Na mocy reformy planistycznej z września 2023 roku każda gmina w Polsce ma obowiązek uchwalić do końca 2025 roku plan ogólny, który zastąpi dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Po 1 stycznia 2026 r. bez planu ogólnego co do zasady nie będzie możliwości uchwalenia żadnego nowego lub zmiany obowiązującego miejscowego planu zagopodarowania przestrzennego, ani możliwości wydania decyzji o warunkach zabudowy i ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego. Niewykluczone, że termin wejścia w życie planów ogólnych zostanie przesunięty, ale na dziś nie ma takiej decyzji.
W wielu gminach trwają intensywne prace nad przygotowaniem i wdrożeniem planu ogólnego. W gminie Wyszków zakończył się właśnie etap zbierania uwag do planu. Ich liczba przerosła oczekiwania. Na dzień 7 marca zarejestrowano 1125 wniosków. Tylko ostatniego dnia składania uwag Urząd Miejski zarejestrował ich 166.
Zbieranie wniosków to pierwszy moment, w którym mieszkańcy mogą uczestniczyć w tworzeniu planu. Zgłaszane pomysły i potrzeby mogą wpłynąć na decyzje dotyczące m.in. układu funkcjonalnego gminy, standardów infrastruktury czy wyznaczania obszarów do zabudowy. Wnioski zostaną teraz przeanalizowane i rozpatrzone przez burmistrza Wyszkowa na etapie prac projektowych. Urząd nie udziela indywidualnych odpowiedzi o sposobie rozpatrzenia wniosku, ale każdy wnioskodawca może sprawdzić, czy jego propozycje zostały uwzględnione w publikowanym wykazie wniosków oraz w projekcie planu, dostępnym w Biuletynie Informacji Publicznej. Kiedy projekt planu będzie gotowy, zostanie zaprezentowany mieszkańcom i poddany konsultacjom - wtedy również będzie można się włączyć w prace nad planem, np. poprzez złożenie uwag do projektu.
Z uwagi na dużą liczbę złożonych wniosków, Agnieszka Kostrzewa - naczelnik Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego i Gospodarki Nieruchomościami w gminie Wyszków - szacuje, że wyłożenie projektu planu nastąpi nie wcześniej niż latem.
W styczniu burmistrz Wyszkowa powołała zespół zadaniowy do konsultacji i koordynacji prac przy sporządzaniu planu ogólnego gminy Wyszków w następującym składzie: urzędnicy miejscy Iwona Kostrzewa, Anna Staniszewska, Alicja Staszkiewicz, Piotr Płochocki, Anna Gołębiewska, Żaneta Kozak, Milena Łyskawa, Ewelina Ryszawa, Robert Garbarczyk, Marta Ciuraj-Makarewicz, architekci Małgorzata Bajowska, Jakub Bazelak. Zadaniem zespołu jest konsultacja i koordynacja prac przy sporządzaniu planu ogólnego gminy Wyszków i podejmowanie działań w celu zgodności prac z harmonogramem realizacji zadania.
Czytaj także: Wyszków czeka na plan
Czytaj także: Leszczydół Stary czeka na plan, ale nie ogólny