Wszystkich zebranych na obchodach przepięknego jubileuszu 100-lecia powstania Publicznej Szkoły Podstawowej w Brańszczyku w atmosferę uroczystości wprowadziła piosenka w wykonaniu uczennicy na melodię „Nocy i dni”.
- Wasz szkolny dom jest tuż, tuż. Na jawie, nie – w białym śnie. Możecie więc dzisiaj znów, jak w tamtych dniach, spotkać się – brzmiały słowa piosenki.
Na uroczystość zaproszeni zostali radni województwa mazowieckiego Marian Krupiński i Mirosław Augustyniak, wójt gminy Brańszczyk Mieczysław Pękul, wicewójt Andrzej Łapiński, proboszcz parafii Brańszczyk ks. Kan. Paweł Stachecki, prezes Stowarzyszenia Pilotów pułkownik pilot Kazimierz Pogorzelski – absolwent szkoły wraz z wiceprezesem stowarzyszenia Ryszardem Karpińskim, dyrektorzy gminnych szkół, emerytowani pracownicy, rodzice, uczniowie oraz absolwenci.
- W szkole czas odmierzany jest w specyficzny sposób. To kolejne dzwonki, dni, miesiące i lata napędzają machinę szkolnego świata. W tę niezwykłą perspektywę wpisują się także wydarzenia niepowszednie, dzięki którym możliwe jest dokonanie oglądu, zbudowanie refleksji nad pracą własną i szkoły. Do takich wydarzeń należy jubileusz. Każdy kolejny jubileusz. Cyklicznie i starannie zbiera informacje o historii szkoły i jej dorobku. Ten dorobek to praca wielu osób – grona pedagogicznego, uczniów, pracowników obsługi, rodziców. Każdy jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością, a Szkoła w Brańszczyku nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli i pracowników, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Dzięki ich entuzjazmowi i zaangażowaniu udało się stworzyć Naszą Szkołę taką, jaką widzimy ją dzisiaj – przyjazną, kolorową i otwartą na nowe – mówiła dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Brańszczyku Iwona Kulasińska
Wyraziła ona również nadzieję na to, że to święto będzie przede wszystkim świętem wspomnień absolwentów i byłych pracowników szkoły, którzy na zawsze wpisali się karty historii placówki.
- Jestem przekonana, że to, co najlepsze i najpilniejsze, jest jeszcze przed nami, ale jednak dziś skupmy się na przeszłości naszej szkoły, ponieważ wyznacza ona także naszą przyszłość – dodała.
Podczas uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie szkoły, a dokonały tego dyrektor Iwona Kulasińska wraz z przedstawicielką Samorządu Uczniowskiego Karolina Piórkowską. Głos zabrali również przyjaciele szkoły.
- Szkoła to nie tylko miejsce, gdzie przekazywana jest wiedza, to również miejsce gdzie przekazywane są młodym określone wartości, postawy patriotyczne, postawy moralne. Tak jak zauważyła pani dyrektor, dzisiejsza szkoła jest to zupełnie inna szkoła, niż chociażby dwadzieścia lat temu Jest to szkoła otwarta z dobrze przygotowaną kadrą, bezpieczna. Szkoła otwarta to znaczy, że potrafi współpracować z instytucjami zewnętrznymi, potrafi pozyskiwać środki zewnętrzne – mówił radny Marian Krupiński
Na ręce dyrektor placówki złożony został specjalny, pamiątkowy medal Pro Masovia, za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego.
Marszalek województwa mazowieckiego Adam Struzik dyplomami wyróżnił tych, którzy tworzyli historię szkoły. Otrzymali je: Michał Sitek, Paweł Różański, Piotr Bralewski, Beata Żołądek, Emilia Wiśniewska, Marzena Szwaczyk, Irena Sztorc, Joanna Suchenek, Natalia Sitek, Edyta Różańska, Teresa Rojek, Zofia Perzyna, Hanna Paź, Dorota Owsianko, Aneta Marchewka, Małgorzata Maciejewska, Natalia Łapińska, Jadwiga Łapińska, Ewa Łapińska, Zofia Dziubel, Ewelina Bloch, Danuta Bajor, Katarzyna Bralewska oraz Iwona Kulasińska.
- Szkoła to wszyscy my. Na nic mury. Są one potrzebne, ale i tak muszą zostać wypełnione ludźmi – mówił wójt Mieczysław Pękul.
Życzenia dla pracowników szkoły jak i jej uczniów przekazali także ks. Kan. Paweł Stachecki, przedstawicielka rodziców Justyna Lipińska, przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Karolina Piórkowska, natomiast wspomnieniami ze swoich lat szkolnych z zebranymi podzieli się Honorata Pękul oraz prezes Stowarzyszenia Pilotów pułkownik pilot Kazimierz Pogorzelski.
W części artystycznej dzieci i młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych w Brańszczyku zaprezentowały historię szkoły od roku 1917 po dzień dzisiejszy za pomocą montażu słowno-muzycznego. Na zakończenie uroczystości prowadzący Weronika Chmiel i Dominik Laskowski zaprosili wszystkich zebranych na poczęstunek.