"Nauka w naszej szkole to nie tylko zdobywanie wiedzy i umiejętności pod kierunkiem wysoko wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej. To także przebywanie wśród rówieśników, od których również możecie się wiele nauczyć: kultury zachowania, tolerancji, właściwego podejścia do wyzwań, jakie stawia nauka w liceum ogólnokształconcym” - czytamy w informatorze I LO w Wyszkowie.
Dzień otwarty w "Norwidzie" przebiegał pod hasłem: "Nauka, Odwaga, Radość, Wiedza, Inicjatywa, Duma". W spotkaniu uczestniczyło wielu zainteresowanych uczniów szkół podstawowych, którzy od września rozpoczną naukę w szkole średniej. W miłej, przyjaznej atmosferze można było porozmawiać z dyrekcją Liceum, która chętnie i wyczerpująco odpowiadała na pytania i zachęcała do podjęcia nauki w I LO.
- Bardzo się cieszę, że tak licznie przybyliście do nas, żeby lepiej nas poznać, żeby poznać szkołę, to jak wygląda jej atmosfera, i zapoznać się z ofertą edukacyjną. Jeżeli chodzi o waszą decyzję co do podjęcia nauki w szkole ponadpodstawowej, jest to jedna z ważniejszych decyzji w waszym życiu. Myślę, że może nawet najważniejsza w dotychczasowym życiu. Spędzicie tutaj kolejnych kilka lat, tutaj będziecie dorastać, będziecie osiągać pełnoletność, będziecie wybierać dalszą drogę kształcenia, więc trzeba się bardzo dobrze zastanowić, jak wybrać, żeby ta droga była zgodna z waszymi zainteresowaniami i planami. Jeżeli chodzi o kryteria wyboru, każdy ma swoje oczekiwania i plany, ale myślę, że trzeba się przede wszystkim się bardzo dobrze zapoznać z tym, co oferujemy, z tym, co oferuje każda szkoła. Myślę, że takim kryterium wyboru powinno być to co szkoła oferuje jakie kierunki kształcenia co można dalej robić po tej szkole. Myślę, że bardzo wartościowe będą tutaj rozmowy z nauczycielami i uczniami. Co do kryterium wyboru szkoły, chciałabym zwrócić uwagę, żebyście nie kierowali się takim kryterium gdzie jest łatwiej czy trudniej. Myślę, że trzeba kierować się tym, że jeżeli gdzieś na początku jest trudniej, to ma być później łatwiej w naszym życiu - mówiła dyrektor Dorota Piotrowicz:
- Serdecznie dziękuję, że przybyliście dziś tak licznie na dzień otwarty. Macie możliwość dzisiaj poznać nie tylko kierunki kształcenia, ale też nauczycieli uczących w tej szkole a także młodzież. Zachęcamy was bardzo serdecznie, żebyście wybrali naszą szkołę, nasze liceum - dodała starosta Powiatu Wyszkowskiego Marzena Dyl.
Jak wygląda szkoła oczami uczniów, przedstawił przewodniczący samorządu uczniowskiego, Bartek Wyszyński:
- Bardzo się cieszę, że jesteście tu z nami. Szkołę wyróżnia to, że do kogokolwiek, zwrócimy się o pomoc, to ją otrzymamy. Czas spędzony w dobrej atmosferze, wzajemnej życzliwości i dobroci, myślę, że to przyciąga nowe pokolenia pierwszaków i was też do tego zachęcamy - powiedział.
Następnym punktem spotkania była krótka opowieść o szkole wraz z prezentacją multimedialną. Klimat i atmosferę I LO przybliżyły nauczycielki Katarzyna Mielcarz i Joanna Krzyszczak:
- Nasza szkoła to oczywiście dwie wartości: nauka i tworzący ją uczniowie oraz nauczyciele. Nauka w Norwidzie to również przyjemność, zadania, aktywne wyjazdy, warsztaty, symulacje, prezentacje, wycieczki terenowe, wycieczki zagraniczne w ramach projektu językowego Erasmus+, zwiedzamy także Polskę. W szkole spełniacie swoje pasje i hobbistycznie wypełniacie czas. Dyscypliny sportowe najróżniejsze. Inscenizacje, dni teatru - to wszystko to, co wypełnia nam czas. Bardzo ważny dzień w naszej szkole to inscenizacja plenerowa pt. Bema pamięci żałobny rapsod. Nie zapominamy także o różnych ważnych dniach i wydarzeniach. Kolejna rzecz, która wpisała się w historię naszej szkoły, to są Licealia. Sukcesem jest kolejna Srebrna Tarcza dla naszej szkoły. W roku 2025 jesteśmy w gronie najlepszych liceów w Polsce. Na takie sukcesy szkoły składają się sukcesy uczniów ich nauka, praca, oceny i pasje. Dołącz do "Norwida". Zapraszamy - mówiły.
Dzień otwarty w “Norwidzie” obfitował w mnóstwo atrakcji. Uczniowie i nauczyciele bardzo się starali, aby zaprezentować swoją szkołę z jak najlepszej strony. Młodzież mogła również zwiedzić szkołę i zapoznać się z ofertą edukacyjną, udać się do sal lekcyjnych i pracowni oraz uzyskać wyczerpujące informacje od nauczycieli. Na sali gimnastycznej uczniowie przygotowali stanowska klasowe z ofertami: klasa I a - język polski, historia WOS, klasa I b - matematyka, fizyka, informatyka, klasa I c - j.polski, biologia, j.angielski, klasa I d - geografia, WOS, j.angielski, klasa I e - matematyka, biologia, chemia. przygotowane były stoiska językowe odnoszące się do działań europejskich szkoły i realizowanych w niej projektów Erasmus+. Młodzież zaprezentowała stanowiska: Włoch, Grecji, Niemiec i Francji. Uczniowie częstowali również własnoręcznie wykonanymi smakołykami. Do dyspozycji młodzieży było stanowisko komputerowe z programem Europa Quest. Oferty zaprezenowali także przedstawieciele internatu oraz pedagog szkolny. W międzyczasie organizowane były zajęcia sportowe. Dla przyszłych licealistów przygotowano interesujące konkursy m.in. na najlepszego mema oraz na rysunek norwidowy. Chętne osoby mogły też wziąć udział w quizie o krajach Unii Europejskiej. Spotkanie wbogacił występ chóru szkolnego oraz solistów i duetów: Martyny Kwaśny i Wiktora Gordikowa, Julii Janasz i Kingi Ponikiewskiej oraz Danuty Wachowskiej. Uczniów do występu przygotowała Agnieszka Łazicka - Andrusiuk.
Przy okazji dnia otwartego wręczono nagrody IV edycji konkursu matematyczno - informatycznego im. Jerzego Różyckiego pod patronatem starosty Powiatu Wyszkowskiego. Uczestniczyło w nim 152. uczniów z powiatu wyszkowskiego i pułtuskiego. Konkurs przebiegał w czterech kategoriach: I kategoria szkoły podstawowe IV i VI klasa, II kategoria klasy VIII. III kategoria szkoły ponadpodstawowe: klasy I - II LO i I - III Technikum. IV kategoria klasy III - IV LO i IV - V Technikum.
Kategoria I:
I miejsce - Jan Więch z ZSP w Zabrodziu
II miejsce - Katarzyna Wiaterska z ZSP w Woli Mystkowskiej
III miejsce - Piotr Piaściński z SP w Wyszkowie
Kategoria II:
I miejsce - Jakub Pikora z SP w Leszczydole Starym
II miejsce - Igor Grześkiewicz z SP w Lucynowie
III miejsce - Karol Kania z SP w Komorowie
Kategoria III:
I miejsce - Stanisław Sosiński z I LO w Wyszkowie
II miejsce - Zuzanna Borek z LO im. Piotra Skargi w Pułtusku
III miejsce - Anna Mielczarczyk z I LO w Wyszkowie
Kategoria IV:
I miejsce - Aleksandra Suchocka z I LO w Wyszkowie
II miejsce - Marcel Dzwonkowski z LO im. Piotra Skargi w Pułtuski
III miejsce - Jakub Grześkiewicz z I LO w Wyszkowie
Laureatom wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe.
Czytaj także: Liceum, technikum, a może szkoła branżowa? Informator ósmoklasisty