13 czerwca słowo nauka było w Wyszkowie odmieniane przez wszystkie przypadki. Gmina Wyszków, Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica Filia w Wyszkowie oraz Gimnazjum nr 2 zaprosiło do udziału w siódemj edycji Wyszkowskiego Dnia Nauki. Hasło przewodnie wydarzenia brzmiało w tym roku: "Ekologicznie znaczy logicznie".
- Celem imprezy jest promocja wyszkowskiej oświaty oraz prezentacja najlepszych projektów edukacyjnych, realizowanych przez wyszkowskie szkoły gimnazjalne, ponadgimnazjalne a w tym roku po raz pierwszy również przez szkoły podstawowe. WDN jest pięknym przykładem współpracy uczniów i nauczycieli ze szkół gminnych, powiatowych z uczelniami wyższymi. To też impreza promująca aktywność i pomysłowość uczniów - mówiła dyrektor Gimnazjum nr 2 Agnieszka Deptuła, witając licznie przybyłych gości, ludzi nauki, ale przede wszystkim wyszkowską młodzież.
To z myślą o niej to wydarzenie. Równolegle na auli trwały wykłady i prelekcje, a w korytarzach i salach wykładowych Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica - prezentacje projektów edukacyjnych przygotowanych przez poszczególne placówki. Poczynając od podstawówek, poprzez gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, uczniowie i nauczyciele przygotowali naprawdę interesujące prezentacje. Licealiści z Norwida zaprosili do kuchni molekularnej, młodzież z CEZiU Kopernik udowodniła, że nawet starą oponę można pomysłowo i praktycznie wykorzystać np. jako kwietnik. Ciekawe i zdrowe smaki serwowali uczniowie Zespołu Szkół nr 1. Uczniowie Gimnazjum nr 3 w Rybienku Leśnym zaprezentowali makietę Wyszkowa za 100 lat, z krystalicznie oczyszczonym Bugiem. Przedstawiciele SP nr 1 zachęcali do ograniczenia emisji hałasu, a uczniowie "Dwójki" śpiewali ekologiczne piosenki. Młodzież szkół ZDZ oraz Zespołu Szkół zaprezentowała nowe trendy w modzie - ubrania z recyklingu. A ZS nr 3 zaprosił do udziału w smakowitym quizie.
- Uczestnicy projektów będą szukali sposobów rozwiązania problemów, przed którymi stoi obecnie nasza planeta. Państwa obecność tutaj świadczy, że sprawy ekologii leżą wam na sercu - mówiła Agnieszka Deptuła.
- Odwieczny spór o to, czy nauka jest częścią kultury czy częścią techniki jest wciąż żywy. My dzisiaj będziemy odkrywać te praktyczne walory nauki, jej użyteczną rolę w naszym codziennym życiu - podkreślała wiceburmistrz Aneta Kowalewska.
Wyszkowski Dzień Nauki był okazją do ogłoszenia laureatów kilku gminnych, powiatowych i wojewódzkich konkursów, w których startowała wyszkowska młodzież lub które organizowane były przez wyszkowskie placówki.
Wyszkowskie Dyktando
Etap gminny
I miejsce: Piotr Twardo - Gimnazjum nr 2
II miejsce: Anna Kamieniecka - Gimnazjum nr 1
III miejsce: Magdalena Szczepaniak - Gimnazjum nr 2 i Aleksandra Milczarczyk - Gimnazjum w Rybnie
Etap wojewódzki
Gimnazja
I miejsce: Wiktoria Łaszczewska - Gimnazjum w Rząśniku
II miejsce: Julia Kwiatkowska - Gimnazjum w Długosiodle
III miejsce: Michał Laskowski - Gimnazjum w Brańszczyku
Szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce: Aleksandra Puławska - I LO
II miejsce: Błażej Szurawski - I LO
III miejsce: Julia Krzepicka - I LO
Wyszkowskie Dyktando dla Dorosłych
I miejsce: Edyta Olbryś
II miejsce: Elżbieta Kacpura
III miejsce: Barbara Wasilewska, Andrzej Pikora
Wyróżnienia: Roman Składanowski, Jacek Grądzki.
Wojewódzki Maraton Matematyczny
I miejsce: Gimnazjum Społeczne Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego w Milanówku (drużyna I)
II miejsce: Gimnazjum Społeczne Milanowskiego Towarzystwa Edukacyjnego w Milanówku (drużyna I)
III miejsce: Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie
V Gminna Gimnazjada Polonistyczna
I miejsce: Karolina Zęgota z Gimnazjum nr 2, Faustyna Martyna z Gimnazjum nr 2, Marcel Zawadzki z Gimnazjum nr 2
II miejsce: Piotr Zaniewski z Gimnazjum nr 2, Magdalena Szczepaniak z Gimnazjum nr 2, Aleksandra Pogorzelska z Gimnazjum nr 1, Natalia Kuchta, Aleksandra Kowalik z Gimnazjum nr 1.
Konkurs plastyczny "Okaż kulturę, chroń naturę"
I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2
II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1
III miejsce: Szkoła Podstawowa w Lucynowie
Konkurs na hasło ekologiczne:
Angelika Kuch z Gimnazjum nr 2
Konkurs filmowy "Nie szukaj daleko bohaterów"
I miejsce: Julia Godlewska, Daria Oliasz - Zespół Szkół Rybienko Leśne za film pt.: "Połamany Chrystus i czapka ze Skuszewa, czyli Kazimierza Zawiszy zapiski w drewnie". Opieka: Katarzyna Czechowska, Katarzyna Urbanowska
II miejsce: Aleksandra Wójcik, Kamil Sikorski, Aleksandra Milczarczyk - Gimnazjum w Rybnie za film pt. "Enigma - rozszyfrowanie zwycięstwa". Opieka: Lidia Groszyk
III miejsce: Jakub Purta, Aleksander Rudnicki, Bartosz Uzdowski - Szkoła Podstawowa nr 1 za film "Jerzy Różycki". Opieka: Iwona Woźniakowska.
Wyróżnienie: Laura Karłowicz, Maja Falba - Szkoła Podstawowa nr 1 za film "Kazimierz Deptuła - wilk morski znad Buga". Opieka: Iwona Woźniakowska.
W konkursie startowało 33 uczestników. Za rok tematem konkursu będzie film promujący miasto i gminę Wyszków.