REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Barwy Niepodległości" w Długosiodle. Konkurs recytatorski

Powiat

Swoje uczucia do ojczyzny mogli wyrazić w minioną niedzielę uczestnicy konkursu recytatorskiego „Barwy Niepodległości”, zorganizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło w ramach projektu ”Przyśniła się.... Polska czekana tyle lat..". Konkurs wpisał się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Jesteśmy narodem o bogatej historii. Nasi przodkowie wielokrotnie walczyli w obronie umiłowanej Ojczyzny. Wielu zapłaciło za wolność najwyższą cenę - swoje życie. Dziś nie musimy walczyć o wolność z takim poświęceniem  i narażaniem życia. Musimy jednak pamiętać, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba się o nią nieustanie troszczyć, wychowywać  młodzież w duchu patriotyzmu, pamięci, poszanowania i szacunku do wolności. Patriotyzmu uczy poezja - rozbudza i kształtuje wrażliwość na piękno ojczystego języka, przypomina o wartościach, które przez wieki stanowiły o sile i tożsamości narodu polskiego. Recytatorzy rzetelnie przygotowali się do konkursowego występu. Doskonale dobrali repertuar, co było okazją do poznania twórczości polskich poetów. Poszerzyli przy okazji swoją wiedzę na temat wydarzeń historycznych ukazanych w wybranych utworach. 

Recytatorów oceniało jury w składzie: Gołębiewska  Marta – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Brańszczyku, Bożena Kachel – członek zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło, Barbara Ślubowska - emerytowany pracownik biblioteki w Długosiodle i Jolanta Szyszkowska – skarbnik stowarzyszenia i bibliotekarz. Przy ocenie komisja kierowała się następującymi kryteriami: dobór i rozumienie tekstu, poprawność i ekspresja wypowiedzi, umiejętność prezentacji i nawiązania kontaktu z publicznością, dykcja oraz opanowanie tekstu.

W kategorii dzieci w wieku 6-9 lat  I miejsce zajęła Aleksandra Tułowiecka, II - Jakub Komar, III - Nina Machnowska. 

W kategorii dzieci w wieku 10-13 lat  I miejsce zajęła Roksana Urraso, II -Antoni Banaszek, III-Kinga Puchalska

W kategorii młodzież w wieku 14-16 lat I miejsce zajęła Jagna Andrusiuk, II- Julia Puścian, III – Gabriela Stysiak.

W kategorii dorośli I miejsce zajęli ex aequo Panowie Jan Długołęcki i Jakub Ognik, III - Pani Lidia Markowska.

Niezapomnianym przeżyciem było widowisko patriotyczno-historyczne „Dla Niepodległej”, zaprezentowane przez Gminny Teatr Profilaktyczno - Edukacyjny „Profil”, działający przy Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Długosiodle. Młodzież i absolwenci zabrali publiczność w przeszłość, pokazali piękno w słowach wierszy i pieśni, powstałych w różnych okresach naszych dziejów. To one właśnie jednoczyły i umacniały naród, odzwierciedlając najlepszą rodzimą tradycję umiłowania Ojczyzny i trwania w wierze ojców. Są to wartości, których – jak nauczał Ojciec Święty bł. Jan Paweł II – należy strzec, pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom.

Grzegorz Szydlik

 

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


powiat WyszkowskiDługosiodłokonkurs recytatorskiStowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

10
Poniedziałek
Grudzień 2018
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Danieli, Bohdana, Julii

REKLAMA

Pracuj.pl