REKLAMA

REKLAMA

Traktujmy niepełnosprawnych normalnie

Autor: Admin Admin

Miasto | Czwartek, 11 maj 2017 22:09

Takie było przesłanie Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych, który zorganizowało 10 maja Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym na terenie SP nr 1. 

REKLAMA

Tegoroczny Dzień Godności był już trzecim w historii. Odbywał się pod hasłem: "Budujmy lepszy świat - wielka integracja w Jedynce". Mimo niesprzyjającej pogody, atmosfera na pilniku była gorąca i serdeczna. Spotkali się na nim ludzie, którym problem życia z niepełnosprawnością nie jest obcy. Przede wszystkim zaś licznie przybyły osoby niepełnosprawne z kilkunastu placówek, w których na co dzień się uczą i rozwijają. Swoje stoiska mieli na pikniku m.in. Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wyszkowie; Środowiskowy Dom Samopomocy "Drogowskaz", OREW, Przedszkole Integracyjne nr 4; Środowiskowy Dom Samopomocy "Soteria". Licznie przybyli goście, wśród których byli wiceburmistrz Aneta Kowalewska, wicestarosta Adam Mróz, przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Piórkowska, radni miejscy i powiatowi, dyrektorzy szkół i przedszkoli, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji. Wszystkich bardzo gorąco witały prowadzące piknik: Joanna Grabowska i Anna Ropelewska-Gerek, a także przewodnicząca PSOUU w Wyszkowie.

- To spotkanie jest szczególnym sposobem wyrażenia prawa osób z niepełnosprawnościami do godnego życia - mówiła. - Traktujmy ludzi niepełnosprawnych normalnie, bo niepelnosprawność co prawda utrudnia życie, ale też wyzwala wiele nowych możliwości i wartości - apelowała Urszula Mikołajczyk.

Pięknym akcentem na rozpoczęcie wielkiej integracji w Jedynce był taniec niepełnosprawnych z chustami. Potem na scenie prezentowały się grupy przedszkolne i szkolne: z Przedszkola nr 4, Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 2, I Językowej Szkoły Podstawowej "Language", Szkoły Podstawowej nr 5. 

- Spotkaliśmy się dziś po to, aby się bawić, cieszyć wzajemną obecnością, ale też po to, żeby zwiększyć świadomość i poszerzyć swoją wiedzę na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w naszym społeczeństwie - podkreślano na pikniku. Okazją, aby o tym przypomnieć, był obchodzony 5 maja Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. A w Polsce żyje 5,5 mln osób niepełnosprawnych. 

O tym, że chcą tak samo żyć i brać aktywny udział w życiu społeczności lokalnej, wyszkowscy niepełnosprawni przekonali podczas przygotowanych na piknik konkurencji sportowych, prowadzonych pod okiem Michała Czajki. Odrębne konkurencje przygotowano także dla wyszkowskich samorządowców. Rzucali oni piłką lekarską, budowali z klocków, a przy tym świetnie się bawili i integrowali. Chętni mogli potańczyć zumbę. Na zakończenie wspólnie wykonano piosenkę "Zbudujmy lepszy świat". To jednak nie koniec obchodów Dni Godności Osób z Niepełnosprawnością. Już 18 maja w WOK Hutnik odbędzie się Festiwal Twórczości Niepelnosprwnych "Otwarta scena", a 1 czerwca - rajd pieszo-rowerowy dla niepelnosprawnych. 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA