REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Piłsudczycy na Jasnej Górze

Turystyka

Datę 23 sierpnia 2018 roku członkowie Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie długo będą pamiętać. To właśnie dzień, w którym kilkunastu członków związku wraz z rodzinami spędziło na Jasnej Górze w Częstochowie, w ramach IV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Piłsudczyków. W tym roku mija 30. rocznica utworzenia Związku Piłsudczyków. To też 155. rocznica styczniowego zrywu niepodległościowego. 2018 rok to data szczególna dla każdego Polaka – 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Można powiedzieć, że te wszystkie wydarzenia łączy osoba Wielkiego Polaka i gorliwego patrioty, Józefa Piłsudskiego. Piłsudczycy stanęli w Kaplicy Matki Bożej, aby modlić się za Marszałka i dziękować miłosiernemu Bogu za dar niepodległości. Były podziękowania, odznaczenia i awanse. Wyszków ma też swojego generała.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Czwartej pielgrzymce przewodził gen. Stanisław Śliwa prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków, a okręgowi nadbużańskiemu prezesi - Sylwester Raniszewski i Konrad Wróbel. Wyrazem patriotyzmu jest kultywowanie pamięci o czynach Marszałka. To nasz obowiązek wobec wolnej ojczyzny. Pamiętamy i wiedzę o tamtych wydarzeniach przekazujemy młodym mieszkańcom ziemi wyszkowskiej. 

Dlaczego Jasna Góra? To tu 20 października 1921 roku przybył Marszałek Piłsudski, by dziękować Matce Bożej za zwycięską wojnę z bolszewicką Rosją, za zwycięską bitwę niemeńską i Cud nad Wisłą. Piłsudczycy z Wyszkowa w 2016 roku razem z innymi odsłaniali tablicę pamiątkową poświęcona Józefowi Piłsudskiemu w Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze . Aktualnie w kraju działa ponad 50 okręgów i oddziałów, w tym jeden z najaktywniejszych – Okręg Nadbużański w Wyszkowie. Władze krajowe związku dostrzegają jego zaangażowanie i nagradzają, udzielają pochwał, przyznają odznaczenia i mianują jego członków na wyższe stopnie. Tak było i tym razem. Pułkownik Konrad Wróbel otrzymał z rąk władz krajowych związku szlify generała, a Sylwester Raniszewski pułkownika. Grażyna Wróbel została odznaczona Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków . Kilkunastu nadbużańskich Piłsudczyków odebrało medale pamiątkowe z okazji 30-lecia związku.

- Przybliżamy osobę i czyny Marszałka Józefa Piłsudskiego, przypominamy młodym pokoleniom kim był Marszałek Piłsudski, czego dokonał i jakimi kategoriami kierował się, by kochać umiłowaną Ojczyznę – do zgromadzonej rzeszy Piłsudczyków powiedział gen. Stanisław Śliwa.

Kilkuset Piłsudczyków z całej Polski z pocztami sztandarowymi wyruszyło zwartym szykiem sprzed pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego na Jasną Górę, gdzie uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. infułat kmdr Marian Próchniak, naczelny kapelan Związku Piłsudczyków. Mszę św. koncelebrował o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości.

- Z woli Opatrzności Bożej po 123 latach niewoli zwyciężył Orzeł Biały! Zwyciężył polski ród! Zwyciężyła droga 11 listopada 1918 roku, droga ludzi Bogu i Polsce wiernych, na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Wymodlona, wyśniona w najwspanialszych snach, okupiona krwią i męstwem żołnierza polskiego po 123 latach niewoli powstała z grobu Najjaśniejsza Rzeczypospolita Polska. Wróciła na mapy Europy i świata ta, która nigdy nie miała powrócić, i stała się równa wśród równych, i wolna wśród wolnych - powiedział do wiernych ks. infułat gen. brygady Marian Próchniak.

Przed tablicą pamięci Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Kaplicy Pamięci Narodów Piłsudczycy złożyli kwiaty. To niezwykłe, nasączone wielkim patriotyzmem spotkanie, zakończył Apel Jasnogórski. Nadbużański Związek Piłsudczyków tam był. Wzmocniony wiarą i duchem patriotyzmu powrócił do Wyszkowa, gdzie przystąpił pełen optymizmu do realizacji kolejnych wytyczonych przez siebie celów.

                                 

                                                                                                                                                                                                         T. Przygoda

 

REKLAMA
Monika Grzelecka

Udostępnij:


WyszkówPiłsudczycyPiłsudczycy na Jasnej GórzeZwiązku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w WyszkowieSylwester RaniszewskiKonrad Wróbel

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

Głosowanie

Zobacz wyniki

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Czwartek
Styczeń 2019
Styczeń
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Antoniego, Henryki, Mariana

REKLAMA

Pracuj.pl