okazało się, że na terenie delegatury ostrołęckiej mamy sukces, mamy pierwsze miejsce. Kilka tygodni temu było wspaniałe spotkanie w Warszawie, w Galerii Porczyńskich, w którym uczestniczyłem ja i kilku uczniów, którzy zdobyli najważniejsze miejsca w konkursie. Dzieci podczas tej uroczystości odebrały nagrody, a ja osobiście odebrałem dwa wspaniałe czeki na 10 tysięcy złotych. Te pieniądze wpłyną na konto szkoły i zostaną przeznaczone na działania związane z ochroną środowiska. Chcemy zrobić na terenie szkoły nasz "mini las" z najważniejszymi i podstawowymi gatunkami drzew, z tabliczkami informacyjnymi o drzewach, a część pieniędzy przeznaczymy na inne działania związane z ekologią - mówił dyrektor szkoły Zbigniew Szczerba.

Prezentacji dokonań szkoły dotyczących działań ekologicznych dokonała Wiktoria Orszulak z klasy VIII a.

- Corocznie w szkole zbierana jest makulatura, w akcję zaangażowani są zarówno uczniowie, rodzice i nauczyciele. Ilość odzyskanego i powtórnie przetworzonego papieru możemy liczyć w dziesiątkach ton. Od 2006 roku zbieramy baterie oraz zapoznajemy dzieci z problematyką powstawania odpadów i ich wpływie na otoczenie. Każdego roku uczniowie naszej szkoły przeznaczają do recyklingu około 400 kg baterii. W ramach współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w 2016 roku braliśmy udział w programie "Wspieranie rozwoju terenowej infrastruktury edukacyjnej", utworzyliśmy ścieżkę przyrodniczo - dydaktyczną, wytyczoną w terenie i oznakowaną, umożliwiającą uczniom naszej szkoły zdobycie wiedzy na temat rodzimych gatunków fauny i flory. Korzystają z niej wszyscy uczniowie. Zwracamy uwagę na problemy Ziemi. Uczniowie przygotowują wystawy związane z aktualną tematyką obchodów tego święta np. dotyczące czystej energii, odpadów elektronicznych, a także chętnie biorą udział w apelach i przedstawieniach dla innych dzieci. W ramach współpracy z Nadleśnictwem Wyszków uczniowie naszej szkoły sadzili las, brali udział w Turnieju wiedzy o lesie. Szkoła była organizatorem XIII edycji Gminnych Konkursów Ekologicznych. Przystąpiliśmy do ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Przodujących Szkół "Szkoła ucząca racjonalnego gospodarowania energią". Nauczycielki przyrody Katarzyna Sakowicz i Monika Kryszkiewicz opracowały program "Jak racjonalnie gospodarować energią w gospodarstwie domowym". Odbył się dzień otwarty dla rodziców poświęcony problematyce zużytego sprzętu elektroniczno-elektrycznego pod hasłem "Kiedy uczeń wie, co zrobić z ZSEE". Szkoła od wielu lat organizuje konkursy fotograficzne pod hasłem "Osobliwości przyrodnicze okolic Wyszkowa" czy "Matematyka w naturze". Organizowana jest także ogólnopolska akcja grabienie liści kasztanowców, zaatakowanych przez szrotówka kasztanowcowiaczka. Każdego roku we wrześniu nasi uczniowie także biorą udział w międzynarodowej akcji Sprzątania Świata. Od wielu lat uczniowie zbierają plastikowe nakrętki, akcja przyczynia się do zmniejszenia ilości plastiku w środowisku oraz wspomaga osoby niepełnosprawne, które dzięki funduszom pozyskanym z nakrętek uzyskują np. wózki inwalidzkie - mówiła.

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówSzkoła Podstawowa nr 5 w WyszkowieZbigniew Szczerba"EkoSzkoła"Anna Królfinał konkursu EkoSzkołakonkurs plastyczno-fotograficzny

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Wtorek
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha

REKLAMA

Pracuj.pl