REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Utrata prawa jazdy a ubezpieczenie – co może grozić za jego brak?

Kącik Prasowy

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, przekroczenie prędkości o 50 km/h w obszarze zabudowanym czy brawurowa jazda – to tylko niektóre z przewinień, których popełnienie jest bezpośrednią przyczyną utraty prawa jazdy lub jego czasowej konfiskaty.

REKLAMA

Jak podaje Komenda Główna Policji, od 1 stycznia do 26 grudnia 2016 r. za przekroczenie dozwolonej prędkości dokumenty straciło 30 531 osób. I choć dane za 2017 pokazują spadek liczby zatrzymanych przez policję uprawnień, to statystyki nadal nie są zadowalające. Kierowcy decydujący się wsiąść za kierownicę pomimo braku uprawnień muszą liczyć się nie tylko z wysokimi karami ale też z tym, że w razie spowodowania wypadku nie zadziała ani ubezpieczenie OC, ani autocasco.

Wysokie kary za ignorancję

Jeśli po utracie uprawnień do prowadzenia pojazdów pirat drogowy będzie prowadził auto, musi się liczyć z konsekwencjami. W najlepszym wypadku grozi mu wydłużenie kary o 3 miesiące. A jeśli i to nie wywrze na nim wrażenia, kierowcy można cofnąć uprawnienia i zmusić go do powtórnego zdawania egzaminu. I warto w tym miejscu wspomnieć, że jeśli ukarany miał kilka rodzajów uprawnień, o wszystkie z nich będzie musiał się starać jeszcze raz.

Jazda pojazdem bez uprawnień może mieć też swoje konsekwencje na tle ubezpieczeniowym. Na przykładzie sytuacji, gdy 50-letni kierowca bez prawa jazdy prowadził auto i spowodował wypadek, wskutek którego zmarł jego pasażer. Teraz towarzystwo ubezpieczeniowe próbuje od niego odzyskać zwrot wypłaconego odszkodowania w wysokości 200 tys. zł.

Polisa a brak uprawnień

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba bez prawa jazdy kupiła samochód i była jego właścicielem. Jednak z oczywistych względów, nie będzie ona mogła go prowadzić. Trzeba jednak być przygotowanym na to, że zakup ubezpieczenia OC przez osobę bez uprawnień może być bardzo kosztowny. W Polsce brakuje pakietów ubezpieczeniowych dla kierowców z przeszłością, ale za to na Zachodzie funkcjonują firmy mające w swojej ofercie skrojone na miarę polisy, oferujące korzystne warunki ubezpieczeniowe dla osób, które straciły prawo jazdy. Dzięki nim można zachować ciągłość ubezpieczenia i przyznane wcześniej zniżki, a przy tym nie zbankrutować.

Więcej na temat ubezpieczeń dla kierowców bez prawa jazdy przeczytasz tutaj: https://www.insurancefactory.co.uk/car-insurance/convicted-driver-car-insurance

Art. promocyjny

REKLAMA
Admin Admin

Udostępnij:


Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Wtorek
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha

REKLAMA

Pracuj.pl