Teatr Gaudium to nieformalna, amatorska grupa teatralna działająca na terenie gminy Długosiodło od marca 2013 roku, założona przez: Bogumiłę Kuryła i Karola Pych. Początkowo „Gaudium” był jedną z grup działających przy parafii św. Rocha w Długosiodle, lecz z biegiem czasu stali się niezależni. Obecnie prowadzona jest przez jednego z założycieli – Karola Pycha i liczy ponad 20 osób.
W związku z obchodzoną w tym roku, trzecią rocznica powstania Teatru Gaudium, aktorzy postanowili zorganizować przedsięwzięcie pod nazwą „Letni Festiwal Sztuki i III Urodziny Teatru Gaudium” Partnerem akcji jest Stowarzyszenie Tradycyjnie Nowocześni dla Wsi, współfinansowana jest ona z funduszu lokalnych inicjatyw Gminy Długosiodło.
Wydarzenie skierowane jest do wszystkich mieszkańców Gminy Długosiodło, a także osób z nią związanych.
Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni są twórcy szeroko rozumianej sztuki: piosenkarze, rzeźbiarze, malarze, fotografowie, tancerze, pisarze, recytatorzy. Każdy kto może pochwalić się tym co tworzy bądź wykonuje będzie miał taką możliwość. Powstaną także specjalne broszury z wizerunkami, krótkim opisem oraz danymi kontaktowymi wszystkich osób i podmiotów, które występowały podczas Festiwalu. Zostaną one przekazane Gminnemu Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji jako materiał promocyjny z możliwością wykorzystania podczas wydarzeń o charakterze kulturalnym.
Dzień po obchodach urodzin Teatru, to znaczy 25 lipca bieżącego roku zorganizowana zostanie debata oksfordzka, mająca na celu obiektywne podsumowanie projektu. Zaproszone zostały władze samorządowe, organizacje pozarządowe, gruby nieformalne oraz lokalnych aktywistów. Teza debaty brzmi: „Samorząd Terytorialny wspomaga oddolne inicjatywy obywatelski”.
Organizatorzy chcieliby wykorzytsać 3-lecie działalności Teatru Gaudium do prezentacji organizacji, grup oraz mieszkańców o podobnym charakterze działalności – szeroko rozumianej sztuki. Celem projektu jest promocja społecznej aktywności na rzecz gminy, aby życie na terenach wiejskich było bardziej atrakcyjne. Ukazuje on i podkreśla współpracę międzysektorową: jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych grup nieformalnych a także przedsiębiorców.
źródło: K. Pych