Tegoroczny wieniec dożynkowy gminy Zabrodzie jest dziełem członkiń Koła Gospodyń Wiejskich z Zabrodzia. Wieniec wykonały panie: Wiesława Oleksiak, Jadwiga Gajewska, Halina Chmiel, Helena Michalik, Janina Chuda, Helena Jusińska, Janina Kłębek, Krystyna Kućmierowska, Hanna Fornal, Jadwiga Raniewicz. Konstrukcję wieńca z podstawą wykonali panowie: Stefan Oleksiak oraz Jan Raniewicz.
Składa się on z dwóch części. Pierwszą stanowi solidna podstawa w kształcie koła zwieńczona kopułą, wykonaną z kłosów: pszenicy, owsa i pszenżyta. Druga część to postać Matki Boskiej w koronie. Jej suknię i płaszcz oklejono najdrobniejszym makaronem oraz grochem, koronę natomiast wykonano z przeróżnych ziaren, pestek i szyszek. Całość przyozdobiono kwiatami wykonanymi z kłosów zbóż oraz owoców lnu i jarzębiny. Resztę dopełniają rośliny leśne oraz polne zioła.
Wieniec w swej symbolice nawiązuje do Roku Maryjnego i najważniejszych w roku 2017 wydarzeń dla Kościoła w Polsce: 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze oraz 140. Rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.
Uroda tego wieńca i jego wymowa zostały docenione 27 sierpnia podczas Dożynek Diecezji Warszawsko - Praskiej w Wołominie, gdzie wieniec gminy Zabrodzie zajął główne I miejsce, równorzędnie z wieńcami gminy Stanisławów i Klembów, otrzymując nagrodę w wysokości 1000 zł.
Delegacja gminna prezentowała nagrodzony wieniec również 20 sierpnia na dożynkach powiatowo-gminnych w Długosiodle. A w niedzielę 3 września było można go podziwiać podcyas Ogólnopolskich Jasnogórskich Dożynek na błoniach w Częstochowie.
źródło: zabrodzie.pl