Wystawa poświęcona Jerzemu Różyckiemu to kolejny punkt obchodów 90. rocznicy zdania egzaminu dojrzałości przez kryptologa. Materiał ikonograficzny, który znajduje się w holu na drugim piętrze biblioteki miejskiej po raz pierwszy zostały udostępniony do wglądu publicznego przez rodzinę Jerzego Różyckiego. W otwarciu ekspozycji towarzyszyła m.in. Janina Sylwestrzak – córka Mariana Rejewskiego (jednego z trzech słynnych kryptologów), przedstawiciele gminy i powiatu oraz nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego, organizatora dwudniowego przedsięwzięcia.
- Na fotografiach zobaczyć można m.in. małego Jurka – przyszłego pogromcę Enigmy, a także jego rodziców. Dwie tablice poświęcone zostały synowi Jerzego, Januszowi – mówi Mirosław Powierza, badacz historii, pracownik Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie
Na wystawie znajdują się również zachowane dokumenty z Gimnazjum Koedukacyjnego, które niegdyś mieściło się w parku miejskim, a obecnie kontynuatorem tej szkoły jest I LO. W wydzielonej gablocie są trzy księgi główne, gdzie wśród uczniów widnieje wpis z nazwiskiem Jerzego Różyckiego.
- Gimnazjum nie zachowało się do naszych czasów, w połowie lat 50. zostały rozebrane ostatnie ruiny budynku – tłumaczy Mirosław Powierza
Po wernisażu odbyła się konferencja popularnonaukowa, której pomysłodawcą był Michał Ziembowski, mąż nauczycielki matematyki pracującej w I Liceum Ogólnokształcącym. O rodzinie Jerzego Różyckiego opowiedziała Elżbieta Szczuka. – Jerzy był najmłodszym dzieckiem Wandy z Benitów i Zygmunta Różyckich. Wcześniej urodziny się Aleksandra, Halina i Eugeniusz (…) Na podstawie dyplomu maturalnego został przyjęty na studia matematyczne na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego. Dobrze zarabiał jako kryptolog, stać go było na mieszkanie na warszawskim Mokotowie, samochód czy wczasy za granicą – mówiła.
Jako druga zaprezentowała się Dr Barbara Roszkowska-Lech, która przedstawiła sytuacje, gdzie wykorzystujemy (często o tym nie wiedząc) pewne twierdzenia z teorii liczb do ochrony naszych tajemnic. O „Matematyce w szyfrowaniu” opowiedział dr hab. prof. Politechniki Białostockiej Czesław Bagiński. Konferencja zakończyła się wykładem dr Marka Grajka, który przybliżył życie Jerzego Różyckiego na tle historii złamania szyfrów Enigmy.