REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Program „Czyste powietrze” wystartował. Można już składać wnioski

Powiat

O nowym rządowym programie „Czyste powietrze” opowiedział w Wyszkowie minister środowiska Henryk Kowalczyk. Podczas wtorkowego spotkania w Bibliotece Miejskiej mieszkańcy gminy Wyszków mogli dowiedzieć się o założeniach programowych oraz warunkach udziału w programie.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W ramach programu „Czyste powietrze” właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynków (wymiana okien, drzwi, ocieplenie, wymianę pieców starego typu). Program ten koncentruje się nie tylko na termomodernizacji, ale także na efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych, co przekłada się na zmniejszenie ilości zużywanej energii i rzeczywiste oszczędności finansowe. Oprócz uzyskania oszczędności przyczynia się także do poprawy stanu środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów, gazów cieplarnianych i innych substancji.

- Jest to program bardzo komplementarny. Rozwiązuje on kilka problemów, a nie tylko jeden. Chcemy zaproponować ocieplenie domów i wymianę pieca równocześnie. To jest oczywiście droższe, ale skuteczniejsze.  Przy takim podejściu mamy mniejsze zużycie energii. Co prawda np. przy zmianie pieca z węglowego na gazowy płacimy drożej za jednostkę energetyczną, ale sumarycznie płacimy mniej za ogrzewanie swojego domu - tłumaczył minister Henryk Kowalczyk.

Wsparcie finansowe uzależnione jest od zamożności wnioskodawców. Najwyższe dofinansowanie, 90%, otrzymać mogą osoby z rodzin, w których dochód na jedną osobę wynosi poniżej 600 zł. Na najniższe wsparcie finansowe w wysokości 30% mogą liczyć najzamożniejsi, których dochód wynosi powyżej 1 tys. 600 zł na członka rodziny. Łączna kwota przewidzianych kosztów kwalifikowanych wynosi 53 tys. zł. Ograniczenia dotyczą także cen jednostkowych: ocieplenie domu nie może być droższe niż 150 zł/ m2, 700 zł/ m2 okna, 2000 zł/ m2 drzwi zewnętrznych.

W programie przewidziane są dwie formy wsparcia: dotacja wypłacana po zrealizowaniu wszystkiego z własnych środków bądź pożyczka z 15-letnim okresem spłaty ze zmienną stopą procentową (2,47% obecnie).

- Program będzie realizowany przez 10 lat, a więc nie ma pośpiechu, aby od razu składać wnioski - uspokajał minister Kowalczyk - Trzeba spokojnie się zastanowić, popatrzeć na swój dom i zastanowić się, w jaki sposób go ocieplić, na jaki piec wymienić ten obecny. Planujemy i dopiero wtedy wypełniamy wniosek, który jest bardzo prosty - zachęcał minister.

Ze wsparcia finansowego mogą także skorzystać osoby, które nie później niż w 2018 roku wykonały termomodernizację budynku we własnym zakresie. Chcąc wziąć udział w programie, nie trzeba wykonywać pełnej termomodernizacji naraz. Wnioski można składać wielokrotnie, np. najpierw na wymianę pieca, a następnie na wymianę drzwi czy okien. Uczestnicy spotkania mogli także zadać nurtujące ich pytania ministrowi. Jedno z pytań dotyczyło nowo budowanych domów: czy ich właściciele również będą mogli skorzystać z tego programu?

- Nowo powstałych budynków także dotyczy ten program, ale jedynie źródła ogrzewania. Dofinansowanie nie dotyczy ocieplenia czy okien, które są teraz standardem przewidzianym odpowiednimi normami w pozwoleniu na budowę. Jest to uregulowane w prawie budowlanym i do tego dotacji nie ma - odpowiedział minister.

- Obecnie ciepłownia wyszkowska ma nadmiar mocy. Czy zamiast tych wszystkich dotacji dla mieszkańców, którzy mieszkają w dużych osiedlach, nie lepiej byłoby podłączyć te budynki do ciepłowni miejskiej? Szkoda tylko, że nie dotyczy to chyba Wyszkowa. Chodzę z tym problem już od ośmiu lat - zwrócił uwagę jeden z mieszkańców.

- W tym programie szczególnie preferowane jest przyłączenie do sieci ciepłowniczej. Jest to dla mnie zdumiewające. Skoro jest sieć ciepłownicza, a Państwo chcecie się podłączyć, to nie powinno być problemu. Ciepłownie miejskie nie są biedne, a jeżeli występuje taki problem to oznacza to, że jest źle zarządzana. Każdy kolejny przyłączony obniża koszty - odpowiedział minister - My dajemy dotację na przyłączenie.

Nabór wniosków w programie „Czyste powietrze” wystartował 19 września. Wnioski można składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska drogą elektroniczną bądź za pośrednictwem poczty tradycyjnej.

 

REKLAMA
Aleksandra Szulc

Udostępnij:


czyste powietrzewnisokidofiansowanieHenryk Kowalczyktermomodernizacja

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki
REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Wtorek
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha

REKLAMA

Pracuj.pl