REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Uprawa nasturcji

Kącik Prasowy

Nasturcja jest jedną z najbardziej popularnych roślin jednorocznych. Ceniona jest nie tylko za swój atrakcyjny wygląd, ale także za łatwość uprawy. Niewiele wysiłku trzeba, aby jej kwiaty zdobiły nasz ogród od czerwca aż do października. W naszych warunkach klimatycznych uprawiana jest jako roślina jednoroczna, ponieważ nie jest mrozoodporna, a ze względu na długie pnącza, które wytwarza, nie jest możliwe przeniesienie jej do pomieszczenia na zimę.

REKLAMA

Najpopularniejsze odmiany

Najczęściej uprawianą odmianą jest nasturcja większa. Wytwarza wielobarwne, dekoracyjne kwiaty i niemal okrągłe licie na długich, cienkich ogonkach. Kwitnie od początku czerwca do później jesieni. Nadaje się zarówno do uprawy w gruncie, jak i w pojemnikach, choć wówczas lepiej wybrać wersję karłową. Inną popularną odmianą jest nasturcja kanadyjska, która jest równie dekoracyjna. Wytwarza mocno powcinane, zielononiebieskawe liście i jaskrawo żółte kwiaty. Kwitnienie rozpoczyna nieco później, bo dopiero w lipcu, ale jej kwiatami także możemy cieszyć się aż do późnej jesieni.

Wybór odpowiedniego stanowiska i przygotowanie podłoża

Nasturcja lubi stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru, ale dobrze rośnie także w miejscach częściowo zacienionych. Jej wymagania co do podłoża nie są duże. Dobrze rośnie w zasadzie w każdej przeciętnej ziemi ogrodowej. Preferuje jednak glebę piaszczysto-gliniastą o niewielkiej zawartości próchnicy. Podłoże pod uprawę nasturcji nie powinno być zbyt żyzne. Za duża ilość składników odżywczych sprawi, że będą nadmiernie rozrastać się ich części zielone, a kwitnienie będzie mniej obfite. Wybierając miejsce do uprawy nasturcji, trzeba pamiętać o tym, że jest to roślina szybko i bujnie się rozrastająca, dlatego nie należy sadzić jej obok drobnych, wolno rosnących roślin, ponieważ szybko je zdominuje. Lepiej nie umieszczać jej także pod drzewami owocowymi, bo jej obecność przyciąga szkodniki. Zaletą nasturcji jest to, że niezbyt lubią ją ślimaki. Jeśli zatem szkodniki te nawiedzają nasz ogród, jest duża szansa, że nasturcje nie ucierpią w wyniku ich inwazji.

Wysiew nasion

Nasturcja jest rośliną jednoroczną, uprawianą z nasion. Nie toleruje przymrozków, dlatego z wysiewem bezpośrednio do gruntu, należy zaczekać do połowy maja. Należy przy tym zachować odpowiednie odstępy 15-20 cm pomiędzy poszczególnymi roślinami. Nasturcje, kiełkują i rosną szybko, zakwitają po około 8 tygodniach od wysiania nasion, czyli na przełomie lipca i sierpnia. Aby przyspieszyć kwitnienie, możemy wysiać nasiona pod osłonami już w kwietniu. Po ostatnich przymrozkach możemy wynieść doniczki z nasturcjami na tarasy i balkony. Warto przy tym pamiętać, że roślina ta źle znosi przesadzanie. Szeroki wybór nasion kwiatów znajdziesz tutaj.

Pielęgnacja

Nasturcja ma bardzo małe wymagania pielęgnacyjne. W zasadzie wystarczy zapewnić jej odpowiednio wilgotne podłoże, ponieważ źle znosi przesuszenie. Ilość dostarczanej wody należy przy tym dopasować do potrzeb rośliny, w zależności od tego, czy uprawiamy ją na nasłonecznionym balkonie, czy w nieco zacienionym miejscu w ogrodzie. Sygnałem, że należy zwiększyć podlewanie, powinno być także pojawienie się pierwszych kwiatów. Nasturcje w zasadzie nie wymagają zasilania. W okresie kwitnienia możemy je jednak nawozić małymi dawkami uniwersalnych preparatów do kwitnących roślin balkonowych. Nie należy jednak przesadzać, ponieważ osiągniemy skutek odwrotny do zamierzonego. Przenawożone nasturcje mniej obficie kwitną, nadmiernie rozrastają się za to ich części zielone. Warto przy tym stale obserwować te rośliny w swoim ogrodzie, ponieważ często są atakowane przez mszyce i przędziorki. Aby je chronić przed atakiem szkodników, dobrze jest stosować naturalne opryski prewencyjne. Rośliny te mogą zwabić do naszego ogrodu także gąsienice motyli.

 

Art. promocyjny

 

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


nasturcjenasionakwiaty

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Niedziela
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Aliny, Anety, Benona

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org