- Jeszcze w tym roku nasz dworzec zyska nowoczesne funkcje, zachowując swój historyczny charakter - zapowiada gmina Wyszków.
Czytaj także: Tak ma wyglądać dworzec PKP w Wyszkowie
Co się zmieni? Zgodnie z zapowiedziami gminy, w budynku dworca PKP wybudowanego w roku 1905 i rozbudowanego w latach 30. XX wieku, nowy kształt zyska pomieszczenie kasy biletowej i poczekalni. Znajdzie się ono w nowo dobudowanej części, stylizowanej na drewnianą oranżerię. Mieszkańcy Wyszkowa i podróżni doczekają się sanitariatów. W historycznej części budynku znajdzie się przestrzeń na działalność społeczną, warsztatową i kulturalną. Możliwości budynku zostaną maksymalnie wykorzystane poprzez zagospodarowanie poddasza. Nowa konstrukcja dachu, izolacja i termomodernizacja zapewnią bardziej ekonomiczne utrzymanie budynku.
- Oprócz niezbędnych prac remontowo-budowlanych szczególną uwagę zwracamy na historyczne detale: odtworzenie gzymsów, pilastrów, opasek okiennych, a także zabytkowego pieca kaflowego. Nowe stalowe schody w holu głównym a także barierki zewnętrzne będą stylizowane w duchu epoki. Nowe drewniane okna i drzwi będą również dopasowane do historycznego stylu - informuje gmina.
To I etap realizacji projektu "Kolej na park" poprzedniej ekipy rządzącej, obejmujący przebudowę budynku oraz niezbędne sieci zewnętrzne.
- Drugi etap obejmie zagospodarowanie terenu przed budynkiem dworca. Realizowany będzie w późniejszym terminie, w miarę dostępności środków zewnętrznych - informuje magistrat.
Czytaj także: Tak może wyglądać otoczenie wyszkowskiego dworca
Czytaj także: Pomysły na nowy dworzec i park kolejowy
Na pierwszy etap inwestycji gmina pozyskała w poprzedniej kadencji 4 mln zł dofinansowania z budżetu województwa mazowieckiego. O inwestycję dopytywał na styczniowej sesji radny miejski Paweł Zawadzki:
- Co z tym dworcem się stanie po tej przebudowie, która ma nas kosztować 7 mln zł? Dostałem odpowiedź, w której jest napisane, że będzie on pełnił funkcję budynku dworca, z poczekalnią, kasą biletową, sanitariatami, ok. A dodatkowo w budynku dworca zostaną zlokalizowane pomieszczenia biurowe oraz kulturalne i obiekt będzie użytkowany jako budynek usługowy. Z mojej obserwacji kasy biletowe i poczekalnie to zajmie 20-30%, reszta to będą te pozostałe pomieszczenia. Wydamy 7 mln zł na kolejny nasz obiekt. Moim zdaniem ten obiekt powinien w jakiś sposób zacząć na siebie zarabiać. Pomieszczenia kulturalne? To moim zdaniem mieszamy tutaj pewne rzeczy, bo mamy "Hutnik" od pomieszczeń kulturalnych, mamy bibliotekę, mamy w planie stajnię, która będzie obiektem kulturalnym, no i moje pytanie, na ile zasadne jest wplątywać tam działalność kulturalną? - mówił radny.
Czytaj także: Jest pomysł na Społeczny Dom Kultury
Czytaj także: "Miejsce bliskie sercom mieszkańców Wyszkowa"
Czytaj także: "Żebyśmy my tego pałacu tą stajnią nie zepsuli"
- Jest to projekt, który kontynuujemy i nie zmieniamy gruntownie jego założeń, bo jest na to za późno - odpowiadała wiceburmistrz Alicja Staszkiewicz. - Nie jest to taki olbrzymi gabarytowo budynek jak mogłoby się wydawać. Pewne funkcje kulturalne są tam przewidziane. Na te chwilę mamy jedynie "Hutnik", on powstał w latach 70.. W międzyczasie miasto nam się rozrosło dwukrotnie i ta jedna, jedyna scena, którą mamy, jest dalece niewystarczająca. Mamy w tym naprawdę olbrzymie zapóźnienia cywilizacyjnie w tym obszarze. A w jednym z takich pomieszczeń, które metrażowo będzie największe w budynku PKP, jest przewidziana sala koncertowa. Uważam, że niezwykle potrzebna. Poza tym jest zaadaptowany strych, który będzie przestrzenią dostępną dla NGO (organizacje pozarządowe - red.), a z tym jest kłopot po prostu permanentny. Każdy, kto współpracuje z NGO lub jest członkiem NGO wie, że stowarzyszenia nie mają gdzie się podziewać. To jest olbrzymi problem, więc każdy kąt będzie na wagę złota. Projekt otrzymał dofinansowanie i jesteśmy zobowiązani zdroworozsądkowo go kontynuować, żeby tego wysokiego dofinansowania nie stracić. Wszystko idzie zgodnie z planem.
- Jeśli wydamy tyle pieniędzy, to dobrze, by ten obiekt tętnił życiem i był wykorzystany w 100%. Zobaczymy po remoncie jak to się uda - odpowiedział radny Zawadzki.
Oferty w przetargu na przebudowę dworca można składać do 26 marca. Zakładany okres realizacji inwestycji to 7 miesięcy.