REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Program „Czyste powietrze” wystartował. Można już składać wnioski

Powiat

O nowym rządowym programie „Czyste powietrze” opowiedział w Wyszkowie minister środowiska Henryk Kowalczyk. Podczas wtorkowego spotkania w Bibliotece Miejskiej mieszkańcy gminy Wyszków mogli dowiedzieć się o założeniach programowych oraz warunkach udziału w programie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W ramach programu „Czyste powietrze” właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynków (wymiana okien, drzwi, ocieplenie, wymianę pieców starego typu). Program ten koncentruje się nie tylko na termomodernizacji, ale także na efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych, co przekłada się na zmniejszenie ilości zużywanej energii i rzeczywiste oszczędności finansowe. Oprócz uzyskania oszczędności przyczynia się także do poprawy stanu środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji.

- Jest to program bardzo komplementarny. Rozwiązuje on kilka problemów, a nie tylko jeden. Chcemy zaproponować ocieplenie domów i wymianę pieca równocześnie. To jest oczywiście droższe, ale skuteczniejsze.  Przy takim podejściu mamy mniejsze zużycie energii. Co prawda np. przy zmianie pieca z węglowego na gazowy płacimy drożej za jednostkę energetyczną, ale sumarycznie płacimy mniej za ogrzewanie swojego domu - tłumaczył minister Henryk Kowalczyk.

Wsparcie finansowe uzależnione jest od zamożności wnioskodawców. Najwyższe dofinansowanie, 90%, otrzymać mogą osoby z rodzin, w których dochód na jedną osobę wynosi poniżej 600 zł. Na najniższe wsparcie finansowe w wysokości 30% mogą liczyć najzamożniejsi, których dochód wynosi powyżej 1 tys. 600 zł na członka rodziny. Łączna kwota przewidzianych kosztów kwalifikowanych wynosi 53 tys. zł. Ograniczenia dotyczą także cen jednostkowych: ocieplenie domu nie może być droższe niż 150 zł/ m2, 700 zł/ m2 okna, 2000 zł/ m2 drzwi zewnętrznych.

W programie przewidziane są dwie formy wsparcia: dotacja wypłacana po zrealizowaniu wszystkiego z własnych środków bądź pożyczka z 15-letnim okresem spłaty ze zmienną stopą procentową (2,47% obecnie).

- Program będzie realizowany przez 10 lat, a więc nie ma pośpiechu, aby od razu składać wnioski - uspokajał minister Kowalczyk - Trzeba spokojnie się zastanowić, popatrzeć na swój dom i zastanowić się, w jaki sposób go ocieplić, na jaki piec wymienić ten obecny. Planujemy i dopiero wtedy wypełniamy wniosek, który jest bardzo prosty - zachęcał minister.

Ze wsparcia finansowego mogą także skorzystać osoby, które nie później niż w 2018 roku wykonały termomodernizację budynku we własnym zakresie. Chcąc wziąć udział w programie, nie trzeba wykonywać pełnej termomodernizacji naraz. Wnioski można składać wielokrotnie, np. najpierw na wymianę pieca, a następnie na wymianę drzwi czy okien. Uczestnicy spotkania mogli także zadać nurtujące ich pytania ministrowi. Jedno z pytań dotyczyło nowo budowanych domów: czy ich właściciele również będą mogli skorzystać z tego programu?

- Nowo powstałych budynków także dotyczy ten program, ale jedynie źródła ogrzewania. Dofinansowanie nie dotyczy ocieplenia czy okien, które są teraz standardem przewidzianym odpowiednimi normami w pozwoleniu na budowę. Jest to uregulowane w prawie budowlanym i do tego dotacji nie ma - odpowiedział minister.

- Obecnie ciepłownia wyszkowska ma nadmiar mocy. Czy zamiast tych wszystkich dotacji dla mieszkańców, którzy mieszkają w dużych osiedlach, nie lepiej byłoby podłączyć te budynki do ciepłowni miejskiej? Szkoda tylko, że nie dotyczy to chyba Wyszkowa. Chodzę z tym problem już od ośmiu lat - zwrócił uwagę jeden z mieszkańców.

- W tym programie szczególnie preferowane jest przyłączenie do sieci ciepłowniczej. Jest to dla mnie zdumiewające. Skoro jest sieć ciepłownicza, a Państwo chcecie się podłączyć, to nie powinno być problemu. Ciepłownie miejskie nie są biedne, a jeżeli występuje taki problem to oznacza to, że jest źle zarządzana. Każdy kolejny przyłączony obniża koszty - odpowiedział minister - My dajemy dotację na przyłączenie.

Nabór wniosków w programie „Czyste powietrze” wystartował 19 września. Wnioski można składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska drogą elektroniczną bądź za pośrednictwem poczty tradycyjnej.

 

REKLAMA
Aleksandra Szulc

Udostępnij:


czyste powietrzewnisokidofiansowanieHenryk Kowalczyktermomodernizacja

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Środa
Styczeń 2019
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Mascelego, Walerii, Włodzimierza

REKLAMA

Pracuj.pl