REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoPowiatSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWybory

Brańszczykowskie święto plonów. Biesiada dla ciała i duszy

Powiat

Skansen w Brańszczyku przemienił się w prawdziwe pole biesiadne. Rolnicy dziękowali za tegoroczne plony, sołectwa częstowały potrawami z lokalnych produktów, a na scenie występowały zespoły grające polską, ludową muzykę. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych i podziękowań dla włodarzy gminy.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Dożynki gminy Brańszczyk rozpoczęła Msza Święta dziękczynna w kościele w Brańszczyku, w trakcie której poświęcono wieńce dożynkowe przyniesione przez delegacje wieńcowe. Po liturgii wierni utworzyli korowód dożynkowy, którym przeszli do Skansenu na dalszą część uroczystości.Mieszkańców gminy Brańszczyk oraz gości witał wójt Mieczysław Pękul wraz z tegorocznymi starostami dożynkowymi - Hanną i Walerianem Wiśniewskimi, rolnikami z Nowych Bud.

- Boga, chleba, dobrych gości, powiada stare przysłowie ludowe i niech będzie ono przesłaniem, z którym świętować będziemy dożynki w Brańszczyku. Serdecznie witam wszystkich na tegorocznym święcie plonów w gminie Brańszczyk. To wielki honor gościć Państwa na naszym dożynkowym święcie - mówił wójt Mieczysław Pękul. - Od lat przyjmujemy w gminie taką zasadę, aby starostami dożynkowymi było małżeństwo. Chcemy podkreślić, że praca rolnika jest pracą rodzinną. Chcemy pokazać wspólnotę rodzinną, która powoduje, że rolnictwo nasze tak dobrze wygląda. W ten szczególny dla nas wszystkich dzień spotykamy się, aby podziękować rolnikom i wszystkim związanym z pracą w rolnictwie za całoroczny trud. Drodzy rolnicy, to Wy trudzicie się, aby nie zabrakło nam chleba, który jest symbolem życia i wymaga od nas wielkiego szacunku. Poszanowanie chleba było w Polsce zawsze obecne. Chleb zawsze łączy nas przy stole i w zatroskaniu o siebie, wyzwala w nas wzajemną życzliwość i otwiera oczy na tych, którzy potrzebują pomocy. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w kalendarzu rolnika, to radosny czas odpoczynku po ciężkiej pracy. W misternie wykonanych wieńcach kryje się radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność i mozolna praca oraz codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do ziemi. Dzisiaj nowoczesność obok poszanowania tradycji i kultury współtworzą obraz polskiej wsi.

Po przemówieniu starostowie dożynkowi przekazali na ręce wójta bochenek poświęcony w trakcie mszy a potem wszyscy zgromadzeni tradycyjnie podzielili się chlebem. Po tym tradycyjnym obrzędzie głos zabrali radni sejmiku województwa mazowieckiego Cecylia Domżała oraz Marian Krupiński. Złożyli oni życzenia rolnikom oraz ich rodzinom w imieniu swoim i marszałka województwa mazowieckiego, wyrazili także podziw i uznanie za trud włożony w pracę na roli, a także w przygotowanie tego święta. Oprócz życzeń przedstawiciele sejmiku przekazali w imieniu marszałka medal pamiątkowy Pro Masovia dla wójta Mieczysława Pękula. Jest to medal nadawany za wybitne zasługi na rzecz województwa mazowieckiego. Medal został przyznany na wniosek przewodniczącego Rady Gminy w Brańszczyku. Głos zabrały również przedstawicielki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Radzymina, które przygotowały upominki dla wójta oraz pani Mikołajewskiej z Klubu Seniora w Brańszczyku. Pamiątkowymi dyplomami nagrodzono również sołectwa gminy Brańszczyk.

Podczas dożynek nagrodzono najlepszych dostawców mleka do firmy Mlekovita: Sylwestra Ładę, Krzysztofa Komora, Tadeusza Błońskiego, Jana Barańskiego, Janusza Godlesia.

- Dziękuję wszystkim rolnikom za żniwny trud, wszystkim, którzy im pomagali. Tegoroczne żniwa były trudne, susza, plony nie takie jakich się spodziewaliśmy, ale myślę, że wszyscy zrobili to, co trzeba zgodnie z agrotechniką - zwrócił się do rolników i ich rodzin starosta Bogdan Pągowski. 

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy Klubu Seniora z Brańszczyka, który wykonał obrzęd dożynkowy „Przepiórka” oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Darmanista”. Na scenie pojawiła się także Grupa Taneczna Patrycja Runo Gipsy&Star oraz zespół „Werblue”. Największym zainteresowaniem cieszyły się sołeckie stoły biesiadne, przy których można było spróbować między innymi ciast, zup, pasztetów, sałatek i wielu innych przepysznych potraw regionalnych, nierzadko zapomnianych, ze świeżych, lokalnych produktów. Na gości odwiedzających skansen czekało wiele atrakcji. Najmłodszym najbardziej przypadły do gustu ciągniki oraz dmuchane zabawki, a także przejażdżki konne. Przygotowano także stoisko, przy którym malowano buzie i skręcano balony. Nieco starsi chętnie oglądali otwarte pomieszczenia Skansenu, a także wystawę kur. Niewątpliwą gratką były atrakcje pszczelarskie w chacie bartnej oraz możliwość wybicia własnoręcznie monety pamiątkowej. Swoje stoiska mieli również sprzedawcy regionalnych produktów takich jak mięsa, sery i miody, a także sprzedawcy gadżetów i słodkości, pojawiła się też sztuczna krowa, przy której można było spróbować swoich sił w dojeniu.

W trakcie dożynek przeprowadzono konkurs na najsmaczniejszy chleb ze smalcem. Do konkurencji przystąpiło dziewięciu wystawców, a zwyciężyli:

I miejsce - Joanna Szydlik (Brańszczyk)

II miejsce - Irena Sokołowska (Turzyn)

III miejsce - Jarosław Mościcki (Niemiry)

W trakcie dożynek zorganizowano także spotkanie z Jerzym Wittem Mierzejewskim, autorem tomików poezji „Brańszczyk wiersze z mojej Małej Ojczyzny”, a także z autorem ilustracji Sebastianem Murza. Późnym popołudniem na scenie pojawił się zespół „Rokiczanka” grający muzykę ludową. Publiczność przyjęła zespół gromkimi brawami i chętnie włączała się w śpiewanie utworów. Przez cały dzień panowała niezwykle sielska i rodzinna atmosfera, pozwalająca na wypoczynek i zabawę. Dożynki gminy Brańszczyk zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Bez przerwy”.

 

 

REKLAMA

Aleksandra Szulc

Udostępnij:


Brańszczykgmina BrańszczykdożynkiskansenRokiczanka

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Luty 2019
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Małgorzaty, Marty, Nikifora

REKLAMA

Pracuj.pl