Marsz organizowany jest co roku w kwietniu, który jest miesiącem autyzmu. Cały świat obchodził Dzień Świadomości i Wiedzy o Autyzmie 2 kwietnia, a Dzień Osób z Zespołem Downa 21 marca. Organizatorką wyszkowskiego marszu jest Ewa Redel ze Stowarzyszenia "Bądźmy w kontakcie".
- Marsz w naszym wydaniu jest to radosne i kolorowe wydarzenie. Jest zawsze organizowany z potrzeby serca. Jest wyrazem zrozumienia i jedności mieszkańców Wyszkowa i władz samorządowych naszego miasta z problemami ludzi z niepełnosprawnościami i ich rodzinami, w tym przypadku problemami osób z zespołem Downa i autyzmem. Myślą przewodnią naszego marszu jest godność. Dzięki takim akcjom jak ta udaje nam się odsunąć negatywne emocje i skupić się na pomocy nie tylko naszym dzieciom, ale i innym. Dzięki temu, że już po raz czwarty wspieracie naszą akcję, czujemy pełnię tej integracji. Dajecie nam wiarę w ludzi, chęć do codziennej mozolnej walki z przeciwnościami losu. A wszystko to dzięki waszej akceptacji. A wiadomo, że akceptacja jednego człowieka leży u podstaw godności drugiego człowieka - mówiła.
Uczestnicy marszu wyruszyli z ulicy Sowińskiego, dalej ulicami miasta, przy eskorcie wyszkowskiej policji, dotarli na skwer im. Jana Pawła II przy kościele św. Idziego. Na placu czekała niespodzianka, czyli występ Kajetana Karłowicza z Autorskiej Szkoły Artystycznej "Tomitofa", który wykonał kilka utworów, umilając czas uczestnikom marszu. Uczestnicy happeningu wyróżniali się niebieskimi ubraniami, ponieważ niebieski jest symbolem jedności z osobami chorymi na autyzm, oraz kolorwymi skarpetkami, które wyrażają solidarność z osobami z zespołem Downa.
W tym roku dopisała wspaniała pogoda, która zapewne przyczyniła się do bardzo dużej frekwencji. W marszu udział wzięło wiele szkół, przedszkoli i instytucji m.in. Szkoła Podstawowa w Lucynowie, Szkoła Podstawowa w Leszczydole Starym, Technikum Poligraficzno-Usługowe w Wyszkowie i IV Liceum Ogólnokształcące - ZDZ Wyszków, Szkoła Podstawowa nr 5, I LO. im. C.K. Norwida, OREW Wyszków, Szkoła Podstawowa nr 1, WTZ Wyszków, Przedszkole nr 7, Szkoła Podstawowa w Rybnie, Przedszkole nr 1, ZS nr 1, Przedszkole Integracyjne nr 4, CEZiU "Kopernik", Zespół Szkół nr 3, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, I Językowa Szkoła Podstawowa "Language", Przedszkole "Nasze Bambino", Niepubliczne Przedszkole "Bezpieczny Przedszkolak", Szkoła Polsko - Angielska "Akademia Ucznia", OPS Wyszków, Niepubliczne Przedszkole "Mały Geniusz". Wolontariuszami byli uczniowie klasy I policyjnej z ZDZ i I, II klasy mundurowej CEZiU "Kopernik", na czele z Natalią Manowską z klasy II pedagogicznej z ZDZ.
Do uczestników zwrócił się starosta Bogdan Pągowski, który także uczestniczył w marszu.
- Spotykamy się po to, żeby zobaczyć, że są wśród nas osoby z niepełnosprawnościami, ze schorzeniami, które na co dzień nie potrafią sobie poradzić. Dzięki tej inicjatywie, mieszkańcy Wyszkowa inaczej spojrzą na niepełnosprawność, inaczej spojrzą na tych ludzi, którym trzeba pomagać. Jest to bardzo piękna i potrzebna inicjatywa - mówił.
Uczestniczką marszu była również Aneta Kowalewska - zastępca burmistrza Wyszkowa.
- Bardzo często przychodzą do mnie mamy dzieci niepełnosprawnych. Są to kobiety, które uczą hartu ducha, uczą mnie pogody ducha. Jest to wielka rzecz, wielka sprawa, być mamą dziecka, które jest szczególnie bezbronne, trudne i potrzebujące troskliwej opieki - także przyjmijcie moje największe uznanie - mówiła.
Tegoroczny marsz współfinansowany był ze środków powiatu i realizowany z projektu "Wiem więcej, mogę pomóc więcej".
Tego dnia solidarność z osobami niepełnosprawnymi wyrazili równiez radni Rady Miejskiej w Wyszkowie. Na sesji, która odbywała się 26 kwietnia, otrzymali oni niebieskie balony Stowarzyszenia "Bądźmy w kontakcie".