REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Tak mało trzeba nam". Niepełnosprawni zaprezentowali swoje talenty

Kultura

Ponad osiemdziesiąt osób z niepełnosprawnościami zaprezentowało swoje talenty podczas "IV Przeglądu Form Artystycznych", który odbył się 20 września w WOK "Hutnik". Przegląd jest wydarzeniem szczególnym, przede wszystkim nastawionym na promocję talentów i umiejętności osób z niepełnosprawnościami, wzmacnianie wiary we własne możliwości, pobudzanie do osobistego rozwoju i samodzielności oraz do aktywności społecznej. Służy również popularyzacji działalności wielu podmiotów prowadzących działalność rehabilitacyjną oraz edukacyjną na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W festiwalu wystąpili podopieczni z WTZ z Wyszkowa, ŚDS "Soteria" z Wyszkowa, ŚDS z Ostrowi Mazowieckiej, DPS z Brańszczyka, PŚDS "Drogowskaz" z Wyszkowa, PŚDS z Tłuszcza, DPS dla dzieci z Niegowa, ŚDS z Miedznej, ŚDS z Makowa Mazowieckiego, ŚDS z Pułtuska. Jako pierwsi zaprezentowali się podopieczni Warsztatów Zajęciowych z Wyszkowa, przygotowali taniec z biało-czerwonymi szarfami do utworu pt. "Pytasz mnie", aby uczcić 100 - lecie odzystania niepodległości przez Polskę. Środowiskowy Dom Samopomocy z Makowa Mazowieckiego zaprezentował taniec latynoamerykański do piosenki "Despacito", natomiast podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy Soteria z Wyszkowa z grupy teatralnej "Połamani słowem" istniejącej od 2012 roku, wystawili przedstawienie teatralne pt."Pamiętniki Małego Księcia". Opiekunami grupy są Artur Druchniak i Urszula Rogulska. Energetyczny taniec wykonali podopieczni ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Ostrowi Mazowieckiej. Wspaniałą choreografię taneczną, stylizowaną na taniec ludowy do piosenki "W moim ogródecku", zaprezentowała grupa z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy "Drogowskaz" z Wyszkowa. Bardzo humorystyczną scenkę sytuacyjną w formie kabaretu pt. "SPA" zaprezentowała grupa z Domu Pomocy Społecznej z Brańszczyka. Niezwykle interesującą interpretację sztuki pt."Romeo i Julia", wystawili podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy z Tłuszcza. Do świata magii przeniosła grupa taneczna ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Miedznej, aprezentowali choreografię do utworu "Zbuntowany Anioł" i "Odczarowani". Podopieczni Domu Pomocy Społecznej z Niegowa zaprezentowali wspaniały taniec z szarfami, natomiast troje uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy z Pułtuska wykonało dwa utwory wokalne pt."Każdy swoje dziesięć minut ma, żeby szczęśliwym być" i "Tak mało trzeba nam". Festiwal poprowadziła Anna Mielczarczyk - instruktor terapii zajęciowej z Warsztatów Terapii Zajęciowej wraz z Adamaem Łozińskim, który zapowiadał występy posługując się drukiem Brajla.

Zgromadzonych gości witał Marek Rosłoniec - kierownik WTZ.

- Powiem wam przewrotnie - na scenie nie zobaczycie osób niepełnosprawnych, ponieważ będą to osoby, które zaprezentują swoje umiejętności poprzez sztukę, Zobaczymy ich pełen profesjonalizm, zobaczymy ich nie przez pryzmat niepełnosprawności, ale zobaczymy ich przez pryzmat ich umiejętności, talentów, a także możliwość. Te możliwości tak naprawdę tkwią w każdym z nas. Na pewno będzie to udany przegląd - mówił.

Swoimi refleksjami podzieliła się Urszula Mikołajczyk - przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Wyszkowie.

- Zawsze bardzo się wzruszam na tego typu wydarzeniach - mówiła. Jest to dla mnie ogromna radość, że po raz kolejny w Wyszkowskim Ośrodku Kultury mamy swoje miejsce. Jest taka piosenka "Tak mało trzeba nam". Mało to znaczy tak jak innym, ale czasami potrzebujemy być wspierani. Pamiętajcie o nas, że tego potrzebujemy, my, osoby z niepełnosprawnościami, ale również ich rodziny - mówiła.

Odczytano także list od Elżbiety Rafalskiej - minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

"Rehabilitacja osób z niepełnosprawnościami, ma różne oblicza, oprócz niezbędnych zabiegów, terapii medycznych, bardzo istotna jest rehabilitacja społeczna, tu rolę nie do przecenienia, może odgrywać terapia przez sztukę, dzięki niej osoby niepełnosprawne odzyskują wiarę w siebie, wyrażają własne emocje, uczestniczą w życiu kulturalnym lokalnej społeczności. Dlatego cenne są takie inicjatywy jak odbywający się po raz czwarty przegląd form artystycznych osób z niepełnosprawnościami, promujący ich twórczości i udostępniający je szerszemu gronu odbiorców. Gratulujemy Wyszkowskiemu "Kołu", jego pracownikom i wolontariuszom konsekwencji w realizowaniu zarówno swojej misji jak i tego przedsięwzięcia".

Głos zabrał burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.

- Bardzo się cieszę, że nasz przegląd cieszy się takim powodzeniem. Wszyscy goście z miast okolicznych przyjęli zaproszenie, bez was ten przegląd nie miałby takiego rozmachu, nie byłby tak bogaty artystycznie. Tak naprawdę wszyscy występujący na tej scenie są dzisiaj zwycięzcami tego przeglądu, bo żeby wystąpić w pokazie artystycznym czy sportowym, trzeba przełamać przede wszystkim własne ograniczenia, własne trudności, trzeba być pracowitym, trzeba pokonać również nieśmiałość i tremę. Wam wszystkim się to świetnie udało, gratuluję wam poziomu artystycznego wszystkich występów – mówił.

Uczestnikom przeglądu wręczono pamiątkowe dyplomy i statuetki, a także nagrody ufundowanę przez gminę Wyszków. 

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówniepełnosprawniIV Przegląd twórczości artystycznych osób niepełnosprawnychWarsztaty Terapii Zajęciowej w WyszkowieMarek RosłoniecUrszula MikołajczykWOK "Hutnik"

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Niedziela
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Aliny, Anety, Benona

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org