Od wspólnego zaśpiewania hymnu szkoły rozpoczęła się uroczystość podsumowująca pierwszy semestr nauki w SP nr 2 w Wyszkowie, która była okazją do nagrodzenia wyróżniających się uczniów oraz złożenia gratulacji ich rodzicom. Zgromadzonych powitali uczniowie klasy VII c: Wiktoria Gutowska i Julian Wróbel:
- Wyróżnieni uczniowie zasługują na wielkie uznalnie, są chlubą naszej szkoły, dumą pedagogów i wzorem do naśladowania - mówili.
Dyrektor SP nr 2 w Wyszkowie Wiesław Pasek podsumował półrocze pracy szkoły:
- 31 stycznia zakończyliśmy pierwsze półrocze roku szkolnego 2024/ 2025 a jego statystyka wygląda następująco: zajęcia odbywały się w 21 oddziałach, w których uczyło się 424 uczniów. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach kół zainteresowań rozwijających umiejętności i zdolności, w klasach II - III zajęcia artystyczne, w klasach V - VI koło artystyczne, w klasach VIII koło matematyczne, zajęcia sportowe SKS w klasach V, VII i VIII. W szkole pracuje 57 nauczycieli, w tym pedagog, pedagog specjalny, psycholog oraz 14 nauczycieli współorganizujących kształcenie ucznia z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wszyscy nauczyciele mają wyższe wykształcenie z przygotowaniem pedagogicznym i pełne kwalifikacje do nauczanych przedmiotów.
Dyrektor omówił wyniki klasyfikacji klas I - VIII:
- Z dumą i satysfakcją chcę powtórzyć, że dzisiaj na tej sali zasiada 104 uczniów z klas IV - VIII, którzy osiągnęli średnią ocen 4,75 i więcej oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania. Średnia frekwencja szkoły to 88,4 proc. Klasy I - III - 9 uczniów ze 100-proc. frekwencją, klasy IV - VIII - 12 uczniów ze 100-proc. frekwencją. Szkoła to nie tylko dydaktyka, to także uczenie szacunku do człowieka, tolerancji, odpowiedzialności za siebie i innych, dbania o poczucie bezpieczeństwa, wyposażeniu absolwentów w wiedzę i umiejętności umożliwiające im dalsze kształcenie i prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej. Dlatego aktywnie uczestniczymy w różnego rodzaju projektach, akcjach i programach, konkursach, i zawodach sportowych.
Dyrektor przedstawił formy działań profilaktycznych i w sferze społecznego rozwoju ucznia prowadzone w szkole:
- Rozwijanie samorządności uczniów, nauka zasad demokracji poprzez wybory samorządów klasowych i wybory samorządu uczniowskiego naszej szkoły, wybory do młodzieżowej rady miejskiej, WIP. Uczniowie klas VII i VIII z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w działaniach gminnego programu Wychowanie i Profilaktyka. Organizacja spotkań klasowych dotyczących poznania różnych zawodów. Działalność Szkolnego Klubu Europejskiego. Wymiana kartek świątecznych z uczniami w szkole w Słowenii w języku niemieckim. Odwiedzanie miejsc pamięci, bliższych i dalszych. Spotkania z policją m.in. "Kierowco nie polujemy na zebrach", w ramach tej akcji Policja nagrała spot profilaktyczny z udziałem naszego ucznia z kl. Va. Kampania edukacyjna "Dzieciństwo bez przemocy" - finałem tej kampanii było podświetlenie budynku szkoły na czerwono. Kolor ten symbolizował walkę z przemocą i solidarność z ofiarami. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF, w ramach obchodów tego dnia uczniowie klas pierwszych przeszli ulicami miasta z transparentami i balonikami promującymi prawa dzieci a podsumowaniem było rozświetlenie szkolnego holu na niebiesko, co nawiązywało do koloru UNICEF i symbolizowało solidarność z dziećmi na całym świecie. Obchody Święta Niepodległości połączone ze świętem szkoły: odbył się kolejny Szkolny Bieg Niepodległości; wzięliśmy także udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". Dyskoteka andrzejkowa, podczas której prowadzona była sprzedaż ciast, upieczonych przez rodziców, uzbierana kwota zasiliła budżet SU i zamówiona została karma dla TOZ. Udział uczniów w akcjach i programach, np. Kulturalna Szkoła na Mazowszu. W ramach programu zorganizowane grupy szkolne mogą skorzystać z oferty instytucji kultury Mazowsza za preferencyjną cenę biletu 1 zł. Z programu skorzystały klasy: IV a, IV b, IV c, V a, V b, VII a i VII b. Program dla szkół, "Mleko w szkole"; "Owoce i warzywa w szkole". "Znamię Znam je?" - co musisz wiedzieć o czerniaku skóry. Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami. Sprzątanie świata. Mała książka - wielki człowiek, "Lekturki spod chmurki", "Wkręceni w czytanie". Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, programy profilaktyczne: "Godzina dla Młodych Głów", "Cukierki", "Magiczne Kryształy", "Trzymaj Formę". Narodowy program rozwoju czytelnictwa, w ramach tego programu finansowanego przez MEN i współfinansowanego przez gminę Wyszków zakupiliśmy do biblioteki szkolnej, książki i regały biblioteczne. Organizacja wycieczek szkolnych oraz imprez integrujących uczniów. Prężnie działa Samorząd Uczniowski, który podejmuje m.in. działania na rzecz innych osób, organizacji oraz działania w ramach wolontariatu.
W pierwszym półroczu uczniowie zdobyli dziewiętnaście pucharów w zawodach gminnych i powiatowych.
- Wasze osiągnięcia, drodzy uczniowie, to też sukces uczących nauczycieli i za ten trud gorąco dziękuję moim koleżankom i kolegom, nauczycielom SP nr 2. Serdecznie dziękuję pracownikom administracji i obsługi za dotychczasową, sumienną pracę. Młodzieży życzę samych ocen celujących i najwyższych ocen zachowania na zakończenie roku szkolnego. Wszystkim rodzicom dziękuję za współpracę i okazaną pomoc w pokonywaniu trudności codziennego szkolnego życia. Szczególne podziękowania za wsparcie w działaniach na rzecz szkoły składam radzie rodziców. Dziękuję za wsparcie w działaniach naszej szkoły władzom samorządowym gminy Wyszków, dzięki temu mogliśmy m.in. dokonać pilnego remontu podłogi w sali lekcyjnej i zakupiliśmy szafki ubraniowe dla klas VII - VIII. Jestem dumny z mojej rady pedagogicznej, uczniów, rodziców, wszystkich pracowników szkoły i cieszę się, że mogę kierować tak wspaniałą placówką - mówił dyrektor.
Uczniowie wzięli również udział w wielu konkursach plastycznych, recytatorskich, religijnych, wokalnych, profilaktycznych. Największe osiągnięcia konkursowe uczniów to: Wojewódzki Konkurs Literacki "Pisać jak Mickiewicz" pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, organizowany przez SP nr 1 w Wyszkowie - wyróżnienie otrzymała Lena Kordyszewska, Gminny Konkurs Historyczny "Powstanie Warszawskie 44’63’80" - III miejsce uczniów z klasy VIII c (Jan Pyśk, Juliusz Wróbel, Bartłomiej Prosiński), Wojewódzki Konkurs Wiedzy o UE dla kl. VII - VIII pod patronem Mazowieckiego Kuratora Oświaty - do etapu okręgowego zakwalifikowało się pięciu uczniów, Powiatowy Konkurs Plastyczny "Poznaj bliżej rzemieślnika" - wyróżnienie: Agata Wrzesińska, Amelia Kalator, Maksymilian Tauter. Gminny Turniej w szachach szybkich - II miejsce w kategorii klas IV - VI zajął Kajetan Depta.
- Spotykamy się dziś w wyjątkowym momencie, na półmetku roku szkolnego - dodała przewodnicząca Rady Rodziców Justyna Rogulska - Nowak. - Można powiedzieć, że jesteśmy jak biegacze na długim dystansie, tylko zamiast butów do biegania, mamy plecaki pRłne książek, a zamiast punktów odżywczych - sprawdziany i kartkówki. Ale co najważniejsze, wciąż biegniemy. Za nami już pierwsze kilometry, pierwsze sukcesy, pierwsze poprawki, niejedna nieprzespana noc przed sprawdzianem i poranna panika: "Mamo, nie nauczyłem się na dzisiejszy sprawdzian". Niektórzy z was pędzili do przodu jak gazele, inni mieli momenty, gdy czuli się jak żółwie, ale wszyscy daliście radę. Dziś szczególnie chcemy wyróżnić tych, którzy osiągnęli najwyższe średnie ocen. Wasza determinacja, systematyczność i umiejętność unikania seriali na rzecz nauki budzą podziw. Otrzymujecie dziś wyróżneinia za pierwszy etap, ale niech was to nie zwiedzie, nie zwalniamy tempa, meta wciąż przed nami. Ogromne podziękowania kieruję w stronę nauczycieli - to oni dzielnie próbują przekonać was, że matematyka nie gryzie, historia jest fascynująca, a chemia, no cóż, naprawdę może się przydać w życiu. Drodzy nauczyciele, wasza cierpliwość i pasja to fundamenty sukcesów naszych dzieci. Drodzy uczniowie, przed wami druga połowa roku szkolnego, niech będzie to czas pełen pasji, rozwoju i nowych odkryć. I pamiętajcie: "Nie masz zaszczytu bez cnoty, nie masz nauki bez pracy" - niech te słowa Mickiewicza przypomną wam, że wiedza i wytrwałość to klucz do prawdziwego sukcesu. A my wszyscy chcemy, byście dobiegli do tej czerwcowej mety. Życzę wam wszystkim wytrwałości, pozytywnej energii i sukcesów. Niech druga połowa roku będzie jeszcze piękniejszą strofą w waszej własnej historii.
Prezentację multimedialną, która zobrazowała aktywności edukacyjne i integracyjne uczniów w ostatnim półroczu, przygotował Juliusz Wróbel. Wyjątkową część artystyczną pt. "Wieczór u mistrza Adama", tanecznie, wokalnie i aktorsko zaprezentowała młodzież z klasy V a, V b, VI a i VI c. W niezwykłych epokowych strojach przeniesli zgromadzonych do XIX wieku. Inscenizację przygotowano pod kierunkiem nauczycielek: Edyty Brejnak (kostiumy własnego autorstwa, scenografia), Kingi Cieślak - Skórki i Lidii Kauczugi.
Klasy z najwyższą średnią:
Klasa IV b - 4,7
Klasa Va i Vb - 4,6
Klasa VI a i VI c - 4,6
Klasa VII b - 4,5
Klasa VIII c - 4.
Średnia szkoły - 4,4.
Najwyższe wyniki w nauce:
Klasy IV:
Maja Kołczyk - 5,30
Lena Kołczyk - 5,20
Mikołaj Jadacki - 5,00
Oliwia Borowicz - 5,00
Szymon Borowicz - 4,80
Witaliusz Michalik - 5,00
Maksymilian Tauter - 5,70
Jan Filipiak - 5,40
Nikola Menkała - 5,30
Zuzanna Murawska - 5,30
Amelia Kalator - 5,30
Emilia Arbaszewska - 5,00
Antoni Flur - 5,00
Mikołaj Jóźwiak - 5,00
Alicja Baran - 4,90
Antonina Salwin - 4,80
Sofya Pantseleyeva - 4,80
Maja Świderska - 5,40
Maria Frąckiewicz - 5,30
Agata Wrzesińska - 5,30
Weronika Żuchowska - 5,40
Weronika Karamuz - 4,80
Klasy V:
Franciszek Wielgolewski - 5,73
Antoni Wielgolewski - 5,36
Anna Wojtaszek - 5,36
Krzysztof Wróbel - 5,18
Lena Puławska - 5,0
Dagmara Ciemniewska - 5,0
Aleksander Bugiel - 5,0
Kaja Skwara - 4,91
Jakub Sadowski - 4,82
Oliwia Kulesza - 4,82
Alicja Książak - 5,36
Michał Niziński - 5,27
Jakub Bloch - 5,18
Aleksandra Wróbel - 5,18
Klaudia Milczarczyk - 5,09
Dawid Pławecki - 5,09
Amelia Deluga - 5,00
Anastazja Wirkus - 5,00
Piotr Łada - 4,91
Marcel Waszczak - 4,91
Weronika Wróbel - 4,91
Klasy VI:
Tymoteusz Perzyna - 5,45
Szymon Deluga - 5,18
Igor Kołczyk - 5,18
Michat Lisek - 5,18
Jagoda Mórawska - 5,00
Jakub Brejt - 4,91
Zuzanna Sakowicz - 4,91
Kacper Bedecki - 4,82
Kinga Bzura - 4,82
Apolonia Chmielewska - 4,82
Kateryna Riaba - 4,82
Maja Kulesza - 4,91
Nadia Nadaj - 4,91
Aleksandra Leszczyńska - 4,82
Kajetan Depta - 5,36
Natalia Dobrydnio - 5,36
Zofia Jurkun - 5,09
Julian Flur - 5,00
Mateusz Nowak - 4,91
Mikołaj Jańczuk - 4,82
Gabriela Urbaniak - 4,82
Klasy VII:
Karolina Kaczyńska - 5,31
Natalia Wielgolewska - 5,08
Zofia Wielgolewska - 5,08
Amelia Wasilewska - 5,00
Pola Skwara - 4,92
Julian Malinowski - 4,85
Agata Toczko - 4,75
Lena Sosnowska - 4,85
Dorota Grabowska - 5,62
Amelia Przybyłowska - 5,38
Igor Nowak - 5,31
Alicja Zyśk - 5,15
Maciej Fijałkowski - 4,92
Lena Genov - 4,92
Jagoda Zęgota - 4,92
lzabela Fijałkowska - 4,85
Oliwia Kalator - 4,85
Antoni Kulesza - 4,77
Zofia Gruchalska - 5,31
Zuzanna Kowalczyk - 5,08
Michalina Wójcik - 5,08
Amelia Liwska - 4,92
Zuzanna Rogowska - 4,92
Bianka Zalewska - 4,85
Jakub Rosiński - 4,77
Klasy VIII:
Lidia Szczesna - 5,23
Oliwier Szymański - 4,92
Gabriela Gołębiewska - 5,23
Oliwier Liżewski - 5,15
Patryk Nowak - 5,00
Wiktoria Olton - 4,92
Kacper Pietraczyk - 4,85
Wiktor Flur - 4,97
Maria Makrzanowska - 5,08
Bartłomiej Prosiński - 5,00
Jan Pyśk - 4,85
Julia Pyza - 4,85
Juliusz Wróbel - 4,85
Jan Olszewski - 4,77
Kinga Ponichtera - 4,77