2 września 1944 w miejscowości Lipniak-Majorat dokonała się jedna z najkrwawszych akcji pacyfikacyjnych przeprowadzonych przez Niemców w okupowanej Polsce. Wycofujące się na zachód oddziały Wehrmachtu zamordowały 448 mieszkańców wsi oraz koczujących w pobliżu uchodźców z sąsiednich miejscowości. Zbrodni dokonano w odwecie za akcje bojowe przeprowadzone przez partyzantów Armii Krajowej z Puszczy Białej.
Upamiętniając tę zbrodnię ludobójstwa odsłonięto 16 granitowych krzyży i granitową płytę z nazwiskami poległych osób. Nazwiska na tablicy pochodzą z pracy naukowej Mieczysława Bartniczaka „Lipniak-Majorat oskarża i przypomina” opublikowanej w 1989r. przez Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Ostrołęce i tamtejsze Muzeum Okręgowe.
Uroczystość w Lipniaku-Majoracie zakończyła się złożeniem kwiatów pod pamiątkowymi tablicami, którego dokonali m.in. władze powiatowe oraz gminne, przedstawiciele Wojska Polskiego, przedstawiciele Nadleśnictwa Wyszków, przedstawiciele Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Koło w Długosiodle, przedstawiciele Koła Łowieckiego Bór w Długosiodle i delegacje szkół z gminy Długosiodło.
Druga część odbyła się w Pecynce – miejscu związanym z tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej. W 1944 rozegrała się tu największa bitwa z niemieckim okupantem, jaka miała miejsce na terenie Puszczy Białej.
„Wydarzenia te nie dotyczą terenu jednej gminy, one dotyczą całego subregionu. Historia jest matką nauk. Wydaje się, że gdybyśmy wszyscy, mimo pogoni dnia codziennego, mimo nawału tak wielu spraw i obowiązków, pamiętali o historii i potrafili wyciągać z niej wnioski - uniknęlibyśmy wielu błędnych decyzji.” – powiedział wójt Stanisław Jastrzębski.
Upamiętniając tę, jak powiedział wójt Długosiodła „szczególną – bardzo trudną i złożoną historię” delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem w Pecynce. Lekcja historii i patriotyzmu zakończyła się ucztą przy wojskowej grochówce.