REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Wspaniały powrót do szkolnych wspomnień, czyli 70 lat szkolnictwa zawodowego w Wyszkowie (zdjęcia, video)

Nauka

Około dwustu absolwentów i wielu znamienitych gości 5 października wzięło udział w uroczystościach z okazji 70-lecia szkolnictwa zawodowego w Wyszkowie, połączonych ze zjazdem absolwentów szkół kształcących zawodowo w latach 1948 - 2018 oraz zbliżającym się Dniem Edukacji Narodowej. Była to doskonała okazja do wspomnień i sentymentalnej podróży w czasie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Z ogromną radością i wzruszeniem  przybyłych gości witał dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Wyszkowie Marian Popławski.

- Szczególne słowa radości, kieruję do was, absolwenci, którzy przed laty pełni marzeń i planów na przyszłość opuszczaliście mury swoich szkół, by realizować swoje zamierzenia i życiowe plany. Dziś jesteście z powrotem w swojej szkole. Jestem z was niezmiernie dumny. W naszej szkole tak jak przed laty uczniowie czują się dobrze i bezpiecznie, jest przyjazna atmosfera do nauki, rozrywki i wszechstronnego rozwoju. Nauczyciele z radością i poczuciem spełnienia misji śledzą losy swoich wychowanków, rodzice odwiedzają szkołę, by wspólnie planować i realizować zadania ukierunkowane na wszechstronny rozwój młodzieży. Gmach szkoły jest świeżo po termomodernizacji, pragnę wyrazić przekonanie, że czas pobytu podczas tej uroczystości przybliży atmosferę panującą w szkolę  – mówił.

Dyrektor placówki przypomniał historię szkolnictwa zawodowego w Wyszkowie.

- Zmiany, jakie przez lata zachodziły w edukacji, wymagały od dyrektorów, nauczycieli i całej społeczności szkolnej budowania nowych koncepcji pracy, dostosowania szkół i programów, do zmieniającej się rzeczywistości w kraju i środowisku Wyszkowa. Początki szkolnictwa zawodowego notuje się na 28 października 1948 roku, kiedy to decyzją Kuratorium Okręgu Warszawskiego utworzono Publiczną Średnią Szkołę Zawodową w Wyszkowie, której pierwszym dyrektorem został Maksymilian Lisowsk. Pierwsze zebranie rady pedagogicznej było 4 października, po tym dniu przedstawiciele rady pedagogicznej wraz z dyrektorem udali się pieszo do Warszawy, aby zanieść  uchwały. 4 października 1948 roku utworzono trzy klasy: handlową, metalową o odzieżową – zajęcia lekcyjne odbywały się w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy 22 Lipca w Wyszkowie. W latach 1952 – 1959 Szkoła Zawodowa zmieniła nazwę na Zasadniczą Szkołę Metalową Centralnego Urzędu Zawodowego, warsztaty szkolne uzyskały budynek po starej elektrowni przy ulicy Łącznej. Od 1960 roku szkoła nosiła nazwę Zasadniczej Szkoły Zawodowej Ministerstwa Oświaty w Wyszkowie, a dla potrzeb fabryki mebli utworzono klasę drzewną. Od 1963 roku Szkoła Zawodowa rozpoczęła zajęcia w nowym budynku przy ulicy I Armii Wojska Polskiego (obecnie Świętojańska). 18 grudnia 1970 roku został przekazany do użytku nowy budynek szkolny – obecnie siedziba Zespołu Szkół nr 1. 1 września 1974 roku połączono wszystkie szkoły zawodowe w jeden Zespół Szkół Zawodowych. 1 września 2002 roku, po 28 latach funkcjonowania, uwzględniając zmiany, jakie podyktowała reforma edukacji, Zespół Szkół Zawodowych został przekształcony w trzy odrębne jednostki: Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 2 i Centrum Kształcenia Praktycznego. Przez 70 lat wyszkowskie szkolnictwo zawodowe doczekalo się 70 tysięcy absolwentów, a uczyło ich 1300 nauczycieli, dziś jest ich pewnie około 1500  – mówił.

Głos zabrał współgospodarz uroczystości, starosta powiatu wyszkowskiego Bogdan Pągowski.

- 70-lecie Szkolnictwa Zawodowego wpisuje się bardzo ładnie w stulecie niepodległości. 1948 rok to rok ważny dla Wyszkowa, dla powiatu wyszkowskiego . Po II wojnie światowej trzeba było ten kraj odbudować, potrzebni byli młodzi, zdolni, ale również wykształceni ludzie, żeby ten kraj podnieść z ruin i myślę, że powołanie Szkoły Zawodowej w Wyszkowie bardzo ładnie wpisało się w ten okres. Myślę, że Zespół Szkół nr 1 jest jakby naturalnym spadkobiercą tej szkoły, która powstała w 1948 roku, jest szkołą specyficzną, tutaj jest rzeczywiście atmosfera, która sprzyja nauce. Myślę, że i uczniowie i grono nauczycielskie czują się w tej szkole dobrze. Od dwudziestu lat organem prowadzącym dla wszystkich szkół jest powiat wyszkowski, tak się składa, że na tę siedemdziesiątą rocznicę przygotowaliśmy te szkoły, potrzeba było włożyć sporo środków inwestycyjnych, odbyła się termomodernizacja zarówno tej szkoły jak i przyległej bursy czy Centrum Edukacji Zawodowej „Kopernik”. Muszę powiedzieć, że szkoły to coś więcej jak tylko zdobywanie zawodu, szkoły to też przygotowywanie do życia dorosłego i to co osiągnęliście w tym swoim czasie szkolnym powoduje to jak dzisiaj postrzegamy nasz powiat i nasz kraj, bo to też od tego zależy - mówił. 

W imieniu Komitetu Organizacyjnego Zjazdu głos zabrała przewodnicząca, nauczycielka języka polskiego i szkolny doradca zawodowy Katarzyna Zglinicka.

- To niezwykły honor i zaszczyt witać wszystkich w tym wyjątkowym dniu. Jestem przekonana, że dzisiejsza uroczystość będzie wspaniałym świętem nie tylko absolwentów, ale całej społeczności związanej z tym miejscem. Jubileusz 70 – lecia Szkolnictwa Zawodowego w Wyszkowie skłania do odbycia podróży w czasie, dokonania retrospekcji, przywołania wspomnień. Powrót do szkoły to bowiem powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia. W ciągu 70 lat czas zmienił to miejsce, nadaje mu kształt zgodny z jego duchem. Czy znajdziecie tu swoje ławki, swój autograf wyryty na tablicy cz ścianie – tego nie wiem, ale wiem na pewno, że przy zwiedzaniu szkoły towarzyszyć wam będą wielkie emocje i wzruszenia. Zajrzyjcie w stare kąty, by szukać w nich wspomnień, poczujcie magię tego miejsca, którego próg przekraczając na powrót poczujecie się 16 – 19 latkami – mówiła.

Zjazd był wspaniałą okazją do wspomnień. Swoimi przeżyciami, uczuciami i refleksjami z lat szkolnych podzielili absolwenci z różnych typów szkół i roczników.

- Doskonale pamiętam ten budynek, ukończyłem Technikum Drzewne i mimo, że nie pracowałem nigdy w tym zawodzie, to moje kwalifikacje bardzo mi się przydały w życiu codziennym. Kiedyś jak kupiliśmy meble ze znanej sieci sklepów to sam je skręciłem. Pamiętam też nauczycielki, które wtedy rozpalały naszą młodzieńczą wyobraźnię. Pamiętam też, że była to mocno męska klasa, byliśmy dobrzy w siatkówkę, piłkę nożną i dobrze strzelaliśmy KBKSu - mówił żartobliwie absolwent rocznika 1993 Grzegorz Nowosielski, burmistrz Wyszkowa.

- Ukończyłem Technikum Budowlane i bardzo miło wspominam ten czas. Dokładnie pamiętam przygotowania do studniówki, do półmetka, do egzaminów - są to najlepsze wspomnienia w moim życiu, prócz osiągnięcia upragnionej pełnoletności. Był to super czas, mam z tą szkołą jak najlepsze wspomnienia. Warto wspomnieć o czasach praktyk, które również przywołują miłe wspomnienia – mówił absolwent rocznika 1993 Andrzej Pieńkosz, obecnie przedsiębiorca.

Wspomnieniami z dawnych lat podzielili się również absolwenci - ks. Eugeniusz Przybyłowski, Grażyna Żółtowska, Adam Karpiński, Jerzy Dąbrowski i Anna Król. Historię 70 lat kształcenia zawodowego od 1948 roku, tworzoną przez losy ponad 70 tysięcy absolwentów, przypomnieli absolwenci, a obecni nauczyciele szkoły - Magdalena Mikołajczyk (nauczyciel przedmiotów budowlanych) i Jacek Pyt (nauczyciel fizyki). Nowszą historię od 2002 roku - dzieje Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie zaprezentowała Bogusława Pawelska - Kozon. Równolegle z Zespołem Szkół nr 1 rozwija się Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik”  a przedstawienia historii placówki dokonała wicedyrektor Natalia Szczerba. 

Z okazji 70-lecia szkolnictwa zawodowego w powiecie wyszkowskim, zostały wybite okolicznościowe medale, zaprojektowane przez Adama Karpińskiego - absolwenta szkoły. Podczas uroczystości uhonorowane zostały osoby, których droga życiowa związana jest z kształceniem zawodowym m.in. ks. biskup Stanisław Stefanek, ks. dziekan dr Zdzisław Golan, Bogdan Pągowski, Adam Mróz, Grzegorz Nowosielski, Adam Struzik, Cecylia Domżała, Józef Bieganowski, Zofia Grzebisz-Nowicka – przewodnicząca Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, Elżbieta Lanc, Janusz Nowicki – koordynator monografii 70-lecia szkolnictwa zawodowego, Aurelia Michałowska, Michał Giers, Mirosław Grzywa – dyrektor Szkoły Rzemiosł Różnych w latach 1964 – 1972, Mirosław Grzyb, Franciszek Komorowski – dyrektor Szkoły Rzemiosł Różnych w latach 1962 – 1964, Ryszard Kitlas – dyrektor ZSZ w latach 1991 – 1998, Edward Piasecki – dyrektor ZSZ w latach 1998 – 2002, Stanisław Jastrzębski, Jan Kozon, Marianna Woźniak, Waldemar Salis, Bogusław Morka, Ewa Szmurło – przewodnicząca Rady Rodziców, a wręczenia medali dokonali Bogdan Pągowski wraz z dyrektorem Zespołu Szkół nr 1 Marianem Popławskim. 

W uroczystości udział wzięłi również jedni z pierwszych uczniów, którzy rozpoczynali naukę w Państwowej Średniej Szkole Zawodowej, Technikum Budowlanym, Liceum Zawodowym i innych typach szkół, a także osoby, które na bieżąco współpracują ze szkołą. Uhonorowani zostali oni także medalem okolicznościowym: Kazimierz Gawroński – absolwent rocznika 1958, Stanisław Lipski – absolwent 1960, Jan Podwysocki – absolwent rocznik 1962, Jan Choszczyk – absolwent rocznik 1962, Stefan Pażuch – absolwent rocznik 1962, Gerard Składanowski – absolwent rocznik 1963, Jerzy Nowakowski – absolwent rocznik 1963, Eugeniusz Przybyłowski – absolwent 1970, Jerzy Ćwik – absolwent  rocznik 1972, Stanisław Ćwik – absolwent rocznik 1975, Danuta Szatkowska – absolwentka rocznik 1974, Jerzy Dąbrowski – absolwent rocznik 1974, Grażyna Żółtowska – absolwentka rocznik 1975, Andrzej Pieńkosz – absolwent rocznik 1993, Adam Karpiński – absolwent rocznik 1974, Artur Gałązka – absolwent rocznik 1995, Katarzyna Zglinicka – absolwentka rocznik 1998, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Zjazdu.

Historię szkolnictwa zawodowego w Wyszkowie tworzyło także obecne CEZiU „Kopernik”, gdzie 5 października zorganizowano konferencję pt. „Szkolnictwo zawodowe – szanse i zagrożenia”. Prelekcje przygotowali m.in. starosta Bogdan Pągowski, Krzysztof Arbaszewski, Elżbieta Smolińska z PUP, Ewa Trzcińska z WCRB oraz pracodawcy - Paweł Gomoliszek (Pomel) i Joanna Krzyżaniak (Quad/Graphics). Konferencję podsumował wicestarosta Adam Mróz.

Uroczystość połączona była z obchodami zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej. W roku 2018 - Roku dla Niepodległej - przypada także 15-lecie nadania imienia Marii Skłodowskiej-Curie Zespołowi Szkół nr 1 w Wyszkowie. Pragnąc połączyć ten jubileusz z Dniem Edukacji Narodowej, dyrektor placówki, dziękując wszystkim pracownikom za całoroczną pracę, postanowił uhonorować Nagrodą Dyrektora: Karinę Gnatkowską, Lubow Adamską, Iwonę Kordyszewską – Stryjek, Agnieszkę Motykę, Jacka Niewiadomskiego, Katarzynę Ostriowską, Bogusławę Pawelską – Kozon, Bożenę Pikorę, Katarzynę Sawicką, Ewelinę Sieńkowską, Marzenę Strzemieczną, Katarzynę Zglinicką, Ewelinę Bloch, Zofię Kądzielę, Martę Prus, Ryszarda Lewandowskiego, Elżbietę Myszyńską, Danutę Nowak, Kamilę Szor, Edwarda Falbę.

Swoje talenty zaprezentowali podczs uroczystości absolwenci, którzy dawniej uświetniali wszystkie szkolne uroczystości. Wystąpił Mateusz Nasiadka - absolwent Liceum Profilowanego Zarządzanie Informacją w 2011 roku, wystąpił również zespół muzyczny w składający się z absolwentów - Adama Karpińskiego i Adama Kucharka oraz gościnnie Wojciecha Pakieły - absolwenta I LO. Wyczekiwaną gwiazdą uroczystości był światowej sławy tenor, śpiewak operowy i operetkowy, pochodzący z Rząśnika - Bogusław Morka, również absolwent Zespołu Szkół (z zawodu tokarza),  który zaśpiewał utwory musicalowe i operetkowe. Pokaz swoich zdolności i umiejętności pięściarskich zaprezentował Mateusz Tryc - absolwent Technikum Gastronomicznego w 2011 roku. W latach 2010 - 2017 reprezentował Polskę w boksie olimpijskim, to także wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, mistrz Polski seniorów w 2014 roku, dwukrotny ćwierćfinalista Mistrzostw Europy. Sportowym akcentem jubileuszu był także towarzyski mecz piłki nożnej między uczniami a absolwentami, z wynikiem 3:7 dla absolwentów. Program artystyczny zaprezentowali uczniowie ZS nr 1 w Wyszkowie. Wykonali utwory pt. "Lubię wracać tam gdzie byłem" i „Wejdźmy na dach”, aby wprowadzić zgromadzonych w szczególny i wyjątkowy klimat, pełen wspomnień. Odczytali także fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego z gościnnym udziałem wicestarosty Adama Mroza i wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 Izabeli Balińskiej. Odbyło się to w ramach akcji "Narodowe Czytanie", którego celem jest popularyzowanie największych dzieł literatury polskiej. Nauczyciele szkoły złożyli podziękowania i wręczyli pamiątkowe statuetki na ręce dyrektora ZS nr 1 Mariana Popławskiego i starosty Bogdana Pągowskiego. Wspomniano również pierwszych dyrektorów - m.in. śp. Maksymiliana Lisowskiego, śp. Bolesława Chęcińskiego, śp. Mieczysława Dorosza, śp. Chwalisława Mańkę, śp. Stanisława Okrasę. Swoją bogatą biografię zawodową przedstawił Mirosław Grzywa - dyrektor Szkoły Rzemiosł Różnych w latach 1964 - 1972, który z wielkim wzruszeniem wspominał swoją pracę w szkole. Uroczystość poprowadzili Anna Kordyszewska - nauczycielka języka polskiego i Jacek Niewiadomski - nauczyciel wiedzy o społeczeństwie. Zwieńczeniem uroczystości był wieczorny bal absolwentów.

 

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


Wyszków70 - lecie Szkolnictwa Zawodowego w WyszkowieMarian PopławskiBogdan PągowskiPowiat Wyszkowskiabsolwencizjazd absolwentówZS nr 1 w Wyszkowie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Wtorek
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha

REKLAMA

Pracuj.pl