Celem programu, skierowanego do seniorów, jest ograniczenie negatywnych zjawisk w postaci kradzieży, oszustw i innych przestępstw i wykroczeń popełnianych na grupie starszych osób. Policjanci ostrzegali przed współczesnymi zagrożeniami i radzili, jak nie dać się oszukać.
- Jest coraz więcej oszustw metodą na tzw. "wnuczka", "na policjanta", "gazownika". Można w jednej chwili stracić cały dorobek życia. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Musicie obserwować, czy ktoś nie obserwuje was. W razie czego zgłaszać to na policję - mówił st. asp. Deluga.
Ostrzegał, aby nie nosić ze sobą dużych kwot pieniędzy, nie wpuszczać obcych osób do domu czy na klatkę schodową, nie być łatwowiernym i zgłaszać podejrzane osoby na policję. Wskazał, by zachować czujność i nieufny stosunek do obcych. Osoby starsze, które czują się samotne, schorowane, a także poprzez swoją ufność, często niepełnosprawność, narażone są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Padają ofiarami oszustw, wyłudzeń i kradzieży. POlicjant tłumaczył, jak nie dać się oszukać. Wyświetlał filmiki pokazujące sposób działania oszustów na tzw. "wnuczka". Uczestnicy spotkania otrzymali ulotki, w których zawarte są informacje, jak uniknąć zagrożenia.
Seniorze pamiętaj!
- Nie noś dużej kwoty pieniędzy przy sobie bez potrzeby.
- Jeśli chcesz wypłacić gotówkę lub dokonać innej transakcji bankowej, poproś zaufaną osobę, żeby Ci towarzyszyła w drodze powrotnej z bankomatu, banku czy też poczty.
- Pamiętaj swój numrer PIN do karty bankomatowej. Nigdy nie zapisuj tego numeru na karteczce, którą będziesz przechowywał obok karty bankomatowej.
- Nie pożyczaj pieniędzy osobom, których nie znasz lub deklarującym, że chcą przekazać gotówkę twoim bliskim.
- W miejscach, gdzie panuje tłok: w tramwaju, autobusie, w markecie, na targu trzymaj torebkę przed sobą, zawsze zapiętą.
- Przebywając w szpitalu, wartościowe rzeczy zdawaj do depozytu.
- Korzystaj z automatu zamiast komórki.
- U fryzjera, w parku, na cmentarzu, w sklepie nie zostawiaj toreb lub siatek z pieniędzmi i dokumentami bez nadzoru, wychodząc na zakupy miej przygotowane drobne pieniądze tak, aby nie wyjmować za każdym razem portfela.
- Nie wpuszczaj nieznajomych do mieszkania - nie znając osoby nigdy nie znasz jej zamiarów.
- Nie przechowuj w domu dużej ilości gotówki lub kosztowności.
- Nie otwieraj bezmyślnie drzwi, gdy tylko usłyszysz dzwonek. Zawsze przed otwarciem drzwi zapytaj, kto za nimi stoi. Pracownicy urzędów zwykle telefonicznie zapowiadają swoją wizytę, a inkasenci mogą wystawione rachunki za światło czy gaz zostawić w skrzynce pocztowej, nie wchodząc do twojego domu.
- Po przyjściu do domu, zawsze zamykaj drzwi wejściowe. Postaraj się nie wychodzić z domu po zmroku, a jeżeli musisz, zabierz ze sobą osobę towarzyszącą.
- Omijaj tereny źle lub nieoświetlone, szczególnie niebezpiecznymi miejscami są obrzeża miast, na których nie ma zabudowań.
Dystans, ostrożność i czujność, również co do przekazywanych informacji spowodują, iż nie staniesz się ofiarą oszustwa.