W referendym przedstrajkowym w powiecie wyszkowskim strajk poprały rady pedagogiczne 22 placówek oświatowych. Dziś jednak nie wszystkie przystąpiły do akcji protestacyjnej. Komitety strajkowe zawiązały się w 15 szkołach: Szkole Podstawowej nr 1 w Wyszkowie, Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie, Zespole Szkół "Polonez" w Wyszkowie, Zespole Szkół "Rybienko Leśne", Zespole Szkół w Rybnie, Zespole Szkół w Leszczydole Nowinach, Zespole Szkół nr 1 w Wyszkowie, Zespole Placówek Oświatowych w Brańszczyku, Zespole Szkół w Porębie, Zespole Szkół w Starym Bosewie, Gimnazjum w Długosiodle, Szkole Podstawowej w Długosiodle, Szkole Podstawowej w Blochach, Zespole Szkół w Rząśniku, Zespole Szkół w Zabrodziu.
Do strajku nie przystąpiły: Przedszkole Integracyjne nr 4 w Wyszkowie, Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej "Kopernik" w Wyszkowie, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie, Zespół Szkół nr 3 w Wyszkowie, I Liceum Ogólnokształcące w Wyszkowie, ZS w Woli Mystkowskiej i SP w Bielinie.
Dokładna liczba strajkujących nauczycieli to 315 osob. Na tę chwilę możemy poinformować, że w Gimnazjum nr 2 strajkuje 25 z 45 nauczycieli, SP nr 1 - 4 nauczycieli, w ZS Polonez - 22 osoby, w ZS nr 1 - 24 osoby, w Leszczydole Nowinach - 10 osób. Są szkoły, w których do strajku przystąpiło 100 proc. lub prawie 100 proc. kadry pedagogicznej. Jak informuje szef ZNP Maciej Wójcik, są to szkoły wiejskie w gminach Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Somianka, Zabrodzie. W gminie Wyszków do takich szkół należą: Zespół Szkół Rybienko Leśne i Zespół Szkół Rybno.
W Rybienku odwołano lekcje, uprzedzając rodziców o trym fakcie na kilka dni wcześniej. Kilkorgu dzieciom, które przyszły do szkoły, zapewniono opiekę. Podobnie jest w Rybnie. W pozostałych szkołach lekcje - mimo strajku - odbywają się. Prowadzą je nauczyciele, którzy nie strajkują. W Gimnazjum nr 2 lekcje zostały skrócone do 30 minut.
Ostatni strajk w takiej formie odbywał się w Polsce w 1996 roku. Obecny jest wymierzony przede wszystkim w reformę oświaty proponowaną przez rząd. Czego konkretnie domaga się ZNP?
- podniesienia zasadniczego wynagrodzenia o 10 proc., ponieważ od 2012 r. nie było podwyżek w oświacie;
- deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień oraz że do tego czasu nie zmienią się nauczycielom na niekorzyść warunki pracy, ponieważ reforma edukacji może w ciągu następnych 5 lat spowodować zwolnienia w oświacie i każdy może stracić zatrudnienie na dotychczasowych zasadach.