REKLAMA

REKLAMA

Jerzy Różycki i historia złamania Enigmy

Autor: Admin Admin

Rozrywka | Poniedziałek, 25 kwi 2016 09:10

21 kwietnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie otwarto wystawę pn. „Jerzy Różycki i historia złamania Enigmy”. Wydarzeniu towarzyszyła konferencja popularnonaukowa.

REKLAMA

Wystawa poświęcona Jerzemu Różyckiemu to kolejny punkt obchodów 90. rocznicy zdania egzaminu dojrzałości przez kryptologa. Materiał ikonograficzny, który znajduje się w holu na drugim piętrze biblioteki miejskiej po raz pierwszy zostały udostępniony do wglądu publicznego przez rodzinę Jerzego Różyckiego. W otwarciu ekspozycji towarzyszyła m.in. Janina Sylwestrzak – córka Mariana Rejewskiego (jednego z trzech słynnych kryptologów), przedstawiciele gminy i powiatu oraz nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego, organizatora dwudniowego przedsięwzięcia.

- Na fotografiach zobaczyć można m.in. małego Jurka – przyszłego pogromcę Enigmy, a także jego rodziców. Dwie tablice poświęcone zostały synowi Jerzego, Januszowi – mówi Mirosław Powierza, badacz historii, pracownik Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie

Na wystawie znajdują się również zachowane dokumenty z Gimnazjum Koedukacyjnego, które niegdyś mieściło się w parku miejskim, a obecnie kontynuatorem tej szkoły jest I LO. W wydzielonej gablocie są trzy księgi główne, gdzie wśród uczniów widnieje wpis z nazwiskiem Jerzego Różyckiego.

- Gimnazjum nie zachowało się do naszych czasów, w połowie lat 50. zostały rozebrane ostatnie ruiny budynku – tłumaczy Mirosław Powierza

Po wernisażu odbyła się konferencja popularnonaukowa, której pomysłodawcą był Michał Ziembowski, mąż nauczycielki matematyki pracującej w I Liceum Ogólnokształcącym. O rodzinie Jerzego Różyckiego opowiedziała Elżbieta Szczuka. – Jerzy był najmłodszym dzieckiem Wandy z Benitów i Zygmunta Różyckich. Wcześniej urodziny się Aleksandra, Halina i Eugeniusz (…) Na podstawie dyplomu maturalnego został przyjęty na studia matematyczne na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego. Dobrze zarabiał jako kryptolog, stać go było na mieszkanie na warszawskim Mokotowie, samochód czy wczasy za granicą – mówiła.
Jako druga zaprezentowała się Dr Barbara Roszkowska-Lech, która przedstawiła sytuacje, gdzie wykorzystujemy (często o tym nie wiedząc) pewne twierdzenia z teorii liczb do ochrony naszych tajemnic. O „Matematyce w szyfrowaniu” opowiedział dr hab. prof. Politechniki Białostockiej Czesław Bagiński. Konferencja zakończyła się wykładem dr Marka Grajka, który przybliżył życie Jerzego Różyckiego na tle historii złamania szyfrów Enigmy.

REKLAMA

Tagi.


Komentarze (0).

REKLAMA

Brak komentarzy

Zostaw komentarz.

REKLAMA

Polecane firmy.

Moda i uroda
LÚA Butik odzieżowy dla kobiet

ul. 11 Listopada 29 07-200 Wyszków

[email protected]

530-954-500

Usługi
Ośrodek Szkolenia Kierowców PUCHTA

ul. gen. J. Sowińskiego 79A (II piętro) Wyszków

[email protected]

602 513 473, 505 142 852

www.puchta.wyszkow.com.pl

Zajęcia dla dorosłych
Akademia Umiejętności PAN HILARY

ul. Daszyńskiego 27 07-200 Wyszków

[email protected]; [email protected]

531 931 200

Najnowsze komentarze.

Nadchodzące wydarzenia.

REKLAMA

Okazje.

REKLAMA