REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Piłsudczycy na Jasnej Górze

Turystyka

Datę 23 sierpnia 2018 roku członkowie Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie długo będą pamiętać. To właśnie dzień, w którym kilkunastu członków związku wraz z rodzinami spędziło na Jasnej Górze w Częstochowie, w ramach IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Piłsudczyków. W tym roku mija 30. rocznica utworzenia Związku Piłsudczyków. To też 155. rocznica styczniowego zrywu niepodległościowego. 2018 rok to data szczególna dla każdego Polaka – 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Można powiedzieć, że te wszystkie wydarzenia łączy osoba Wielkiego Polaka i gorliwego patrioty, Józefa Piłsudskiego. Piłsudczycy stanęli w Kaplicy Matki Bożej, aby modlić się za Marszałka i dziękować miłosiernemu Bogu za dar niepodległości. Były podziękowania, odznaczenia i awanse. Wyszków ma też swojego generała.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Czwartej pielgrzymce przewodził gen. Stanisław Śliwa prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków, a okręgowi nadbużańskiemu prezesi - Sylwester Raniszewski i Konrad Wróbel. Wyrazem patriotyzmu jest kultywowanie pamięci o czynach Marszałka. To nasz obowiązek wobec wolnej ojczyzny. Pamiętamy i wiedzę o tamtych wydarzeniach przekazujemy młodym mieszkańcom ziemi wyszkowskiej. 

Dlaczego Jasna Góra? To tu 20 października 1921 roku przybył Marszałek Piłsudski, by dziękować Matce Bożej za zwycięską wojnę z bolszewicką Rosją, za zwycięską bitwę niemeńską i Cud nad Wisłą. Piłsudczycy z Wyszkowa w 2016 roku razem z innymi odsłaniali tablicę pamiątkową poświęcona Józefowi Piłsudskiemu w Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze . Aktualnie w kraju działa ponad 50 okręgów i oddziałów, w tym jeden z najaktywniejszych – Okręg Nadbużański w Wyszkowie. Władze krajowe związku dostrzegają jego zaangażowanie i nagradzają, udzielają pochwał, przyznają odznaczenia i mianują jego członków na wyższe stopnie. Tak było i tym razem. Pułkownik Konrad Wróbel otrzymał z rąk władz krajowych związku szlify generała, a Sylwester Raniszewski pułkownika. Grażyna Wróbel została odznaczona Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków . Kilkunastu nadbużańskich Piłsudczyków odebrało medale pamiątkowe z okazji 30-lecia związku.

- Przybliżamy osobę i czyny Marszałka Józefa Piłsudskiego, przypominamy młodym pokoleniom kim był Marszałek Piłsudski, czego dokonał i jakimi kategoriami kierował się, by kochać umiłowaną Ojczyznę – do zgromadzonej rzeszy Piłsudczyków powiedział gen. Stanisław Śliwa.

Kilkuset Piłsudczyków z całej Polski z pocztami sztandarowymi wyruszyło zwartym szykiem sprzed pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego na Jasną Górę, gdzie uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. infułat kmdr Marian Próchniak, naczelny kapelan Związku Piłsudczyków. Mszę św. koncelebrował o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości.

- Z woli Opatrzności Bożej po 123 latach niewoli zwyciężył Orzeł Biały! Zwyciężył polski ród! Zwyciężyła droga 11 listopada 1918 roku, droga ludzi Bogu i Polsce wiernych, na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Wymodlona, wyśniona w najwspanialszych snach, okupiona krwią i męstwem żołnierza polskiego po 123 latach niewoli powstała z grobu Najjaśniejsza Rzeczypospolita Polska. Wróciła na mapy Europy i świata ta, która nigdy nie miała powrócić, i stała się równa wśród równych, i wolna wśród wolnych - powiedział do wiernych ks. infułat gen. brygady Marian Próchniak.

Przed tablicą pamięci Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Kaplicy Pamięci Narodów Piłsudczycy złożyli kwiaty. To niezwykłe, nasączone wielkim patriotyzmem spotkanie, zakończył Apel Jasnogórski. Nadbużański Związek Piłsudczyków tam był. Wzmocniony wiarą i duchem patriotyzmu powrócił do Wyszkowa, gdzie przystąpił pełen optymizmu do realizacji kolejnych wytyczonych przez siebie celów.

                                 

                                                                                                                                                                                                         T. Przygoda

 

REKLAMA

Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówPiłsudczycyPiłsudczycy na Jasnej GórzeZwiązku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w WyszkowieSylwester RaniszewskiKonrad Wróbel

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

27
Czwartek
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Cypriana, Emanueli, Władysława

REKLAMA

Pracuj.pl pl.jooble.org