Klub Przyjaciół Wyszkowa zorganizował to spotkanie w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Wyszkowie. Było to pierwsze wydarzenie, mające zapoczątkować kolejne spotkania z ciekawymi ludźmi.
Piotr Maciejuk jest mieszkańcem Łysobyków (niedaleko Tłuszcza), gdzie w swoim domu zajmuje się projektowaniem i tworzeniem mebli artystycznych. Miłość do Syberii pielęgnuje od wielu lat, pogłębiając o niej wiedzę i zwiedzając ją. Maciejuk zakochany jest w Bajkale i Jakucku. Szczególnie zachącał do rozpoczęcia swojej podróży na Syberię od Bajkału, który jest jedyny w swoim rodzaju. W Jakucku zaś około 70 proc. ludności posiada polskie korzenie.
Wyszkowianom Maciejuk opowiadał o faunie i florze Syberii, sławnych podróżnikach i odkrywcach tego regionu. Ważną częścią jego wypowiedzi była ta odnosząca się do Polaków mieszkających na Syberii, których przodkowie zostali tam zesłani wiele lat temu. Polacy bardzo wiele wnieśli w odkrywanie Syberii. Tamtejsi mieszkańcy bardzo dobrze wspominają Polskę i dobrze traktują przybyłych z naszego kraju. Najbardziej znanymi polakami są B. Dybowski "jeden z tytanów Syberii", gruntownie wykształcony w Polsce. Po Powstaniu Styczniowym został zesłany na Syberię, gdzie dokładnie zbadał jezioro Bajkał. Odkrył i opisał ponad sto gatunków fauny i flory. Podróżnik wspominał również Czechowskiego, który opracował mapy regionu i prowadził badania nad Arganskiem. Jednym z najbardziej zasłużonych dla Syberii a mniej znanych Polaków jest W. Sieroszewski, który jest uważany za bohatera narowowego Jakutów. On jako pierwszy zaczął obserwować, zbadał i spisał zwyczaje tego ludu. Zakrzepił w nich dumę i pokazał, że posiadają odrębność kulturową.
Maciejuk o Rosjanach wypowiadał się bardzo ciepło. Mówił, że spotkane osoby zawsze były dla niego miłe i pomocne. Rosjanie są bardzo dobrze wykształceni i otwarci na innych. Niestety rzeczywistość jest bardzo dołująca i blokująca, ponieważ młodemu pokoleniu ciężko jest się wyrwać z tego regionu, zaś starsi mieszkańcy nawet już o tym nie myślą. Żyją tam, jakby na innej planecie.
Kilkukrotne podróże na Syberię, Maciejuk upamiętnił wieloma zdjęciami, które podczas swojej prezentacji przedstawiał wyszkowianom. W tle słychać było cichą muzykę z tamtego regionu. W głosie Piotra Maciejuka usłyszeć można, jak ważne są dla niego te podróże, jak ogromne wrażenie zrobiła i robi na nim za każdym razem Syberia. Najczęściej podróżuje samotnie samolotem do większego miasta, dalej stara się pokonywać trasy statkami. Nie rezygnuje z kolejnych podróży, w jego planach jest odwiedzenie Syberi zimą. Wyszkowianie mieli wiele pytań dotyczących Syberii i sposobów podróży do tego regionu.
- Przemierzyłem tysiące kilometrów, przepłynąłem tysiące kilometrów rzek na Syberii, pokonam jeszcze więcej - powiedział podróżnik.
Prawie dwugodzinne spotkanie zakończono oklaskami i podziękowaniami dla Piotra Maciejuka oraz zaproszeniem do udziału w kolejnych spotkaniach organizowanych przez KPW. Spotkanie z podróżnikiem prowadził Marek Siekierski.
Anna Bryk
Fot. Jacek Szymanik