Pierwsza na pytanie odpowiedziała Iwona Bogusława Wyszyńska. Chociaż szczerze powiem, że „odpowiedziała” jest w tej sytuacji stwierdzeniem na wyrost. Przeczytajcie sami- odpowiedź przepisana jest słowo w słowo. Pytania zadawała Elżbieta Borzymek- redaktor naczelna Nowego Wyszkowiaka.
E.B.: Są zasady wspierania dużych klubów sportowych Bugu Wyszków, Campera. W jaki sposób Gmina Wyszków może wspierać rodzące się dopiero inicjatywy i inne dyscypliny sportowe?
I.B.W.: Chwała za to, że u nas w mieście powstają takie kluby sportowe jak Bug Wyszków czy Camper. Mam nadzieję, że będzie powstawało coraz więcej takich klubów. Drodzy Państwo, ciężko mi się wypowiadać na ten temat, ponieważ nie jestem w samorządzie, więc jakbym dostała pytanie z przedsiębiorczości to na pewno byłoby mi łatwiej. Proszę o wyrozumiałość z Państwa strony do mojej osoby. Są na pewno fundusze, które w sposób jak najbardziej wyraźny mogą wspierać te rodzące się inicjatywy, różne dyscypliny sportowe, więc na pewno w tej mierze gmina powinna wszystko zrobić, żeby takie dyscypliny sportowe powstawały. Przede wszystkim trzeba ściągnąć tutaj sportowców, którzy chcieli by cokolwiek nowego wprowadzić do naszego miasta. Chwała za to, że chcieliby się znaleźć tacy sportowcy, aby te inicjatywy były podejmowane i różne dyscypliny sportowe na tym skorzystały. Są fundusze oczywiście na to, w związku z powyższym mam nadzieję, że znajdzie się wiele sposobów, bo to też tak działa, że klub Campera działa poprzez sponsorów i coraz częściej osoby, które chcą wesprzeć tutejsze sporty się znajdują i chwała im za to.
Następnie odpowiedzi na pytanie od czytelników odpowiedział Jerzy Osęka. Trzeba przyznać, że tematyka wpasowała się idealnie. Chodziło o kuchnie i sprzątaczki w szkołach. A jak wiadomo- ten temat bardzo często poruszany jest w programie komitetu z którego startuje Pan Osęka.
E.B.: Czy uważa Pan za właściwe i możliwe przywrócenie kuchni i sprzątaczek w szkołach?
J.O.: Tak, uważam, że rezygnacja z kuchni szkolnych i sprzątaczek była błędem. Jest pewna tendencja od pewnego czasu, żeby różne prace poczynając od ochroniarzy (tak to się teraz nazywa), teraz doszło do sprzątaczek i kuchni, powierzyć firmom specjalistycznym. Tak naprawdę ta specjalizacja ich, polega głównie na tym, że tracą pracownicy, kobiety głównie, ponieważ warunki ich pracy ulegają pogorszeniu, warunki umów zawieranych z nimi również, jednocześnie tracą one pewien klimat, który był dawniej w szkołach, w kuchniach przyszkolnych, dzisiaj jest to uprzemysłowienie tego sektora i najlepszy dowód, że nie jest to takie znów niezbędne. Przecież ta reorganizacja nie objęła wszystkich. Przypadkiem żona radnego, która tez sprzątaczka w jednej ze szkół jest, nie została zwolniona, czyli nie było to podyktowane aktualizacją pracy tylko pobudkami innymi. W związku z czym, tak się składa ze mam dziecko i w przedszkolu i w szkole podstawowej, rozmawiam na ten temat i z personelem i z woźnymi i nauczycielami, są one zdecydowanie przeciwne tym modyfikacjom. W związku z tym uważam, że trzeba przemyśleć powrót do starego układu, bo nie wszystko co było stare jest stare i złe.
Jako trzecia odpowiedzi udzieliła Justyna Garbarczyk.
E.B.: Czy kandydat wprowadzi w życie otwarte konsultacje społeczne, spotkania w urzędzie miejskim, dotyczące każdego, nowo powstającego projektu inwestycyjnego?
J.G.: Wyszków to nasze dobro wspólne. Wszelkie nowe obiekty inwestycyjne, które wpływają na rzeczywistość miejską, na poprawę bytu mieszkańców Wyszkowa, powinny być uwzględniane i podejmowane właśnie po wyniku konsultacji społecznych. Nie wystarczy tylko praca radnych, uzgodnienie na komisjach, bo obserwując w ostatnich latach pracę radnych gminy, widzę że często te decyzje zapadają na komisjach i w ścisłym gronie otaczającym burmistrza, niezależnie od tego jak mówią i myślą o tym mieszkańcy. Dlatego powinno się i należy jak najbardziej prowadzić szerokie konsultacje społeczne. Na przykład tego wymaga ostatnia inwestycja, którą wzbudził taką konsternacje w Wyszkowie burmistrz, mówiąc o przeniesieniu stadionu miejskiego gdzieś za miasto. Otóż taki stadion wybudowany 90 lat temu, jest dobrym miejscem. Liceum czekało 90 lat na wybudowanie sali gimnastycznej, cieszę się, że jako absolwentka mogę tego dokonać i martwi mnie to, że młodzież nie będzie miała tego stadionu. Myślę, że w obliczu tego, że mamy wybory, doprowadzono do tego, że burmistrz, rada miejska zdecydowała się na takie konsultacje. Myślę, że jeśli one zostaną rzeczywiście przeprowadzone, to mieszkańcy nie wyrażą na to zgody. Bo przecież tu jest infrastruktura, tu jest uzbrojony teren. Wyprowadzając to poza miasto, gmina musi wyłożyć ogromne środki na to, aby uzbroić ten teren. Częściej będzie to drożej kosztowało, niż wybudowanie nowego stadionu. W sprawie stadionu, uważam, że powinniśmy jako mieszkańcy skonsultować i powiedzieć burmistrzowi: dość. Ten stadion należy zmodernizować, należy zmodernizować budynek hotelu, który funkcjonuje obok stadionu, a nie przenosić w inne miejsce. Wszystkie inne decyzje, ważne z punktu widzenia wyszkowian powinny być konsultowane.
Na kolejne pytanie odpowiedział Jacek Bachański- kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego.
E.B.: Mieszkańcy oczekują inwestycji, które zapewniają im możliwość wypoczynku i rekreacji, takich jak obiekty sportowe, plaża. Gmina musi jednak realizować inwestycje mniej popularne, ale zapewniające dochód- np. uzbrojenie terenów dla inwestorów. Co powinno być priorytetem?
J.B.: Jeśli chodzi o priorytety, ja jestem zwolennikiem zrównoważonego rozwoju. Nie powinno się naciskać, że przykładowo dzisiaj rozwiązujemy ten problem, ale trzeba to zrobić z rozwagą. Tutaj jeśli chodzi o priorytety, to w pewnych rzeczach bym się zapytał społeczeństwa, co oni sądzą. Bo na przykład bardzo ważne elementy dotyczące obiektu sportowego, ostatnio bardzo są popularne, ja bym np. przeprowadził konsultacje społeczne i debatę i zapytał społeczeństwa o to, co na ten temat sądzą. Oczywiście w tym przypadku trzeba społeczeństwo poinformować rzetelnie, jakie będą z tego korzyści, jakie będą zagrożenia, jakie szanse. Bo np. w przypadku stadionu. Przenosimy go, no tak, z jednej strony są to koszty, z drugiej strony możemy rozwiązywać następny problem, to znaczy miejsc parkingowych. Budujemy miejsca parkingowe strzeżone przy stadionie. W tej chwili, zwróćcie uwagę, tego nie ma. Jeżeli chodzi o plażę, rzeczywiście plaża w Wyszkowie powinna być na stałe. Wyszków ma charakter gminy, która może osiągnąć sukces turystyczny, bo ma takie zalety, ma dwie rzeki i las. Zwróćcie uwagę, do Wyszkowa przyjeżdża bardzo dużo „Warszawiaków”, jest dużo domków letniskowych, oni praktycznie przyjeżdżają i zostają. Z żadnych atrakcji nie mogą skorzystać, warto tutaj podnieść atrakcyjność gminy pod względem turystycznym.
Na temat problemów komunikacyjnych gminy wypowiedział się obecny burmistrz- Grzegorz Nowosielski.
E.B.: Jakie zdanie ma szanowny kandydat na poziom zakorkowania miasta w godzinach szczytu oraz jaką ma wizję na rozwiązanie tego problemu? Jaki ma pomysł na funkcjonowanie komunikacji miejskiej?
G.N.: Szanowni Państwo, w powiecie wyszkowskim rocznie rejestruje się 1500 samochodów. Gmina Wyszków rocznie buduje około 100 miejsc parkingowych w śródmieściu. Jeżdżąc po naszym kraju, nie mówiąc o Warszawie, nie spotkałem miasta, w którym w godzinach szczytu nie ma samochodów. Jeszcze kilka lat temu, jeden samochód przypadał średnio na jedną rodzinę, dzisiaj gospodarstwo domowe ma statystycznie dwa i pół samochodu. Łudzić będą ci kandydaci, którzy powiedzą „rozwiążemy problemy komunikacyjne Wyszkowa”. Mogliby zostać premierem i powiedzieć „rozwiążemy problemy komunikacyjne w kraju”. Ale oczywiście to nie tak, że nie mamy żadnych instrumentów. Od wielu lat, remontując drogi, co roku w pasach drogowych urządzamy nowe miejsca parkingowe. Co roku też budujemy parkingi, tak w tym roku jak i w poprzednich latach w pasach drogowych. Ale jesteśmy też za tym, żeby starostwo powiatowe, z całą bezwzględnością egzekwowało te miejsca parkingowe od wszystkich właścicieli nieruchomości, a to przewidują chociażby plany przestrzennego zagospodarowania. W przyszłym roku mamy wykonać kilka kolejnych ulic w śródmieściu, między innymi ulicę łączącą 11 listopada i Sowińskiego. Wzdłuż tej ulicy pojawią się kolejne miejsca parkingowe. Również plac pod przyszły ratusz chcemy wykorzystać, żeby w części chociaż stworzyć tam miejsca parkingowe. One będą się pojawiały. Kolejnym pomysłem na rozładowanie miasta jest parking „parkuj i jedź”, ale on nie może być w śródmieściu, on musi być poza miastem. Tam też można ustawić przystanek autobusowy i monitoring, żeby każdy spoza naszej gminy mógł bezpiecznie zostawić samochód, wsiąść w autobus i pojechać do pracy do Warszawy, a nie korkować nam centrum. Szanowni Państwo funkcjonowanie komunikacji miejskiej naprawdę jest bardzo dobrze przyjmowane przez mieszkańców. Na spotkaniach na wsiach, mam ciągłe prośby o kolejne linie. Nasza komunikacja miejska tak naprawdę jest już podmiejska, bo dotyka takich miejscowości jak Lucynów, Drogoszewo, Leszczydół Stary. Będą kolejne miejscowości komunikowane, na wniosek naszych mieszkańców.
Na temat kanalizacji na osiedlach Na Skarpie oraz Zakręzie, wypowiedział się Marek Głowacki.
E.B.: Kiedy osiedle Na Skarpie doczeka się upragnionej kanalizacji, oraz dróg asfaltowych? Oraz kiedy zostanie wykonany plan kanalizacji i sama kanalizacja, oraz drogi asfaltowe na osiedlu Zakręzie?
M.G.: W mojej ocenie są miejsca zaniedbane w Wyszkowie. Tymczasem jak widzimy w trakcie wyborów wymieniane są chodniki dobre na dobre. Ma to miejsce przy ul. 11 listopada, przy ul. Sowińskiego. Ja ze zdumieniem oglądałem te dobre chodniki, które są wymieniane na tak samo dobre. W trzecim miejscu zobaczyłem to w okolicy Pomnika Żołnierzy Wyklętych. Niewątpliwie planowanie tych inwestycji i pewna hierarchia tych inwestycji jest bardzo ważna, jednym słowem, w pierwszym rzędzie należy racjonalnie wydawać pieniądze i kierować je w te miejsca w których są najbardziej potrzebne. Jeżeli mówimy o inwestycjach to kluczową sprawą będą dwa czynniki. Jednym z nich jest lepsze pozyskiwanie funduszów zewnętrznych. W naszej gminie jest to temat bardzo zaniedbany i ono umożliwi również zwiększenie poziomu inwestycji, jeżeli te zaniedbania zostaną zlikwidowane. Drugim tematem jest wyjście naprzeciwko przedsiębiorczości i to jest kolejny temat bardzo zaniedbany. Jak wykazują obiektywne zespoły, oceniające to z zewnątrz, to zwiększona liczba przedsiębiorców, czy rozwijająca się przedsiębiorczość lokalna będzie powodowała wpływ większych podatków do naszego budżetu gminy. I W tym aspekcie sprawy o które zahaczało pytanie, również będziemy mieli większe możliwości w realizacji konkretnych inwestycji. To są sprawy kluczowe dla gminy. Oczywiście podział tych funduszy zawsze będzie budził jakieś kontrowersje. Jednak chciałbym podkreślić to, co w programie naszego komitetu jest na ważnym miejscu, właśnie planowe podejście do inwestycji. To pytanie potwierdza, że są tutaj poważne luki i braki.
Kolejny kandydat- Zbigniew Damian Bocian także wypowiedział się na temat kanalizacji, tym razem ogólnie.
E.B.: Według przyjętego w 2003 roku krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych, do 2015 roku, 100% gmin powinna mieć szczelny system kanalizacyjny w miejscowościach powyżej 2000 mieszkańców. Za każdego niepodłączonego do kanalizacji mieszkańca, Unia Europejska naliczy Polsce karę. Czy Wyszków zdąży wykonać to zadanie?
Z.D.B.: Z tego co ja wiem, nie zdąży. Dlaczego? Jest jeszcze szereg obszarów nieskanalizowanych. 2015 rok to jest za rok. Mamy praktycznie koniec 2014 roku. Nie mamy w tej chwili, przynajmniej ja nie spotkałem się w budżecie gminy, czy w planie gminy, żeby można było mówić o zakończeniu takiej kanalizacji. Ja powiem tak, Państwo zauważycie, że niebawem, to jest kwestia paru lat, miejscowości wokół miasta, mam na myśli tutaj np. Rybienko Nowe, jak traktujemy Rybienko Nowe? Czy to jest wieś? To jest wieś, ale dotyka do samego miasta. Tam kanalizacji nie ma. I to jest problem. Czy zostanie skanalizowana? Pewnie nie, bo nie ma w tej chwili zapisów, że będzie ona wykonywana. A przecież to jest graniczące z miastem, wielkie osiedle. Czyli generalnie będzie tutaj problem. Ja teraz chcę jeszcze powiedzieć o jednej sprawie. Weźcie Państwo pod uwagę, że niebawem, jest to kwestia kilku lat, miejscowości wokół Wyszkowa będą dzielnicami miasta. To już widać jest w Leszczydołach, w Rybnie, w Kamieńczyku, więc generalnie gmina od tego nie ucieknie. Będzie musiała dokonać takich rzeczy. Natomiast z mojej wiedzy wynika, że nawet w planach nie są niektóre miejscowości, jak rzeczona na wstępie miejscowość Gulczewo, w planie zagospodarowania, przeznaczona do podłączenia do kanalizacji. Jest szereg elementów, które gminę tłumaczą, bo również mieszkańcy nie chcą kanalizować się. Bo to są kwestie odprowadzania, to są kwestie opłat. Mam tego świadomość, ale pytanie jest następujące: dużo obszarów gminy leży w obszarach Natura 2000. Nie ma szamb szczelnych, albo wiele szamb jest nieszczelnych, i tutaj jest kwestia następnego problemu. Czy nie należałoby podjąć decyzji dopłacania osobom, które mają szamba szczelne, żeby nie ponosiły większych opłat, niż ci, którzy są podłączeni do kanalizacji? Ja mówię nawet o sobie, mam szambo szczelne, które regularnie wybieram.