W ramach Powiatowo - Gminnego Aliansu Przeciw Depresji w Powiecie Wyszkowskim 5 kwietnia odbyła się konferencja „Smutek czy depresja?”. Gości powitały dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie Małgorzata Szewczyk oraz inicjatorka Powiatowo-Gminnego Aliansu Przeciw Depresji w Powiecie Wyszkowskim starosta Marzena Dyl. Część wykładową rozpoczęto prelekcją „Depresja nastolatka - czym objawy dorastania różnią się od objawów depresji?” poprowadzoną przez psycholog Joannę Korczakowską i psycholog Edytę Żółtowską - Górską. Specjalistki podzieliły się cennymi wskazówkami jak rodzic powinien reagować na chorobę dziecka. Edyta Żółtowska - Górska jako jedną z kluczowych informacji do zapamiętania podała: „dziecko ma prawo się zamknąć w pokoju a rodzic ma obowiązek do niego zajrzeć”.
Prelekcję „Kiedy należy udać się do psychiatry? Czy należy obawiać się leków?" poprowadziła psychiatra dzieci i młodzieży Kaja Strojnowska - Łapińska, która od stycznia 2025 r. jest członkiem Zespołu Orzekającego w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie. Psycholog Urszula Zadworna w swoim wykładzie „Uczeń z depresją w szkole” przekazała, jak należy pracować z uczniem, co mogą zrobić rodzice, aby pomóc dziecku o wskazaniach do wizyty u psychiatry. Część wykładową zakończyła uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Wyszkowie Julia Janasz piosenką "Zamigotał świat", którą przygotowała Agnieszka Andrusiuk.
Po części wykładowej uczestnicy konferencji udali się na warsztaty - "Akademia emocji", prowadzona przez psycholog Katarzynę Kmiołek oraz psycholog Edytę Żółtowską - Górską, które pomogły rodzicom zrozumieć, jak ważną rolę odgrywają, będąc pierwszym nauczycielem i że to w ich rękach spoczywa świat emocjonalny dziecka. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty „Wpływ wsparcia rodziców w kryzysie psychicznym dziecka - Szkoła dla Rodziców”, poprowadzona przez psycholog Lidię Arm i psycholog Joannę Korczakowską. Logopedzi Jolanta Rogalska-Wojciechowska i Gabriela Torebko pokazały metody relaksacji, co sprawiło, twarze uczestników były zrelaksowane i uśmiechnięte. Podczas konferencji w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie rodzice korzystali z konsultacji z psychologiem Dorotą Rogulską, pedagogiem Grażyną Majewską oraz logopedą Lidią Kosiorek.
Podczas spotkania Powiatowo-Gminny Alians Przeciw Depresji podpisali Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej w Wyszkowie Rafał Balcera oraz Komendant Hufca Pracy w Wyszkowie Edyta Pliszka.
800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
800 12 12 12 – Infolinia wsparcia psychologicznego dla dzieci, młodzieży i opiekunów
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
112 - w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia
29 742 63 90 - Przyjazny Telefon Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wyszkowie:
poniedziałki: 11:00-12:00
czwartki: 16:00-18:00
piątki: 15:00-16:00
Czytaj także: „Niech każdy, kto boryka się z depresją, poczuje, że nie jest sam”
Źródło: Powiat Wyszkowski