"Skłodowską" odwiedziły tłumy uczniów, zainteresowanych kierunkami kształcenia w placówce. Społeczność szkolna przybyłym ósmoklasistom już na wejściu przekazywała ulotki z ofertą edukacyjną. Na sali gimnastycznej uczniowie ZS nr 1 przygotowali stoiska promujące poszczególne klasy. Absolwentów szkół podstawowych powitał dyrektor placówki Marian Popławski, który zachęcał młodzież do podjęcia nauki w "Skłodowskiej". Wydarzenie uświetnili swoją obecnością znakomici absolwenci szkoły: Mateusz Tryc - mistrz Europy Federacji WBO w wadze półciężkiej (ma na swoim koncie również zdobycie mistrzostwa Polski kelnerów), Krzysztof Maciak - laureat nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego w kategorii Trener Roku 2024, Michał Korczakowski i Paweł Drózd.
- Zaczynałem swój sport zawodowy tutaj, w tej szkole - mówił Mateusz Tryc. - W drugiej klasie zdecydowałem się, że boks będzie na pierwszeństwie i że będę uprawiał go zawodowo. Teoretycznie było to po części amatorsko, bo boks dzieli się na olimpijski i zawodowy, więć zdecydowałem się na uprawianie sportu olimpijskiego. Całe grono nauczycieli zawsze mi kibicowało. Wszystkich nauczycieli wspominam bardzo dobrze.
- Cieszy nas ogromnie fakt, że przybyło was tutaj aż tylu i jesteście zainteresowani wyborem klas w naszej szkole. Zachęcamy was do tego serdecznie. Macie w czym wybierać. Są klasy licealne i są klasy technikum. Ta szkoła ma wspaniałych absolwentów, wspaniałego dyrektora i wspaniałych nauczycieli. Zachęcam was do rozmów z nauczycielami i starszymi kolegami, którzy chodzą do tej szkoły być może przekonają was i zachęcą, że warto wybrać właśnie tę szkołę. Serdecznie was do tego zachęcam - dodała starosta Powiatu Wyszkowskiego Marzena Dyl.
Zespół Szkół nr 1 to następujące typy szkół: technikum, które kształci w czterech różnych zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik budownictwa, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik architektury i krajobrazu. W liceum oferuje klasy o różnych profilach m.in. sportowo - menadżerski, ekonimoczno - biznesowy, prawno - administracyjny, społeczno - przyrodniczy.
Ofertę kształcenia w Liceum Ogólnokształcącym na kolejny rok szkolny przedstawiła nauczycielka Anna Kordyszewska:
- Drodzy ósmoklasiści, już niedługo staniecie przed bardzo ważnym wyborem. Będziecie musieli zdecydować, którą szkołę ponadpodstawową wybrać jako dlaszy etap swojej nauki. Dzisiaj chcemy wam ten wybór ułatwić. Jako ZS nr 1 przygotowaliśmy dla was bogatą ofertę kształcenia. W Liceum Ogólnokształconcym znajdziecie cztery klasy o zróżnicowanych profilach. W zależności od swoich predyspozycji możecie wybrać:
Klasa o profilu sportowo - menadżerskim
- Na tym profilu przedmioty realizowane w rozszerzeniu to język angielski, biologia oraz wychowanie fizyczne. Podczas rekrutacji na ten kierunek dodatkowo punktowane będą dyplomy z osiągnięć w sporcie a także rekomendacje klubów. Nauka w klasie sportowo - manadżerskiej wiąże się z edukacją na poziomie ogólnym, rozwijaniem swoich predyspozycji fizycznych oraz zdolności organizacyjnych i kierowniczych. Kierunek ten to dobry sposób zdobycia wiedzy ogólnej i specjalistycznej przez przyszłych trenerów, fizjoterapeutów, ratowników medycznych i innych osób, planujących dalsze kształcenie w zawodach związanych ze sportem.
Klasa o profilu ekonomiczno - biznesowym
- Na tym kierunku kształcenia przede wszystkim nauczycie się pracować w zespole, umiejętnie zarządzać czasem, prezentować własne pomysły. Podczas całego cyklu kształcenia na poziomie rozszerzonym realizować będziecie język angielski, matematykę i geografię. Zdobędziecie wiedzę z zakresu prawa, ekonomii, podaktów, zasad zarządzania w biznesie i organizacjach pozarządowych. Profil ekonomiczno - bieznesowy to obserwacja siebie, odkrywanie swoich umiejętności i mocnych stron.
Klasa o profilu społeczno - przyrodniczym
- Przedmioty realizowane w rozszerzeniu to język polski, biologia, geografia. Dobór przedmiotów na poziomie rozszerzonym stwarza możliwości podniesienia i rozwijania pasji przyrodniczych oraz związanych z funkcjonowaniem człowieka w środowisku. Oferta tej klasy skierowana jest do osób, które wykazują się empatią i otwartością na drugiego człowieka, są gotowe do niesienia pomocy i wsparcia.
Klasa o profilu prawno - administracyjnym
- Rozwija pasje do poznawania historii i wiedzy o funkcjonowaniu społeczeństwa oraz uczy reguł oraz procesów prawnych i administracyjnych. Profil ten jest najlepszym rozwiązaniem dla osób łączących humanistyczne zainteresowania z praktycznym myśleniem o przyszłości. Przedmioty realizowane na poziomie rozszerzonym, czyli historia, wiedza o społeczeństwie i język angielski, pozwalają poszerzyć horyzonty myślowe, lepiej rozumieć współczesność poprzez poznanie przeszłości.
II Liceum Ogólnokształcące jest placówką otwartą na nowe wyzwania oraz wartoścowe nurty w edukacji. Bierzemy udział w wielu projektach zewnętrznych oraz realizujemy własne innowacyjne programy, podnosząc tym samym kompetencje nauczycieli i uczniów. Od roku szkolnego 2025/2026 uczniowie będą mieli możliwość udziału w wymianach międzynarodowych w ramach projektu Erasmus+ w sektorze „Edukacja szkolna”.
Natomiast kierunki kształcenia w technikum przedstawiła nauczycielka Katarzyna Zglinicka, która jest również absolwentką szkoły:
Technikum Architektury Krajobrazu z aranżacją wnętrz i elementami florystyki
- Realizowane przedmioty rozszerzone: język angielski, biologia. Języki obce - język angielski, język niemiecki. Przedmioty punktowane: język polski, matematyka, biologia, język obcy. To nowoczesny zawód przyszłości, coraz częściej poszukiwany na europejskich rynkach pracy. To kierunek dla tych, którzy dobrze czują się w otoczeniu przyrody, mają pomysły na zagospodarowanie przestrzeni oraz dekoarcję wnętrz. Dzięki poznanym technikom podczas zajęć nauczysz się komponować i porządkować przestrzeń, a także urządzać ją tak, aby efekt zachwycał pięknem i estetyką wykonania. Absolwent kończący szkołę w zawodzie technik architektury krajobrazu będzie przygotowany do wykonywania zadań w zakresie urządzania i pielęgnowania terenów zieleni i zadrzewień, towarzyszących budynkom mieszkalnym oraz obiektom przemysłowym i użyteczności publicznej, projektowania elementów architektury krajobrazu z zachowaniem wymogów estetycznych i ekologicznych, pielęgnacji i konserwacji istniejących oraz nowo projektowanych elementów architektury krajobrazu (ogrody, parki, zieleń na osiedlach), prowadzenia uproszczonej rachunkowości i kosztorysowania oraz stosowania zasad marketingu w działalności związanej z architekturą krajobrazu, prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Preferowane kierunki studiow dla absolwentów: kierunki w zakresie budownictwa, architektury wnętrz i otoczenia lub architektury i urbanistyki, ekologii, planowania przestrzennego, wzornictwa, inżynierii akustycznej i wielu innych.
Technikum budownictwa
- Realizowane przedmioty rozszerzone: matematyka, język angielski. Języki obce: język angielski, język rosyjski. Przedmioty punktowane: język polski, matematyka, historia, język obcy. Nauka na tym kierunku przygotuje cię do kierowania robotami budowlanymi, prowadzenia dokumentacji budowy. Nauczysz się jak przygotowywać i kontrolować produkcję budowlaną w różnych działach przedsiębiorstwa, jak sprawuje się nadzór budowlany w imieniu inwestora lub organu administracji terenowej. Będziesz wiedział, jak sporządzić kosztorysy i mniej skomplikowane prace projektowe oraz wykonać inwentaryzację budowlane. Po ukończeniu szkoły, będziesz umiał analizować dokumentację techniczną i organizacyją robót budowalanych, wykonywać pomiary niezbędne przy prowadzeniu robót budowalnych oraz kierować pracą brygady roboczej. Preferowane kierunki studiów dla absolwentów: kierunki w zakresie budownictwa, architektury lub architektury i urbanistyki, inżynierii środowiska, budownictwa hydrotechnicznego, inżynierii i gospodarki wodnej, melioracji, energetyki, elektrotechniki.
Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej
- Realizowane przedmioty rozszerzone: historia, język angielski. Języki obce: język angielski, język niemiecki. Przedmioty punktowane: język polski, matematyka, historia, język obcy. Na tym kierunku nauczysz się przygotowywać i opracowywać różnego rodzaju projekty graficzne o charakterze informacyjnym i reklamowym. Zdobędziesz wiedzę i umiejętności, jak posługować się profesjonalnym oprogramowaniem graficznym do stworzenia projektów folderów, ulotek, wizytówek, plakatów, opakowań, etykiet na produkty reklamowe i wiele innych. Wybierając ten zawód, nauczysz się od podstaw obsługi programów do obróbki fotografii i tekstu, zaznajomisz się z garfiką wektorową i rastrową, czyli obsługą takich programów jak: Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe Indesing, CorelDraw. Absolwent tej klasy może podjąć studia na wielu kierunkach takich jak: grafika komputerowa i multimediów, DTP i poligrafia cyfrowa, informatyka, sztuka cyfrowa, projektowanie graficzne.
Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych
- Realizowane przedmioty rozszerzone: biologia, język angielski. Języki obce: język angielski, język rosyjski. Przedmioty punktowane: język polski, matematyka, biologia, język obcy. Kierunek ten przeznaczony jest dla tych, którzy lubią gotować, interesują się zdrową żywnością i poszukują nowych smaków oraz chcą zdobyć atrakcyjny zawód. Technik żywienia i usług gastronomicznych przygotowuje do sporządzania potraw i napojów, planowania i organizowania produkcji gastronimicznej, obsługi konsumentów jak i świadczenia usług żywieniowych. To zawód świetnie odnajdujący się na rynku pracy, daje wszechstronne umiejętności z zakresu branży gastronomicznej. Absolwent tej klasy może podjąć studia na wielu kierunkach takich jak: dietetyka, technologia żywności, towaroznawstwo, żywienie człowieka i nauki konsumenckie, nowoczesna organizacja i zarządzanie w gastronomii, hotelarstwo i turytyka, organizacja i zarządzanie w gastronomii.
Na każdym kierunku technicznym uczniowie realizują praktyki zawodowe u pracodawców. Aby otrzymać tytuł technika, młodzież zdaje egzaminy zawodowe. ZS nr 1 w Wyszkowie posiada Akredytację Erasmusa w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego na lata 2021 - 2027, która umożliwia cykliczne wyjazdy uczniów na zagraniczne praktyki zawodowe.
Na dzień otwarty do szkoły przyszło wielu zainteresowanych ósmoklasistów, którzy od września rozpoczną naukę w liceum lub technikum. W bardzo miłej atmosferze można było porozmawiać z dyrektorem placówki, który bardzo chętnie i wyczerpująco odpowiadała na wszystkie pytania. Młodzież mogła również zwiedzić szkołę i poznać jej nowoczesne zaplecze oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną. Dzień Otwarty w ZS nr 1 obfitował także w występy artystyczne uczniów, którzy umilali spotkanie swoim śpiewem.