Długosiodło walczy z kleszczami

Autor: Admin Admin

Powiat | Poniedziałek, 29 maj 2017 22:47

Samorządy województw podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego włączają się do kampanii edukacyjnej dotyczącej chorób odkleszczowych. Do akcji przystąpiła gmina Długosiodło. 

Powiat

REKLAMA

Rośnie liczba zachorowań na choroby przenoszone przez kleszcze. Te małe pajęczaki lubią miejsca cechujące się dużą wilgotnością na przykład lasy, parki, obrzeża jezior oraz zakrzewione nieużytki zielone. Podstawowymi żywicielami kleszczy są drobne zwierzęta: myszy, kuny, łasice. W okresie wzmożonej aktywności tj. od maja do września, pasożyty te chętnie polują na większe ofiary takie jak krowy, psy czy ludzie.

Najbardziej powszechnym schorzeniem odkleszczowym jest borelioza, której głównymi symptomami są wędrujący rumień oraz objawy grypopodobne. Zakażenie leczy się za pomocą antybiotyków. Mniej znaną ale równie niebezpieczną chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) atakujące ośrodkowy układ nerwowy.

Większość zakażeń KZM następuje w okresie od kwietnia do listopada, z dwoma szczytami zachorowań: wiosennym (czerwiec, lipiec) oraz jesiennym (wrzesień, październik). Na KZM nie ma lekarstwa- choremu można jedynie pomóc podając leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dlatego ważne jest zapobieganie zakażeniu wirusem. Profilaktyka sprowadza się w tym przypadku do właściwego zabezpieczania się przed ukąszeniem oraz przyjęcia szczepień uodparniających.

Najlepiej zaszczepić się zimą lub wczesną wiosną, gdyż o tej porze roku ryzyko ukąszenia przez kleszcza jest najmniejsze. Można przyjąć również odpowiednie dawki surowicy jeszcze przed sezonem wakacyjnym, realizując przyspieszony schemat szczepień. Kompletne szczepienie składa się z trzech dawek. Dwie pierwsze wykonuje się w regularnym odstępie od jednego do trzech miesięcy. Trzecie szczepienie należy wykonać przed następnym sezonem wzmożonych zachorowań na KZM. Ta ostatnia dawka kończy tzw. immunizację podstawową i zapewnia odporność poszczepienną na przynajmniej trzy lata. Aby ją podtrzymać należy po okresie 3-5 lat przedłużyć ją za pomocą jednej dawki szczepionki.

Od trzech lat realizujemy kampanię społeczną opierającą się na programach edukacyjnych informujących o zagrożeniach niesionych przez kleszcze oraz popularyzowaniu praktyk prewencyjnych, które pozwalają zabezpieczyć się przed chorobami przenoszonymi przez te groźne pasożyty – mówi Andrzej Kuczara, prezes Fundacji Aby żyć.

W trakcie tegorocznej kampanii Fundacja chce prowadzić monitoring działań samorządów w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych w województwach podlaskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim, a więc rejonach z najwyższym wskaźnikiem zapadalności na choroby przenoszone przez kleszcze.

- Zaprosiliśmy starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów do współpracy. Do września czekamy na zgłoszenia dotyczące prowadzonych akcji informacyjnych, organizowania sympozjów, dotowania szczepień lub innych form wspierania ochrony zdrowia przed kleszczami – wyjaśnia Andrzej Kuczara

Z powiatu wyszkowskiego zgłosiła się gmina Długosiodło. Na gminnych zieleńcach pojawią się tabliczki ostrzegawcze, a do mieszkańców trafią ulotki informacyjne.

(opr. red.)

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Usługi
Ośrodek Szkolenia Kierowców PUCHTA

ul. gen. J. Sowińskiego 79A (II piętro) Wyszków

[email protected]

602 513 473, 505 142 852

www.puchta.wyszkow.com.pl

Ubezpieczenia
Multiagencja Ubezpieczeniowa - JANINA NOGA

ul. Pułtuska 133/10 07-200 Wyszków

[email protected]

608 554 520, 29 743 34 01

www.ubezpieczeniawyszkow.pl

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA