REKLAMA
REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Fantastyczne spotkanie z pisarzem Bartkiem Biedrzyckim

Kultura

26 października Biblioteka Miejska w Wyszkowie  gościła niezwykłego pisarza – Bartka Biedrzyckiego, autora związanego z fantastyką I postapokaliptyczną literaturą. W Wyszkowie gościł po raz pierwszy. Podczas spotkania rozstrzygnięto ósmą edycję powiatowego konkursu literackiego “Magiczne Pióro 2018”. Celem konkursu jest popularyzacja literatury z gatunku fantastyki, zainspirowanie do własnej twórczości pisarzy-amatorów oraz rozwijanie wyobraźni.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Gośc wieczoru bardzo ciekawie opowiadał o swojej pasji pisarskiej:

- Dzisiejsze spotkanie jest dla mnie troszkę stresujące z tego względu, że ja mimo, że od paru lat już bywam na tego typu spotkaniach, to niezwykle rzadko mam okazję mówić na swój temat. Pisaniem zajmuję się od bardzo dawna. Dużo się tego bardzo uzbierało. Chyba nigdy, z wjątkiem krótkiego okresu w liceum, nie planowałem czegoś, co można nazwać zostania pisarzem. Nie miałem takiego celu, choć bardzo lubiłem pisać różne rzeczy. Zacząłem pisać chyba w szóstej, albo siódmej klasie szkoły podstawowej, po przeczytaniu opowieści o “Pilocie Pirxie” - Stanislawa Lema. Czytałem bardzo dużo różnych rzeczy, miałem do tamtego momentu już przeczytanego Werna, Tolkiena. Będąc w podstawówce, bardzo lubiłem powieści awanturnicze. Wtedy napisałem też swoje pierwsze opowiadanie fantastyczne, które było mocno zaispirowane twórczością Lema m.in. Lotami w kosmos, Bazami na księżycu i związanymi z tym rzeczami. Kiedy poszedłem do liceum, była to połowa lat 90, zacząłęm pisać dłuższe rzeczy, dostałem nawet maszynę do pisania od rodziców. Pierwszy komupter zakupiłem dopiero będąc na studiach. Wbrew pozorom, nie pisałem wtedy fantastyki. To był taki okres, gdzie przeczytałem prawie cały “Cykl Czarownic”. Na początku mojego pisania, a było to około 25 lat temu, nie wiedziałem w ogóle jak to wygląda w praktyce. Często sięgam do swoich pierwszych opowiadań, fajnie jest patrzeć na to, jak pewne schematy, pewne pomysły, które realizuję teraz już wtedy mi się pojawiały – mówił.

Pisarz mówił również o fantastyce, historiach przygodowych, powieściach. Można było także nabyć książkę autora i zdobyć autograf. W spotkaniu uczestniczyli także członkowie "Bractwa Pendragona". Podczas wieczoru rozstrzygnięto powiatowy konkurs literacki “Magiczne Pióro 2018”. Konkurs skierowany był do osób w wieku powyżej 12 lat z powiatu wyszkowskiego. Prace konkursowe można było składać do 16 września. W tegorocznej edycjy udział wzięło siedmiu uczestników. Spośród nadeslanych prac, komisja konkursowa w składzie: Bartek Biedrzycki, Anna Bryk i Lidia Błachnio postanowiło przyznać pierwsze miejsce Paulinie Dumale za opowiadanie “Umowa z przeznaczeniem”. Drugie miejsce ex aequo zajęli: Wiktoria Hyrycz za opowiadanie “Kraniec świata” i Kamil Krzepicki za opowiadanie “Błąd w grze”. Trzecie miejsce ex aequo zajęli: Julia Marciniak za opowiadanie “Tajemnica” i Dominika Polak za opowiadanie “Miasto 12”. Wyróżnienia otrzymali: Ewa Kozakiewicz za opowiadanie “Lata dwudzieste – Kroniki XXII wieku” i Emil Rozenek za opowiadanie “Formatio Reticularis”. Laureatom wręczono dyplomy i książki. Spotkanie poprowadziła Sylwia Jaworska.

Bartek Biedrzycki pseudonim Godai, urodzony w Warszawie 1978 roku, autor opowiadań, powieści w gatunku postapo – subgatunku science fiction, scenarzysta, wydawca oraz publicysta komiksowy, jeden z pierwszych polskich podcasterów, redaktor magazynów “Kolektyw” I “Fenix Antologia”. Jego opowiadania pojawiają się w Nowej Fantastyce i antologiach. Jedno z najnowszych opowiadań pt. “Noc na Dużej Ziemi” znajdziemy w antologii “Idiota skończony”, wydanej nakładem Wydawnictwa Fabryka Słów. W 2015 roku został jednym z głównych bohaterów powieści “Szczury Wrocławia” Roberta Szmidta. W 2014 roku opiblikował pierwszą powieść “Kompleks 7215”,  otwierającą trylogię postapokalipytczną, której akcja rozgrywa się w Warszawie po wojnie atomowej I obejmuje ponad dwie dekady. Kolejne tomy trylogii to “Stacja Nowy Świat”, “Dworzec Śródmieście”.


  
   
 

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


Wyszkówspotkanie autorskieBartek Biedrzyckikonkurs literacki"Magiczne Pióro"fantasyBractwo Pendragona:fantastyka

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Wtorek
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha

REKLAMA

Pracuj.pl