REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

"Czytajmy, bo kto czyta, ten żyje podwójnie" - wyszkowska akcja Narodowego Czytania 2018

Kultura

8 września w Wyszkowie już po raz siódmy zorganizowana została akcja "Narodowe Czytanie", która ma na celu promocję czytelnictwa polskiej literatury i budowanie pozytywnych relacji w społeczeństwie. W tym roku Polacy masowo czytali fragmenty "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W sobotnie przedpołudnie skwer przy pomniku "Gloria Victis" w Wyszkowie wypełnil się miłośnikami literatury, aby mogli wspólnie przeczytać fragmenty "Przedwiośnia". 

- To nasze czytanie narodowe trwa już od ładnych kilku lat. Wiemy, że największą rolę odgrywa środowisko domowe. Jeżeli rodzice czytają dzieciom książki, to dzieci wyrastają potem na czytelników, czytają książki. Ja wierzę w to, że ta akcja zwraca uwagę społeczeństwa na rolę i wartość książki, na potrzebę czytania, takiej wpólnotowości. Zawsze promujemy to, co jest znaczące, co buduje naszą tożsamość narodową, uwrażliwia i rozwija. Jestem zachwycona widokiem tylu młodych osób i dorosłych. Widzę, że z roku na rok coraz lepiej nam to wychodzi. Dzisiaj jest naprawdę wspaniale - mówiła dyrektor Biblioteki Miejskiej w Wyszkowie Małgorzata Ślesik - Nasiadko.

Czytanie Narodowe zainaugurował burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski.

- Niemal od początku uczestniczymy w tej akcji i staramy się zawsze wychodzić z czytaniem i książką na ulice, na skwery, do was, mieszkańców. Czytaliśmy bajki Fredry w parku miejskim, czytaliśmy "Quo Vadis" w galerii handlowej, Trylogię w Bibliotece Miejskiej, a dziś tutaj (skwer przy pomniku Gloria Victis) czytamy "Przedwiośnie". Byc może starsze osoby przypomną sobie lekturę i do niej powrócą, młodsi zostaną zachęceni. Dzisiejsze czytanie jest w aktorskim wykonaniu, ale mam nadzieję, że wyszkowianie podejmą wyzwanie i później sami siądą tutaj na scenie i będą czytać "Przedwiośnie". Czytajmy, bo kto czyta, ten żyje podwójnie - mówił.

Historię słynnej ekranizacji "Przedwiośnia" przybliżyła Małgorzata Lewińska - odtwórczyni roli Laury Kościenieckiej.

- Od ekranizacji filmu i od zdjęć do filmu minęło już siedemnaście lat. Była to dla mnie ogromna przygoda, było to pierwsze moje spotkanie z tak ogromną produkcją filmową, ze wspaniałymi polskimi aktorami. Jak wracam do tematu "Przedwiośnia" przy okazji Narodowego Czytania, oczywiście łza się w oku kręci. Była to wspaniała praca, z fantastycznym reżyserem Filipem Bajonem i spotknie z niezwykłymi ludźmi. Ja się bardzo wiele dowiedziałm o samym "Przedwiośniu" i Żeromskim przy okazji produkcji tego filmu. Chciałabym państwu polecić książkę Zdziaława Adamczyka pt. "Przedwiośnie prawda i legenda". Jest to książka trochę o produkcji filmu i jego powstawaniu, kulisach, opatrzona zdjęciami i fotosami z filmu, napisana przed ukazaniem się filmu, przed premierą w trakcie zdjęć, natomiast opowiada też o kulisach powstawania  samej książki "Przedwiośnie" i o towarzyszącym różnym sporom lirerackim i nie tylko, również politycznym dotyczącym "Przedwiośnia" - mówiła aktorka. 

Fragmenty opowieści o Cezarym Baryce zaprezentowali Małgorzata Lewińska - aktorka filmowa i teatralna i Grzegorz Sierzputowski - aktor. W tegorocznej akcji udział wzięli także harcerze, młodzież i dzieci ze szkół gminy Wyszków, jak i również dorośli wyszkowianie. Uczennice SP w Rybnie - Alicja Orlińska, Julia Marciniak, Weronika Wojtkowska, Olga Bieńkowska odczytały fragmenty powieści. Także uczniowie ZS nr 1 w Wyszkowie - Magdalena Stużno, Kamil Borek, Urszula Salwin wzięłi udział w akcji Narodowego Czytania. W akcję włączyli się również wolontariusze ze Stowarszyszenia Wędrującej Książki - Kinga Kalinowska, Angelika Kuchta, Julia Kulesza, Albert Mikołajczyk, Paulina Strzemieczna, Weronika Bryczyńska, Wiktoria Pobudkiewicz. Czytanie swoją grą na pianinie umilał Konrad Zacharski, absolwent I LO. im. C. K. Norwida w Wyszkowie, który zaprezentował utwory Fryderyka Chopina, a także motyw z filmu "Polskie drogi". Dla chętnych czekała na odciśnięcie pieczęć okolicznościowa. Można było również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z aktorami i zdobyć ich autograf.

 

 

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówBiblioteka Miejska w WyszkowiePrzedwiośnieMałgorzata LewińskaNarodowe CzytanieGrzegorz Nowosielski

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Sobota
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org