W ostatnich dniach do burmistrza Wyszkowa oraz do wiadomości lokalnych mediów trafił list otwarty nauczycieli Gimnazjum nr 2 (czytaj tu: List otwarty nauczycieli Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie do burmistrza). Nauczyciele wyrażają w nim swoje niezadowolenie ze sposobu przekazywania informacji na temat zmian czekających gminną oświatę. Głównego winowajcę takiej sytuacji upatrują w osobie dyrektor swojej szkoły, Agnieszce Deptule. Burmistrzowi zadają szereg pytań, przede wszystkim o inspiracje dla jej - jako podwładnej burmistrza - działań. Burmistrz także skierował do nauczycieli Gimnazjum nr 2 list otwarty, który w całości publikujemy:
Odpowiedź na list otwarty Nauczycieli Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie
Szanowni Nauczyciele Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie,
Publicznie postawili mi Państwo szereg pytań, stąd i moja odpowiedź będzie publiczna. Jestem zwolennikiem bezpośredniej rozmowy, współpracy i rozwiązywania problemów, ale skoro Państwo wolą debatę medialną, Waszą wolę szanuję.
Przygotowując się do wdrożenia reformy oświaty odbyliśmy z Państwem szereg spotkań. Spotykaliście się Państwo ze mną, urzędnikami Urzędu Miejskiego, z radnymi z komisji oświaty – zawsze pozostawaliśmy otwarci na Wasze pytania i wątpliwości. Przed nami kolejne spotkanie w Urzędzie Miejskim – ze zdziwieniem zatem odbieram Państwa list, a także zarzuty braku informacji. Jak sami Państwo piszecie, na bieżąco o wdrażaniu reformy informujemy także na oficjalnej stronie urzędu. W każdej chwili moi urzędnicy służą Wam swoją wiedzą i informacjami. Udostępnimy Państwu kopie pism, o które wnioskujecie i inne oficjalne dokumenty – nigdy nie było z tym problemu. Jak sami Państwo przyznajecie, harmonogram naszych działań jest upubliczniony mieszkańcom i wszystkim zainteresowanym.
Ale jeszcze bardziej dziwi mnie Państwa krytyka i nieufność względem dyrektora Gimnazjum nr 2, Agnieszki Deptuły. Zaledwie cztery tygodnie temu wystawiliście swojemu dyrektorowi na piśmie najwyższą ocenę, w procedurze oceny pracy dyrektora. W superlatywach odnieśliście się Państwo do kompetencji, wiedzy, współpracy z Panią Dyrektor. Która z ocen Pani Dyrektor przez Państwa podpisanych jest prawdziwa?
Niezrozumiałe jest dla mnie także Państwa lekceważenie dla Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Ostrołęce. Ten, jak Państwo piszecie „organ spoza naszego miasta” sprawuje nadzór merytoryczny nad wszystkimi naszymi szkołami, w tym także Państwa szkołą. To kuratorium, nie burmistrz, nadzoruje, ocenia i kontroluje szkoły – opinia kuratorium niezbędna jest dla niemal każdego kroku samorządów w zakresie polityki oświatowej. Oczywiście, że pytamy kuratorium o ocenę naszego sposobu wdrażania reformy, bo bez pozytywnej opinii kuratorium nie będziemy mogli uchwalić nowej sieci szkół. To element procedury, ale i naszego szacunku wobec ostrołęckiej delegatury kuratorium. Państwa oburzenie zadziwia tym bardziej, że delegacja nauczycieli Gimnazjum nr 2 w tej samej sprawie z kuratorem się umówiła.
Szanowni Państwo, walczycie o swoje miejsca pracy i macie do tego prawo. Ja, jako burmistrz, muszę dbać o interes nauczycieli wszystkich gminnych szkół - także o tych nauczycieli, którzy nie są, jak Wy, medialni. Więcej, muszę w tym rozważyć także interes i potrzeby rodziców i uczniów. Muszę działać zgodnie z prawem – a przypominam, ustawy zmieniającej system oświaty nadal nie ma i wszystkie samorządy cierpliwie na nią czekają. Decyzje w oświacie muszą być przemyślane i rozważne, a nie podejmowane pod wpływem chwili czy emocji.
Zapewniam, że reformę oświaty w Gminie Wyszków wdrożymy z największym profesjonalizmem i poszanowaniem praw i interesu uczniów, nauczycieli, rodziców. Nie będzie to łatwe zadanie, ale sprostamy mu tak, jak innym sprostaliśmy, choćby wdrażając program „Rodzina 500 plus”. Zawsze najpierw z myślą o naszych mieszkańcach, bo to im służymy i wobec nich mamy zobowiązanie.
Grzegorz Nowosielski
Burmistrz Wyszkowa