Wydarzenie otworzył dr Michał Depta, historyk i nauczyciel, który w swojej prelekcji „Mogiły powstańcze oraz żywe pomniki historii - ich znaczenie w kształtowaniu tożsamości lokalnej” przybliżył rolę miejsc pamięci w budowaniu tożsamości społeczności.
Andrzej Grajczyk, streetworker i instruktor sztuk walki, opowiedział o programie pedagogiki ulicy, którą realizuje wraz z grupą „Grajcyli skład" podczas niekonwencjonalnych lekcji historii. Mówił o alternatywnych formach edukacji, które pomagają młodzieży lepiej zrozumieć przeszłość. Towarzyszyła mu młodzież, która pochwaliła się zdobytą podczas pieszych wędrówek i biwaków wiedzą o historii regionu.
Burmistrz Wyszkowa Piotr Płochocki przybliżył "niesamowite losy pewnego gimnazjalisty”. opowiedział historię młodego mieszkańca Wyszkowa, Władysława Dąbrowskiego, kapitana 71. Pułku Piechoty, absolwenta wyszkowskiego gimnazjum. Społeczny opiekun zabytków w powiecie wyszkowskim Paweł Kraszewski mówił o swojej roli w środowisku lokalnym i współpracy z lokalną społecznością w działaniach na rzecz ochrony miejsc pamięci. Prelekcję wygłosił również Artur Gałązka, który mówił o zapomnianych miejscach pochówku.
Gościem konferencji była Karolina Bałdyga, prezes Zarządu Fundacji „Nie Zapomnij o Nas”. W wykładzie pt. „22 lata to nie jest wiek na umieranie - o powstaniu pomnika Tadeusza Zawadzkiego "Zośki’” opowiedziała o inicjatywie upamiętnienia jednego z bohaterów "Szarych Szeregów". Wykład wzbogaciła filmem z udziałem mjr Jakuba Nowakowskiego ps. "Tomek", ostatniego żyjącego żołnierza Batalionu "Zośka".
- Chcieliśmy, by każda młoda osoba mogła się przejrzeć w osobie Tadeusza Zawadzkiego, dlatego tak wygląda ten pomnik, że możemy w nim stanąć i przejrzeć się w jego sylwetce. Chcieliśmy, żeby młodzi ludzie mogli dostrzec w sobie te same cechy" - mówiła.
Czytaj także: Takiego bohatera ma ziemia wyszkowska (VIDEO)
Agnieszka Skowrońska opowiadała o tym, jak mówić do młodzieży o historii na przykładzie akcji „Paczka na Kresy”. Z kolei Jan Szymanik, regionalista i autor publikacji historycznych, zaprezentował Nadkole - miejsca pamięci wojny obronnej 1939, przybliżając wydarzenia związane z walkami w tej okolicy oraz ich znaczenie dla historii regionu. O lokalnych podaniach, legendach i mniej znanych wydarzeniach z przeszłości Wyszkowa i okolic opowiedział regionalista Mirosław Powierza. Historyk i nauczyciel Ireneusz Elward wystąpił z tematem „Wyszków - historia zapomniana?”.
W trakcie konferencji organizatorzy przygotowali dla uczestników interaktywny quiz z nagrodami, związany z tematami prelekcji. Mżna było również obejrzeć wystawę fotografii poświęconych miejscom pamięci.
Fot. Tuba Wyszkowa/ Gmina Wyszków