Cztery trasy do wyboru, wspaniałe widoki i świetne towarzystwo – tak może wyglądać Twój pierwszy majowy dzień. Wystarczy, że tego dnia przyjedziesz na Skwer Jana Pawła II i wraz z grupą udasz się na wybraną przez Ciebie wycieczkę. Tego dnia nie zabraknie również konkursów z nagrodami, losowania gadżetów i ciepłego posiłku na mecie, którą przewidziano o godz. 15.00 w parku miejskim!
Trasa 15 km - START godz. 10.30
Prowadzący: Jadwiga Mróz (Wyszków Moje Miasto, Rada Seniorów), Maciej Sarnacki (Punkt Informacji Turystycznej)
Trasa: Wyszków-Rybienko Stare-Rybno-Tulewo-Gulczewo-Wyszków
Opis: Trasa biegnie na zachód od Wyszkowa, wzdłuż północnego brzegu rzeki (Szlak konno-rowerowy im prof. Ludwika Maciąga). Skrajem Wysoczyzny Wyszkowskiej zahacza o wąwozy z niej wychodzące i Pradolinę Bugu z nadbużańskimi łęgami. Trasa typowo szosowo-terenowa z dłuższym postojem i poczęstunkiem w Gulczewie (teren OSP).
Trasa 25 km – START godz. 11.00
Prowadzący: Jerzy Sitek (Leśna Szkoła), Jacek Szymanik (Wyszków Moje Miasto)
Opis: Trasa terenowa, bardzo malownicza, łatwe przeszkody terenowe, na trasie liczne ciekawostki przyrodnicze i historyczne
Szczegóły trasy: Wyszków - mogiła z 1939 r. - Kółko - Suwiec - Wydma (punkt widokowy) - Chrobotek - Giziewiczka (baza poligonu batalionu Zośka - pamiątkowy kamień) - Uroczysko Fidest - Skuszewskie Dęby (ognisko) - Skuszew - pomnik zamordowanych 29 V 1943 r. - Rybienko Łochowskie - Wyszków.
Trasa 35 km – START godz. 10.00
Prowadzący: Mirosław Powierza (MGBP, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa Puszczy Białej i Kamienieckiej), Witold Składanowski (Klub Przyjaciół Wyszkowa)
Opis: Wyszków przez Natalin w kierunku drogi leśnej do pomnika zamordowanych żołnierzy Armii Krajowej w dniu 23 czerwca 1944 r. przez Niemców. Powrót na drogę do Leszczydołu Nowin, przekroczenie linii kolejowej nr 29, postój przy kościele parafialnym, następnie kierunek do szosy Wyszków-Porządzie. Skręt w lewo ścieżką rowerową, dojazd do ul. Zacisze i mogiły zbiorowej żołnierzy z 1 wojny światowej, dalej przez Leszczydół Pustki i Leszczydół Podwielątki - tam grupa zatrzyma się przy pozostałościach młyna motorowego. Następnie rowerzyści przejadą przez Leszczydół Stary, planowany kolejny postój przy mogile poległych żołnierzy we wrześniu 1939 r. Następnie trasa biegnie szosą pułtuską do Olszanki, gdzie następuje główny postój przy szkole podstawowej, następuje zwiedzanie pozostałości parku podworskiego Kargowskich. Dalsza droga prowadzi do Sitna. Przy skrzyżowaniu z szosą serocką pogadanka przy kapliczce słupowej i mogile zbiorowej z 1 wojny światowej. Uczestnicy rajdu w Kręgach odwiedzą siedzibę rodu Leskich, stajnie dworskie i pola na których w czasie 2 wojny światowej było lotnisko niemieckie, a później radzieckie. Dalsze etapy biegną przez Tulewo, tereny po dawnej spółdzielni produkcyjnej. W międzyczasie uczestnicy średniej trasy będą mogli podziwiać widoki ze skarpy na pradolinę Bugu. Po przejechaniu Rybna następuje krótki przystanek przy pałacu Skarżyńskich w Rybienku. Ostatnia prosta rajdu prowadzi prosto do Parku Karola Ferdynanda Wazy.
Przy wszystkich ciekawych miejscach - pogadanki o historii i atrakcjach przyrodniczych-krajobrazowych itp. konkursy wiedzy, ewentualnie sprawnościowe.
Postój główny i poczęstunek przy szkole w Olszance.
Trasa 45 km – START godz. 9.00
Prowadzący: Bogdan Osik, Marek Filipowicz (Stowarzyszenie Kulturalno-Alternatywne „Pepisko”)
Opis: Trasa biegnie na południe od Wyszkowa za Bug i poprzez Rybienko Leśne, Deskurów, Ślubów i Młynarze, docierając do Gaju, a następnie do Niegowa gdzie rowerzyści złożą wizytę u sióstr Samarytanek oraz w zabytkowym młynie „Nowość”. W drodze powrotnej najdłuższa z tras tegorocznej majówki rowerowej zahaczy m.in o Mostówkę.
ZAPISY U ORGANIZATORA
W PRZYPADKU PYTAŃ PROSIMY O KONTAKT Z DZIAŁEM IMPREZ WOSiR, pod nr tel. (29) 742-42-69, wew. 16
REGULAMIN RAJDU ZNAJDUJE SIĘ PONIŻEJ
źródło: UM