REKLAMA
REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Złota jesień życia", czyli wyszkowskie obchody Dnia Seniora

Kultura

W gminie Wyszków jest ponad 8 tysięcy seniorów. 13 października był ich świętem. Podczas koncertu i uroczystości w Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik" podsumowano kadencję Rady Seniorów Gminy Wyszków 2015 - 2018.

Galeria zdjęć


REKLAMA

 

Obchody uroczystości senioralnych zainaugurowała msza święta w parafii pw. św. Wojciecha w Wyszkowie, która odbyła się 1 października w Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. 13 października dalsza część obchodów Święta Seniora przeniosła sie do WOK "Hutnik".

- Dzisiejsza uroczystość jest bardzo wyjątkowa dla gminy Wyszków, podsumowujemy bowiem i jednocześnie kończymy pierwszą kadencję Rady Seniorów Gminy Wyszków. Co istotne, Rada Seniorów jest pierwszą taką gminną jednostką pomocniczą, która powstała na terenie gminy i powiatu wyszkowskiego. Myślę zatem, że mamy dziś co świętować - mówił Michał Mielczarczyk z Urzędu Miejskiego, który poprowadził uroczystość.

Przewodnicząca Marianna Ślubowska przedstawiła genezę powstania Rady Seniorów.

- Dzisiejszy dzień naszego święta to również pożegnanie Rady Seniorów Gminy Wyszków pierwszej kadencji. Rada powołana została z inicjatywy burmistrza Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego. Zarządzeniem burmistrza Wyszkowa z 19 października 2015, zgodę na powołanie rady i nadanie jej statutu wyraziła Rada Miejska w Wyszkowie. Pierwsza sesja i ukonstytuowanie się Rady Seniorów odbyło się 17 grudnia 2015 roku. W skład rady weszło 15 osób oraz 7 osób w Zespole Konsultacyjnym. Chciałabym bardzo podziękować burmistrzowi Grzegorzowi Nowosielskiemu, który powołał taki organ, który w zamierzeniach swych miał dbać o interesy seniorów z gminy, ponieważ na 3 tysiące samorządów gminnych w  Polsce, dotychczas powołanych jest 372 rady seniorów. W powiecie wyszkowskim jesteśmy jedyną Radą Seniorów.

Rada Seniorów to organ opiniodawczo - doradczy w zakresie spraw, które dzieją się w gminie z polityki społecznej dotyczących seniorów, oczywiście są to bardzo duże obszary i tym zakresie dzieje się bardzo dużo. Zmienia się również wizerunek seniora, obecnie są to osoby aktywne, które chcą żyć pełnią życia, mieć wpływ również na społeczność lokalną.  

- Nasza Rada Seniorów zainicjowała nowe wydarzenia na terenie naszej gminy, wśród nich jest m.in. Parada Wyszkowskich Seniorów - kończąca się piknikiem, odbyły się dwie edycje, imopeza cieszyła się dużym zainteresowanaiem, w każdej z nich brało udział ponad 200 osób. Wszyscy seniorzy dwukrotnie brali udział w Ogólnopolskiej Paradzie Seniorów, organizowanej przez Fundację "Zaczyn". Jest to wspaniała impreza, z udziałem wielotysięcznego tłumu seniorów z Polski. Braliśmy udział w szkoleniach i spotkaniach oraz projektach organizowanych przez Fundację "Zaczyn" oraz Mazowieckie Porozumienie Rad Seniorów. Byliśmy między innymi w Sejmie, gdzie uczestniczyliśmy w obradach komisji sejmowych o tematyce związanej z polityką senioralną. Rada Seniorów wystąpiła do burmistrza Wyszkowa z wnioskiem o utworzenie miejsca dla seniorów pod nazwą Centrum Seniora o szerokim spektrum działania. Będzie to miejsce dla osób, które będą chciały rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Z inicjatywy naszej rady powstał również kwartalnik dla seniorów pt."ABC Seniora" - mówiła Marianna Ślubowska.

Przedstawiła również cel powołania Rady Seniorów: 

- Przygotowywaliśmy plany pracy, w których postanowiliśmy przede wszystkim poznać potrzeby seniorów, czyli straliśmy się zrobić diagnozę potrzeb seniorów w gminie Wyszków. Następnie staraliśmy się podejmować różnego rodzaju działania, które by integrowały seniorow i aktywizowały, w różnym zakresie. Oczywiście nie działamy tutaj sami, działamy z jednostkami samorządowymi, działamy z organizacjami społecznymi. Aktywizacja w naszej gminie jest naprawdę bardzo szeroka - Uniwersytet III Wieku, integracja intelektualna, integracja kulturalna, sportowa, artystyczna, wiele ciekawego się w tym zakresie dzieje. Rada Seniorów kończy pierwszą kadencję, przetarliśmy szlaki dla następnych rad. Zapewne nie wszystkie problemy seniorów udało się nam rozwiązać, ale kilka ciekawych inicjatyw zostało zrealizowanych, a dotyczyło to zwłaszcza aktywizacji i integracji seniorów  - mówiła przewodniczący Rady.

Podziękowania Radzie Seniorów złożyła Elżbieta Lanc - członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

- Cieszę się, że jestem kolejny raz z wami, seniorami - mówiła. - Tyle energii, pasji, tyle młodości, której jest w was, to pewnie nie ma w młodych osobach. Rada Seniorów, która współpracowała z panem burmistrzem Nowosielskim jest niezwykła. Rzadko się zdarza na terenie województwa mazowieckiego, żeby te rady senioralne były. Ta Rada Senioralna to inicjatywa was, drodzy seniorzy, ale też wielka pasja i praca pana burmistrza, który znalazł czas, znalazł chęci i znalazł cierpliwość, żeby te trudne sprawy, również ludzkie rozwiązywać. Gratuluję wam ogromnej energii, aktywności i pomysłów, bez których nie byłoby wspaniałych wspólnych trzech lat - mówiła.

Do seniorów zwrócił się także burmistrz Grzegorz Nowosielski.

- Chciałbym przede wszystkim podziękować za te trzy lata dobrej współpracy, we wzajemnym zrozumieniu, zrozumieniu też własnych ograniczeń formalnych, prawnych i finansowych. Politykę senioralną i szereg działalności wprowadziliśmy od dawna. Chcemy współpracować ze wszystkimi mieszkańcami Wyszkowa, wielopokoleniowo, tak aby młodzi chcieli czerpać z doświadczenia i wiedzy seniorów, a seniorzy mieli ochotę, czas i możliwości się tą wiedzą dzielić. Kolejna kadencja rady będzie miała już na czym budować, te doświadczenia, które już zdobyliśmy, ta wiedza, te plany będą kontynuowane, kolejne się pojawią. To, co na pewno udało się osiągnąć w tej kadencji, to większa jeszcze aktywizacja seniorów  - mówił.

Podczas sobotnich uroczystości wręczono imienne statuetki oraz upominki członkom Rady Seniorów bieżącej kadencji: Aleksandrowi Chajęckiemu, Władysławie Delusze, Danucie Deptule, Mariannie Jechnie, Krystynie Kowalczyk, Zuzannie Łubkowskiej, Janowi Marchewce, Jadwidze Mróz, Danucie Napiórkowskiej, Danucie Paciorek, Wandzie Pych, Edwardowi Piaseckiemu, Mariannie Ślubowskiej, Danucie Sosnowskiej, Lidii Stępkowskiej. Również członkowie Zespołu Konsultacyjnego zostali wyróżnieni: Maria Czerwińska, Zbigniew Juszczyński, Marianna Leszczyńska, Rozalia Łapińska, Ewa Małkińska, Elżbieta Święch, Czesława Zarzycka. Członkowie rady złożyli podziękowania stowarzyszeniom i organizacjom, z którymi najczęściej i najefektywniej współpracowali w tej kadencji. Wyróżnienia wręczono m.in. dyrektor OPS, dyrektor WOK, WOSiR, klubowi Amazonek, Uniwersytetowi III Wieku, Związkowi Emerytów i Rencistów oddział w Wyszkowie, Fundacji "Zaczyn", Domowi Dziennego Pobytu "Senior", Nadleśnictwu Wyszków, zespołom "Oberek", "Wyszkowiacy", "Nadbużanie".

Z okazji Święta Seniorów przygotowano część artystyczną. Specjalnie dla seniorów z okazji ich święta zaproszony został wspaniały artysta, z duszą rock'n' rollowca, dobrze znany i lubiany w kraju i zagranicą Wojciech Gąssowski, który dał cudowny koncert przebojów z dawnych lat. Artysta jest już na scenie od 56 lat, w swojej dyskografii ma 10 albumów, pierwszy z 1974 roku, ostatni z 2010 roku. Wykonane utwory porwały publikę do wspólnego śpiewania, a nawet zatańczenia rock and' roll'a. Przygotowany został również słodki poczęstunek.


 

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


Wyszkówświęto seniorarada seniorów Gminy WyszkówGrzegorz NowosielskiWojciech Gąssowskiseniorzy

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Wtorek
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha

REKLAMA

Pracuj.pl