REKLAMA

REKLAMA

Jaka szkoła? To decyzja gminy

Autor: Admin Admin

Nauka | Poniedziałek, 13 mar 2017 21:52

- Zaspokojając potrzeby mieszkańców, gmina może zaplanować nabór do wszystkich klas. My nie mamy kompetencji decydować za organ prowadzący o organizacji szkoły, nie mamy wpływu na nabory - tak ostrołęckie Kuratorium Oświaty komentuje wątpliwości dotyczące wdrażania reformy systemu oświaty w gminie Wyszków.

Mazowieckie Kuratorium Oświaty - Delegatura w Ostrołęce zorganizowało w Wyszkowie debatę na temat reformy systemu oświaty, która czeka polskie szkolnictwo w najbliższych latach. Był panel dla samorządowców, dyrektorów szkół i nauczycieli oraz rodziców. Wśród tych ostatnich na spotkanie z przedstawicielami kuratorium przybyło dwanaście osób, z czego dwie opuściły salę przed końcem prezentacji poświęconej założeniom reformy. Rodzice, którzy pozostali na debacie, są żywo zainteresowani tematem naboru do reaktywowanej Szkoły Podstawowej nr 4 w Wyszkowie. Stoją na stanowisku, że gmina powinna ogłosić pełny nabór do placówki, tzn. do klas I-VII, a nie - jak proponuje burmistrz - do klas I i - dla chętnych - do klas IV i VII. Rodzice chcieli dowiedzieć się u źrodła, czyli u przedstawicieli kuratorium, którzy nadzorują proces wdrażania reformy, czy samorząd może przeprowadzić w podstawówce przekształcanej z gimnazjum nabór do wszystkich poziomów klas. 

Czy kuratorium będzie wpływać...

- Czy kuratorium będzie wpływać na nabór do szkół, który ogłosi burmistrz? Czy jeżeli burmistrz ogłosiłby nabór do klas I-VII, kuratorium będzie to opiniować? - pytali rodzice.

- My nie mamy kompetencji, żeby decydować o takich kwestiach za organ prowadzący. Możemy wpływać na to, czy przekształcenie szkoły odbywa się zgodnie z prawem oświatowym, ale nie mamy wpływu na nabory - odpowiadał dyrektor delegatury Michał Giers.

- Ta reforma zaburza nasze życie rodzinne. Dzięki decyzji burmistrza, dwóch moich synów będzie w jednej szkole, a trzeci w innej, bo nie będę mogła go przenieść do Szkoły Podstawowej nr 4. Jak temu zapobiegniecie? W Wyszkowie ta reforma wprowadzana jest w atmosferze skandalu, ale my nie możemy jako rodzice brać na siebie wszystkich minusów tej reformy. Musicie państwo brać za to jakąś odpowiedzialność, a my musimy mieć prawo do decydowania w sprawie własnych dzieci. Jeżeli liczycie, że my się uspokoimy to nie! - mówiła jedna z matek. 

Chcę zachować bezstronność

- dlatego jestem powściągliwy. Nie chcę być stroną, która kogoś krytykuje albo komuś coś narzuca. Kwestie naboru, rekrutacji są kompetencją organu prowadzacego. Zaspokajając potrzeby społeczne, gmina może zaplanować nabór do wszystkich klas - odpowiadał Michał Giers.

 - Upieramy się, że mamy prawo jako rodzice zapisać dziecko do takiej szkoły, jaką my wybierzemy - mówili rodzice.

- Jeśli rodzice się zgłoszą, i będzie ich wystarczająco dużo, można w każdej chwili przeprowadzić nabór do wszystkich klas - pod warunkiem, że nie wymaga to zmiany arkusza organizacyjnego szkoły. Jeśli konieczna będzie zmiana arkusza, bo organizacja szkoły nie przewiduje danego poziomu klas, to już zupełnie inna kwestia. A utworzenie nowego oddziału w szkole wymaga zmiany arkusza - wyjaśniał Michał Giers. 

Co opiniuje kuratorium?

Dotknął tym samym kluczowej kwestii, na którą powołuje się samorząd. Gmina Wyszków stoi na stanowisku, że gdyby ogłosiła wolny nabór w SP nr 4, kuratorium oświaty mogłoby nie zaopiniować pozytywnie arkusza organizyjnego tej szkoły. A to dlatego, że są pewne etapy edukacyjne, w trakcie których przenoszenie dzieci ze szkoły do szkoły odbiłoby się na nich niekorzystnie. Stąd decyzja gminy, że tylko uczniowie obecnych klas III i VI mogą od września zmienić szkołę i zapisać się - na wniosek rodzica - do SP nr 4, gdzie powstaną klasy IV i VII. Kuratorium obala jednak ten argument. 

- My nie analizujemy arkuszy pod tym kątem, czy liczba oddziałów jest taka czy taka, ile kto ma godzin, ile oddziałów w szkole powstaje. Sprawdzamy zgodność arkusza z prawem oświatowym. Nie chcę być instytucją, która będzie samorządom dyktowała politykę oświatową. To jest decyzja samorządu, co uważa za najlepsze dla danej społeczności - odpowiedział Michał Giers.

Gmina zdania nie zmienia

O komentarz poprosiliśmy zastępcę burmistrza Anetę Kowalewską. Zapytaliśmy również, czy gmina może jeszcze zmienić stanowisko w kwestii naboru do SP nr 4.

- Nie, w tym roku na pewno nie - mówi Aneta Kowalewska. - Na wdrożenie reformy mamy kilka lat i możliwe będą korekty naszych decyzji, ale nie w tym roku. Żeby ogłosić nabór do danego oddziału, musi on zostać utworzony, a do jego utworzenia musi być podstawa prawna. Trzymamy się swojego uzasadnienia. Opinie i interpretacje prawne mogą być różne, ale proponowane przez nas rozwiązanie to kompromis uzasadniony społecznie, ekonomicznie, kadrowo - jeśli chodzi o pracę dla nauczycieli. 

Przypomnijmy, nabór do szkół podstawowych rozpocznie się w gminie Wyszków 16 marca i potrwa do 31 marca. W tym czasie będą prowadzone zapisy dzieci do klas I a także zapisy do klas IV i VII w nowo utworzonej SP nr 4. Przeniesienie dziecka do SP nr 4 (do klas IV i VII) odbywa się wyłącznie na wniosek rodzica. Wnioski można pobrać w sekretariatach Szkół Podstwowych nr 1 i 2, w Gimnazjum nr 2, w Urzędzie Miejskim. 

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Ubezpieczenia
Multiagencja Ubezpieczeniowa - JANINA NOGA

ul. Pułtuska 133/10 07-200 Wyszków

[email protected]

608 554 520, 29 743 34 01

www.ubezpieczeniawyszkow.pl

Projektowanie/ urządzanie
PARKANEX Sp. z o.o.

Targowisko 501 32-015 Kłaj

[email protected]

+48 12-284-06-40

REKLAMA

Najnowsze komentarze.

REKLAMA

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA